Rallye de France Alsace: Po druhej etape vedie Ogier s malým náskokom pred Sordom, Meeke out

Saturday, 01. 10. 2011 - 19:12, Katarína Ďurecová

Po veľmi zaujímavej prvej etape Rallye de France Alsace, majú za sebou jazdci i tú druhú, ktorá obsahovala dokopy deväť rýchlostných skúšok. Prečítajte si, čo počas nich udialo.

RS9-12:
Do prvej sekcie druhej etapy vyštartoval z vedúcej pozície Dani Sordo s Mini WRC s dotierajúcimi Sébastienom Ogierom a Petterom Solbergom na Citroenoch DS3 WRC. Ogier síce RS9 vyhral, ale poradie na čele sa menilo až po RS10, ktorú vyhral Petter Solberg a ujal sa vedenia. Nasledovala RS11, ktorú opanoval Sébastien Ogier a keďže Petter Solberg mal defekt, vďaka čomu stratil zhruba 40 sekúnd, menilo sa i poradie na čele, na ktoré sa dostal Ogier. V poslednej RS prvej sekcie druhej etapy - RS12 bol najrýchlejší Dani Sordo a tak sa pre zmenu dostal do čela on.

Čo sa týka bojov na ďalších miestach, tak tam sme tiež mohli vidieť určité posuny. Kým do RS11 sa na siedmom až deviatom mieste len rôzne striedali Mads Ostberg, Dennis Kuipers a Armindo Araujo, tak po RS12 v poradí top 10 pomaly neostal kameň na kameni. Okrem už zmienenej (jednej z mnohých) zmien na čele sa taktiež i Jari-Matti Latvala dostal na štvrté miesto pred Krisa Meeka, na siedme miesto sa po problémoch Madsa Ostberga, ktorý v tejto RS stratil zhruba 2 a pol minúty a prepadol sa na desiate miesto, dostal Dennis Kuipers, na ôsme poskočil Armindo Araujo a na deviatu priečku sa dostal Henning Solberg a poradie po RS12 teda vypadalo nasledovne:

10. 6 M. ØSTBERG M 2:07:28.0 +59.6 +5:58.5

V kategórii SWRC bol v RS9 najrýchlejší Juho Hänninen, ktorý sa očividne po nevydarenom prvom dni chcel dostať tak vysoko, ako to len ide. Hänninen vyhral i RS10 zásluhou čoho sa dostal už na tretie miesto pred Martina Prokopa. SS11 síce vyhral líder tejto kategórie Ott Tänak, ale Hänninen bol len o jednu desatinu sekundy pomalší a poskočil už i pred Eyvinda Brynildsena na miesto druhé. Potom ale prišla RS12, na ktorej ostal Juho Hänninen stáť na trati a aspoň pre dnes pre neho rally opäť skončila a poradie SWRC teda vypadalo nasledovne:

Poradie SWRC po RS12:
1. 22 O. TÄNAK S 2:08:10.6 0.0 0.0
2. 28 E. BRYNILDSEN S 2:10:38.2 +2:27.6 +2:27.6
3. 21 M. PROKOP S 2:10:52.2 +14.0 +2:41.6
4. 24 B. SOUSA S 2:12:30.4 +1:38.2 +4:19.8
5. 49 J. MAURIN S 2:13:14.9 +44.5 +5:04.3

Vo WRC Academy vyhral RS9 Yeray Lemes, ktorý sa tak stiahol náskok vedúceho Craiga Breena na 17 sekúnd. V RS10 bol Lemes opäť najrýchlejší a keďže Breen havaroval a následne odstúpil, tak sa i dostal do čela. Na druhé miesto sa posunul Alistair Fisher a tretí bol Jose Suarez. RS11 sa stala korisťou tretieho Suareza, v poradí na čele sa ale nič nemenilo. RS12 zase pre zmenu vyhral Fisher, ale poradie na prvých troch priečkach bolo stále rovnaké a vo WRC Academy to po prvej sekcii druhej etapy vypadalo nasledovne:

1. 110 Y. LEMES A 2:18:17.7 0.0 0.0
2. 101 A. FISHER A 2:18:51.7 +34.0 +34.0
3. 102 J. SUAREZ A 2:19:09.6 +17.9 +51.9
4. 106 B. REEVES A 2:20:33.7 +1:24.1 +2:16.0
5. 120 S. WIEGAND A 2:24:05.2 +3:31.5 +5:47.5

RS13-17:
Druhé prejazdy rýchlostnými skúškami druhého dňa začal najlepšie Sébastien Ogier, ktorý si na RS13 pripísal na svoje konto najrýchlejší čas a dostal sa tak opäť raz pred Daniho Sorda. Na tejto RS taktiež dovtedy piaty Kris Meeke vyletel z trate a havaroval, čo znamená, že všetci jazdci čo boli za ním poskočili o jedno miesto. Mikko Hirvonen je tak už piaty, Dennis Kuipers šiesty, Armindo Araujo siedmy a Henning Solberg ôsmy. Na deviate miesto sa zásluhou Madsa Ostberga, ktorého postihol defekt, dostal Pierre Campana, do top 10 zásluhou toho istého dôvodu poskočil i Ken Block. Nasledujúcu RS14 vyhral opäť Sébastien Ogier, ktorý si pred Sordom vybudoval malý štvorsekundový náskok, v top 10 sa inak udiala iba jedna zmena - Mads Ostberg sa dostal na desiatu priečku pred Kena Blocka. I RS15 sa stala korisťou Sébastiena Ogiera, ktorý na Sorda získal ďalšie drahocenné sekundičky, Mads Ostberg pokračoval v získavaní stratených pozícií a dostal sa na deviate miesto pred Pierra Campanu. V RS16 bol najrýchlejší Jari-Matti Latvala, ale v top 10 sa nič nemení, v poslednej RS druhej etapy - RS17 si najrýchlejší čas opäť raz pripísal Sébastien Ogier, ktorého náskok na druhého Daniho Sorda činí takmer 10 sekúnd, takže zajtrajšok ešte rozhodne bude zaujímavý.

Tretie miesto so stratou zhruba 50 sekúnd na lídra Ogiera drží Petter Solberg, štvrtý je Jari-Matti Latvala a za ním nasleduje Mikko Hirvonen. Malcolm Wilson sa už vyjadril, že pokiaľ by tomu tak bolo i zajtra, tak dôjde k nepopulárnej tímovej réžii a Latvala opäť raz prepustí miesto Hirvonenovi. Na životný úspech siaha Dennis Kuipers, ktorý je zatiaľ celkovo šiesty, podobne je na tom i Armindo Araujo, ktorý drží miesto siedme. Na ôsmom mieste figuruje Henning Solberg, deviaty je Mads Ostberg a top 10 uzatvára Pierre Campana, pre ktorého by to v prípade, že rally skutočne takto skončí znamenalo prvý historický bod vo WRC.

10. 55 P. CAMPANA  2:50:08.5 +27.8 +7:44.2

V kategórii SWRC sa o víťazstvá v jednotlivých rýchlostných skúškach podelili jazdci, ktorí okupujú prvé tri miesta - RS13, RS14 a RS17 vyhral Eyvind Brynildsen, RS15 sa stala korisťou vedúceho Otta Tänaka a v RS16 bol najrýchlejší Martin Prokop. V celkovom poradí sa ale nič nemenilo a vedie Tänak s vyše 2 a pol minútovým náskokom pred Brynildsenom, tretí je Prokop, štvrtý Bernardo Sousa a piaty a zároveň posledný pokračujúci jazdec tejto kategórie je Julien Maurin.

Celkové poradie SWRC po druhej etape:
1. 22 O. TÄNAK S 2:52:22.9 0.0 0.0
2. 28 E. BRYNILDSEN S 2:55:00.6 +2:37.7 +2:37.7
3. 21 M. PROKOP S 2:55:10.4 +9.8 +2:47.5
4. 24 B. SOUSA S 2:56:57.8 +1:47.4 +4:34.9
5. 49 J. MAURIN S 3:22:07.2 +25:09.4 +29:44.3

Podobne tomu bolo i vo WRC Academy, kde vedúci jazdec Yeray Lemes vyhral RS13, RS14 a RS17 a o víťazstvá v ostávajúcich dvoch RS sa podelili Fredrik Ahlin (RS15) a Alistair Fisher (RS16). V celkovom poradí sa ale na stupňoch víťazov nič nemení a naďalej jasne vedie Yeray Lemes pred Alistairom Fisherom a Josem Suarezom. Na štvrté miesto po odstúpení Brendana Reevesa poskočil Sepp Wiegand, na piate miesto sa dostala Molly Taylor. Keďže jazdci WRC Academy absolvujú iba prvé dve etapy, tieto výsledky sú konečné. Dôležitý je ale i fakt, že odstúpil vedúci jazdec tejto kategórie Egon Kaur, čo znamená, že teoretická nádej na titul v podaní ďalšieho odstupujúceho - Craiga Breena ešte stále žije.

Celkové poradie WRC Academy po druhej etape:
1. 110 Y. LEMES A 3:05:19.2 0.0 0.0
2. 101 A. FISHER A 3:06:01.5 +42.3 +42.3
3. 102 J. SUAREZ A 3:06:42.0 +40.5 +1:22.8
4. 120 S. WIEGAND A 3:12:23.2 +5:41.2 +7:04.0
5. 115 M. TAYLOR A 3:24:06.0 +11:42.8 +18:46.8

Tretia a posledná etapa Rallye de France Alsace štartuje zajtra o 7:18 a na jazdcov v nej čaká šesť rýchlostných skúšok.