Registracia

Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Meno:
E-mail:
Heslo:
Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Rally  »  Národné šampionáty  »  Slovensko

K favoritom tatranskej rally patrí Grzyb, Melichárek a Bisaha

Thursday, 19. 05. 2022 - 08:37, Radovan Szabosi   

K favoritom tatranskej rally patrí Grzyb, Melichárek a Bisaha

Spolu 69 posádok zo štyroch štátov nájdeme na zozname prihlásených najstaršej slovenskej rally 49. SLOVAKIA RALLYE TATRY 2022, ktorá sa uskutoční v posledný májový víkend v termíne 26. - 29. mája s tradičným centrom v Poprade. Náročná dvojdenná súťaž pod Tatrami sa pôjde v rámci FIA CEZ Majstrovstiev zóny Strednej Európy, Majstrovstiev Slovenska v rally (MSR) prilákala takmer sedemdesiat záujemcov, čo je v súčasnej dobe veľmi pekný počet. K najväčším favoritom patrí trio popredných jazdcov Grzegorz Grzyb z Poľska, Jaroslav Melichárek zo Slovenska a Ondřej Bisaha z Českej republiky.

Tibor Szabosi;ac7i9584-3.jpg

Usporiadatelia z AOS klubu Poprad hlásia na zozname prihlásených posádky zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska. „V súčasnej neľahkej ekonomickej situácii vo všetkých oblastiach nás potešil počet prihlásených posádok. Takmer sedemdesiat prihlásených je veľmi slušné číslo. Teší nás veľký záujem posádok v rámci Slovenského rally pohára. Na druhej strane musíme konštatovať, že sme predpokladali väčší počet štartujúcich na vozidlách kategórie R5 v triede 2, v rámci majstrovstiev Slovenska. Tu máme prihlásených len päť posádok, z toho iba dve zo Slovenska. V triede 3 zaslali prihlášku štyria súťažiaci. V týchto triedach sa najviac prejavila súčasná kríza. Diváci však nebudú ochudobnení, na štarte sa objaví rad kvalitných jazdcov a diváci uvidia kvalitný motoristický podnik,“ povedal Stanislav Hanzeli, predseda organizačného výboru a riaditeľ rally.

Tibor Szabosi;ac7i8082-3.jpg

V okolí Popradu, Spišskej Novej Vsi a Dobšinej sa objaví jeden prioritný jazdec FIA B a štyria prioritní jazdci ASN, päť vozidiel kategórie R5 a jeden súťažný špeciál najvyššej špecifikácie WRC. Na zozname prihlásených posádok nájdeme veľmi zvučné mená, vrátane dvoch víťazov tatranskej rally z predchádzajúcich ročníkov. Okrem nich odštartuje česko-slovenská dvojica v zložení Ondřej Bisaha, Imrich Ferencz na vozidle Hyundai i20 R5 vo farbách stajne XIQIO RACING. Tridsaťdeväťročný jazdec z Českej republiky vlastní medzinárodnú prioritu FIA, pretože pred dvomi rokmi vyhral v absolútnom poradí European Rally Trophy (ERT), kde triumfoval aj v roku 2019. Štartovať bude aj najväčší favorit, šesťnásobný majster Slovenska a obhajca minuloročného víťazstva aj majstrovského slovenského titulu Grzegorz Grzyb z Poľska na vozidle Škoda Fabia Rally2 Evo v farbách Rufa Motor-Sport.družstvo. Rodák z Rzeszowa pôjde so spolujazdcom Tomaszom Borskom. Skúsený štyridsaťpäťročný jazdec vyhral pod Tatrami v predchádzajúcich rokoch už štyrikrát. V Poprade triumfoval v rokoch 2008, 2015, 2017 a 2021. Grzyb má počas mája náročný program, cez víkend jazdil v súťaži majstrovstiev Európy na Kanárskych ostrovoch, kde havaroval na začiatku druhej etapy. Na španielskom ostrove Gran Canarias v Atlantickom oceáne však zanechal veľmi dobrý dojem, pretože prvý deň dokončil v silnej európskej konkurencii na šiestom mieste. Raz sa do galérie víťazov Rallye Tatry zapísal aj štyridsaťštyriročný Jaroslav Melichárek, ktorý nenašiel premožiteľa v roku 2013 spoločne so svojim bratom Erikom na mieste spolujazdca. Pôjde v farbách MELICO RACING na vozidle Ford Fiesta RS WRC. Melichárek zatiaľ figuruje v slovenskom šampionáte po odjazde Valašskej rally na treťom mieste, ale obaja jazdci pred ním Filip Mareš z Českej republiky a Miko Marczyk z Poľska v Poprade neštartujú.

Tibor Szabosi;asr68378.jpg

Z ďalších popredných jazdcov sa pod Tatrami objaví Lukáš Lapdavský (Škoda Fabia R5), Tomáš Kukučka (Mitsubishi Lancer Evo VI), Karel Trněný z Českej republiky (Ford Fiesta R5), Vladimír Hanuš (Hyundai i20 R5), Rafal Kwiatkowski z Polska Impreza STi R4), Vlastimil Majerčák (Ford Fiesta Rally3) a Dominik Benček (Mitsubishi Lancer Evo IX). Fanúšikovia motoristického športu sa môžu tešiť aj na ďalších jazdcov. Prihlášky zaslali napríklad Tibor Kovács (Mitsubishi Lancer Evo VI), Marián Kekeňák (Ford Fiesta Proto), Marek Pazderák (Mitsubishi Lancer Evo IX), Július Lajoš (Volkswagen Polo Proto) navigovaný legendou slovenského rallyšportu Emilom Horniačekom. Spestrením štartového poľa budú aj dve vozidlá Nissan 350Z v triede 4 (RGT), ktoré budú pilotovať Zoltán Kovács z Maďarska a Marek Jalč.

Tibor Szabosi;ac7i8166-4.jpg

V hodnotení dvojkoliek sú medzi prihlásenými Tomáš Fusko, Martin Narovec z Českej republiky (obaja Ford Fiesta Rally4), Kamil Švec, Jiří Pohlídal z Českej republiky (obaja Peugeot 208 R2), Martin Koiš (Ford Fiesta R2T), Mário Grumich (Škoda Fabia), Ľuboš Búš (Honda Civic Type R) a ďalší. Po súťaži vo Valašskom Meziříčí vládnu poradiu "dvojkolkárov" českí jazdci Martin Narovec a Jiří Pohlídal. Nedávny účastník Chorvátskej rally v rámci svetového šampionátu Narovec nazbieral pred Pohlídalom náskok tridsiatich bodov. V hodnotení Majstrovstiev Slovenska novodobých vozidiel sa prihlásilo celkom 31 posádok.

Tibor Szabosi;ac7i8613-3.jpg

Do hodnotenia Majstrovstiev Slovenska historických automobilov sa prihlásilo 5 posádok, napríklad Marián Buschbacher (Audi Coupe Quattro), Štefan Vancík (LADA Samara), Lukáš Klust (Škoda Favorit 136L/A) alebo Karel Hock z Českej republiky (Škoda 130 RS). V klasifikácii Rely Legiend bude štartovať Čech Pavel Vlček na vozidle Škoda Felicia.

Tibor Szabosi;ac7i9915-4.jpg

Až na tretí pokus sa v tohtoročnej sezóne rozbehne Slovenský rally pohár (SRP). Úvodný podnik Winter Rallye Show bol zrušený a súťaž na Slovakiaringu predčasne ukončila tragická nehoda. U "poháristov" vrátane Regionálneho rally pohára evidujeme nezvyčajne vysoký počet posádok. Nepamätám, že by na súťaži v rámci slovenského šampionátu štartoval viac ako tridsať poháristov. Zrejme tento počet ovplyvnili predchádzajúce dve neodjazdené súťaže a menšia finančná náročnosť ako v slovenskom šampionáte. Každopádne súboje v tomto seriáli sa vyznačujú vyrovnanosťou a fanúšikov rallyšportu čaká zaujímavý pohľad,“ uviedol Peter Oravec, tajomník súťaže a predseda organizujúceho popradského klubu. K favoritom patrí Ladislav Mokran (Renault Clio Sport), Tibor Nagy (Subara Impreza), Miroslav Košč (Peugeot 206 RC), Patrik Kecer (Ford Fiesta ST150), Dávid Bartoš (Mitsubishi Lancer Evo IV), Jozef Valluš (Renault Clio), Martin Stoklas (Ford Fiesta R2), Peter Krišanda (Nissan Almera GTi) a ďalšie. V rámci Rallyškoly získa premiérové ​​ostrohy na súťažných tratiach trojica mladých jazdcov.

Tibor Szabosi;asr68937.jpg

Ďalší spravodajský servis v rámci 49. Rallye Tatry Slovakia 2022 prinesieme v nasledujúcich tlačových správach. Uverejnené budú postupne na oficiálnej webovej stránke www.rallyetatry.sk, na facebookovom a instagramovom profile.

Roman ORDELT, tlačový tajomník 49. Slovakia Rallye Tatry 2022

Zoznam Prihlásených posádokDiskusia k článku

Profily jazdcov
Najkomentovanejšie
Kalendár podujatí
Naši partneri