Home  »  Vrchy

Review Nová Bystrica 2009

Thursday, 16. 07. 2009 - 00:01, T. Szabosi

Review Nová Bystrica 2009Nová trať ve slovenské Nové Bystrici na pomezí Kysuc a Oravy byla místem, kde si to účastníci KW Berg-Trophy rozdávali tento víkend o každý bod do celkového hodnocení Mistrovství střední Evropy 2009. A byla to vskutku velkolepá podívaná na nádherné 5300 metrů dlouhé trati, kde rychlostní průměr těch nejlepších byl přes 150 km za hodinu. V sobotu si pohár za první místo v absolutním pořadí odvezl po zásluze náměšťský Marek Rybníček, který startuje se špičkovým vozem Mitsubishi Colt Evo 550 týmu Liqui Moly Komvet Racing: „Jsem maximálně spokojený. Nečekal jsem, že budu výsledkově takto vysoko. Rozhodoval zde výkon motoru“. Se ztrátou více jak tří sekund byl druhý Aleš Mlejnek s formulí Opel Lotus. V neděli se pořadí obrátilo a vynikající jízdou se na první místo dostal Mlejnek, jezdec Berg-Trophy Teamu a to o pouhé 0,26 sekund: „Adrenalinový víkend, konkrétně dnešní den byl šílený. Rychleji to snad již nejde. Vyšlo to. Mám na tento závod jenom samé superlativy“. V sobotu se na třetím místě umístil Miloš Zmeškal s Reynardem 97D F3000, ale v neděli mu místo na „bedně“ vyfoukl sudoměřický Michal Novický. Novický startoval s dalším formulovým vozem Reynard 032 F3 a náskok na Zmeškala měl pouze 0,47 sekundy. Takže si oba jezdci sobotní umístění rovněž vyměnily. Po oba dny na pátém místě absolutního pořadí byl vynikající Vladimír Vitver z BP Autosport Bruntál. Bojoval ještě o lepší umístění, ale jenom o vlásek mu to nevyšlo. V sobotu mu k tomu chybělo 12 setin!

Už dlouho nepamatuje třída S-1600 takové souboje, jaké proběhly v Nové Bystrici. V sobotu si ještě svou suverenitu držel favorit závodu Martin Zimák, který o více jak pět sekund porazil Ladislava Ázsótha. Oba jezdci startující s vozem Citroen Saxo VTS si v neděli pořadí vyměnily a po velké bitvě zvítězil o 1,5 sekundy přerovský Ázsóth. V sobotu třetí místo obsadil Ladislav Gáborík s vozem Honda Civic, ale v neděli již toto místo bral Martin Jemelka s vozem Honda CRX. Jemelka se zapojil do nedělní bitvy o vítězství v této třídě a za vítězným Ázsóthem byl o 2,7 sekundy.

Nejvíce obsazenou třídou byla S-2000, kde startovalo 18 jezdců. Ze sobotního vítězství se radoval Jan Čermák s vozem VW Golf III, který porazil druhého Aleše Ryše na Opelu Kadett o 3,2 sekundy. Třetí místo obsadil Tomáš Bek s Renaultem Clio. Poruchy a odstoupení jezdců zapříčinily úplný obrat v nedělní výsledkové listině. Z vítězství se premiérově radoval slovák Vladimír Okáli, který startoval s vozem Renault Clio Sport RS. Po delší době se na bednu vyhoupl druhý Jakub Kohn s Opelem Kadett, který na třetím místě nechal o 2,3 sekundy Jaromíra Maslančíka. Ten startoval s vozem Renault Clio a byla to jeho premiéra v KW Berg-Trophy.

Obrovská konkurence se sešla ve třídě S+2000, přesto největší favorit náporu soupeřů odolal. David Komárek z Liqui Moly Komvet Teamu oba víkendové závody vyhrál: „Jsem maximálně spokojený. Po brutálně minimálním náskoku po první jízdě jsem musel ve druhé jízdě extrémně zatáhnout. Největší bitva v letošní sezóně“. V sobotu porazil druhého Jiřího Špalka o 1,4 sekundy, v neděli pro změnu Drahoslava Šuberta o 1,3 sekundy. Šubert byl na bedně i v sobotu, kdy obsadil místo třetí, v neděli bral toto místo Špalek. Všichni tři jezdci startovali s vozy Mitsubishi Lancer.

Ve třídě E1-1400 se stal vítězem obou závodů Jakub Trnka: „Snažil jsem se seznámit s novým motorem. Trať je rychlá, na srdíčko“. Jezdec startující s vozem Suzuki Swift GTi si náramně užíval téměř 200 „koňového“ nového motoru. V sobotu porazil Jiřího Pražáka, který startuje rovněž s vozem Suzuki Swift GTi za Kovosteel Novitech Sudoměřice, o pouhých 0,6 sekundy. A třetího rakušana Ronalda Lacknera o 2,1 sekundy, který bral toto místo i v nedělním závodě, jak jinak než se „swiftem“. Nedělní druhé místo obsadil Radim Firtl startující s vozem Škoda Felicia Kit Car a to rovněž za Kovosteel Novitech Sudoměřice.

Třída E1+2000 má velkého favorita v roli Marka Rybníčka a ten svoji suverenitu jenom potvrdil. Jeho „colt“ si se soupeři pohrává, jim zbývá pouze boj o další příčky. V sobotu i neděli byl za Rybníčkem druhý stále se lepšící Roman Bubla, který startuje s vozem Mitsubishi Lancer Evo IV. První závodní den nechal Bubla za sebou na místě třetím svého dubléra Martina Zemana, druhý den zase slováka Martina Rondíka. Rondík měl na bednu našlápnuto i v sobotu, ale se svým Mitsubishi Lancerem Evo IX měl kolizi se svodidly hned v první zatáčce této náročné tratě a to v první závodní jízdě.

Nezbývá než poděkovat pořadatelům této akce,v čele s Jánem Miloňem, kteří při své premiéře nezklamali a připravili 119 jezdcům z několika zemí nevšední zážitek. Všichni si přejí návrat do toho překrásného prostředí, ke skvělým lidem, i v příští sezóně 2010.