Mercedes 500 SLC v Prešově

Thursday, 12. 04. 2012 - 09:31, Daniel Mandzi

Na úvodní soutěž slovenského šampionátu je v rámci skupiny H přihlášen legendární soutěžní Mercedes 500 SLC z počátku osmdesátých let. Se startovním číslem 46 pojede česko-slovenská posádka Aleš Máčala - Lukáš Šintal. Zlínský jezdec Máčala se zabývá renovací veteránů s třícípou hvězdou ve znaku. Pojďme se neobvyklému vozu podívat pod kapotu a do historie.

Slavná německá značka Mercedes-Benz není jenom synonymem počátků světového automobilizmu, ale stála i u kolébky automobilového sportu. V šedesátých letech hrála prim v automobilových soutěžích a na sklonku sedmdesátých let se značka s třícípou hvězdou do rally vrátila. Díky několika sporadickým startům ve Stuttgartu pochopili, že se mají šanci vyhrát vybrané soutěže seriálu mistrovství světa. Zelenou dostal majestátný Mercedes 450 SLC s mohutným osmiválcovým vidlicovým pětilitrovým motorem a třístupňovou automatickou převodovkou. Obrovské dvoudveřové kupé bylo dlouhé 4750 mm, mělo impozantní rozvor 2815 mm a pyšnilo se výkonem 310 koní. Na všech kolech byly namontovány ventilované kotoučové brzdy, aby ubrzdily hmotnost1430 kg.

Mercedes 450 SLC byl poprvé nasazen při jihoamerickém maratonu Vuelta America del Sud 1978, který měřil 30 000 km a trval celý měsíc. Z kvarteta vozů se tři exempláře umístily na prvních čtyřech místech. V roce 1979 byl vůz homologován ve skupině 4 a poslán na křest ohněm na Safari rally. Mercedes angažoval špičkové severské jezdce Hannu Mikkolu a Björna Waldegaarda, kteří většinu soutěže vedli. Vinou technických problémů a chybami v logistice (Mikkola musel v buši dlouho čekat na náhradní chladič) se z vítězství nakonec radoval Mehta s Datsunem 160 J, ale vystoupení třícípé hvězdy bylo velmi slibné. Na sklonku sezony se tým Mercedes vypravil na druhou africkou soutěž v rámci MS, na Pobřeží slonoviny. Při podstatně nižší konkurenci Rally Bandama obsadila německá flotila první čtyři místa v pořadí Mikkola, Waldegard, Cowan a Preston. Ve Stuttgartě začali vážně uvažovat o vstupu do světového šampionátu.

Do sezony 1980 vstoupil oficiální tým Mercedesu impozantně. Na Portugalskou rally se pod vedením Erika Waxenbergera vypravil úplný expediční sbor čítající přes 60 doprovodných vozů. Jednalo se údajně o největší evropskou servisní operaci v dějinách rallysportu. Výsledné čtvrté místo Švéda Waldegaarda bylo zklamáním, navíc se zřetelně ukázalo, že mohutné vozy se na členité a úzké kontinentální cesty nehodí. Do Keni ovšem odjížděl německý tým v roli největšího favorita. Navzdory tomu skončila Rally Safari fiaskem. Mechanici po zkušenostech z testovacích jízd provizorně vyztužili zadní nápravu a nevyzkoušená modifikace se při soutěži stala zdrojem fatálních komplikací. Mikkola, Waldegaard i Cowan odpadli s poškozenými závěsy kol. Dojel jen domorodec Vic Preston junior s vozem vybaveným poprvé čtyřstupňovou automatickou převodovkou (3. místo se ztrátou 1,5 hodiny na vítěze).

V Argentině tým vyrukoval s novou zbraní. Mercedes 500 SLC byl odlehčen téměř o 100 kg, objem motoru se mírně snížil pod hranici 5 litrů a jeho výkon zároveň vzrostl na 340 k. Vůz byl nyní homologován ve skupině 2. V Jižní Americe se Hannu Mikkola blýskl druhým místem, ovšem jeho kolegové museli odstoupit s prasklými poloosami. Při dalším vystoupení u protinožců na Novém Zélandě se finský jezdec opět propracoval na stupně vítězů, ovšem na obzory se objevil další problém se zadními brzdami. Waxenbberger nechal preventivně vyměnit celé zadní nápravy, které na servisní stanoviště dopravoval vrtulník. V závěru roku se mercedesy objevily už jen na Pobřeží slonoviny, kde obsadily první dvě příčky. V konečném hodnocení MS připadla německé značce čtvrtá příčka.

Sen o vítězství legendární značky v MS se rozplynul. Ukázalo se, že stávající model nemá na evropských tratích šanci na úspěch. Navíc začínala éra revolučního Audi Quattro. Waxenberger ztratil Mikkolu a tak si pro sezonu 1981 smluvně zajistil čerstvého mistra světa Waltera Röhrla. Začalo se mluvit o stavbě zkrácené verze Mercedesu 500 SLC. Testy na Rallye Monte Carlo byly v plném proudu, když přišla překvapivá zpráva o ukončení soutěžních aktivit značky. Röhrl zůstal bez angažmá a Mercedes se od té doby do rally oficiálně nevrátil.