Home  »  Okruhy

Prvé preteky Majstrovstiev SR na okruhoch v sezóne 2011 - Hungaroring

Sunday, 15. 05. 2011 - 10:00, Daniel Mandzi

Na prelome apríla a mája sa na maďarskom okruhu F1- Hungaroring začali spoločné slovensko-poľsko-maďarské majstrovstvá v pretekoch automobilov na okruhu. Okrem bodov do hodnotenia národných šampionátov sa zbierali bodíky aj do Majstrovstiev FIA Zóny Strednej Európy- FIA CEZ Trophy.

MSR  PAO  2011

V prvom šprinte triedy do 2000 cm3 vyhral český pretekár Andrej Barčák na Renaulte Clio pred Júliusom Končekom a Matúšom Molnárom. V kvalifikácii najrýchlejší Matej Homola na Alfe Romeo musel odstúpiť pre poruchu poloosi.

V druhých pretekoch v nedeľu už Matej Homola nenechal nič na náhodu a s prehľadom získal svoje prvé víťazstvo v kariére medzi seniormi. Druhý bol Čech Barčák, ktorý tak vedie v priebežnom poradí slovenského šampionátu, 3. priečka patrila opäť Matúšovi Molnárovi. Výborné výkony podali po oba dni  veteráni slovenských okruhov - Julo Konček a Marián Rajnoha (na Honde), ktorí  na trati úspešne bojovali s oveľa mladšími súpermi. Škoda nedeľnej havárie Končeka na konci cieľovej roviny.

Šprinty do 2000 cm3

sobota:                 1. Andrej Barčák, Renault Clio                     nedeľa:                 1. Matej Homola, Alfa Romeo

2. Július Konček, Vauxhall Vectra                                               2. Andrej Barčák, Renault Clio

3. Matúš Molnár, Škoda Fabia                                                     3. Matúš Molnár, Škoda Fabia

V triede do 3500 cm3 bolo v oboch šprintoch rovnaké poradie. Zvíťazil náš Matej Konôpka na Porsche 997cup pred Čechmi Petrom Líbalom a Milanom Braunom s tímu Šenkýř Motorsport. Ďalší Slovák Gregor Zsigó mal po celý víkend technické problémy so svojim BMW Z3.

Šprinty do 3500 cm3

sobota:                 1. Matej Konôpka, Porsche                         nedeľa:                   1. Matej Konôpka, Porsche

2. Petr Líbal, BMW M3                                                                   2. Petr Líbal, BMW M3

3. Milan Braun, BMW M3                                                               3. Milan Braun, BMW M3

V najsilnejšej kategórii nad 3500 cm3 v prvých suchých pretekoch dominoval Miro Konôpka na Saleene pred Zdenkom Mikuláškom a Rudom Machánkom. V nedeľu sa nad Hungaroringom poriadne rozpršalo, čo prinieslo dramatické momenty. Miro Konôpka po hodinách a defekte skončil tretí, druhý bol Machánek a prvé víťazstvo v sezóne získal Zdenko Mikuláško na Porsche997 cup+.

Šprinty nad 3500 cm3

sobota:                 1. Miro Konôpka, Saleen                               nedeľa:                  1. Zdenko Mikuláško, Porsche

2. Zdenko Mikuláško, Porsche                                                    2. Rudo Machánek, Porsche

3. Rudo Machánek, Porsche                                                        3. Miro Konôpka, Saleen

V dvojhodinových vytrvalostných pretekoch sledovali diváci pekný súboj medzi tímami triedy nad 3500 cm3 TopCar Machánek a ARC Bratislava. Na osychajúcej trati sa štartovalo na pneumatikách do dažďa, pričom domáci jazdec István Rácz využíval v prvých dvoch stintoch dokonalú znalosť okruhu a na svojom Porsche GT3 RSR unikal konkurencii.  Tím ARC Bratislava naplánoval výmenu jazdcov Mira Konôpku za Poliaka Tea Myszkowskeho práve na čas, keď vozovka uschne. To sa napokon ukázalo ako najlepšie riešenie. Myszkowski v druhom stinte udržal náskok pred R. Machánkom. Posádka Attilla Bárta-Gregor Zsigó opäť laborovala s technickými problémami svojho Porsche RS a odstúpila z 3. miesta.

V triede do 2000 cm3 zvíťazila po veľkom boji slovensko-česká posádka Christian Malchárek-Milan Valášek na Renaulte Clio pred rovnakých vozidlom tandemu Robert Hodossy-Patrik Hess z Česka, keď rozdiel medzi nimi po dvojhodinových pretekoch bol v cieli len 0,6 sekundy.  V súťaži tímov vedie po Hungaroringu ARC Bratislava pred TopCar Machánek a IP Racing Shop.

Endurance:         1. Miro Konôpka / Teo Myszkowski         Porsche GT3 RSR

2. Rudo Machánek / István Rácz            Porsche GT3 RSR

Na záver celkoví víťazi pretekov v rámci Majstrovstiev FIA Zóny strednej Európy (FIA CEZ Trophy):

šprint -2000: Csaba Gaspar a Norbert Nagy (obaja HUN, Alfa Romeo 156)
šprint - 3500: oba šprinty Matej Konôpka (SVK),Porsche 997cup
šprint +3500: Miro Konôpka(SVK) Saleen, Walter Csaba (HUN) Porsche 997 cup
Endurance- vytrvalostné preteky 2hod.:
-2000: Christian Malchárek(SVK)-Milan Valášek(CZE),Renault Clio
-3500: Kalman Bódis -Gustav Herter (obaja HUN) Porsche 996 RS
+3500: Miro Konôpka(SVK)- Teo Myszkowski (POL) Porsche 997 RSR

Prvé preteky spoločného šampionátu a FIA CEZ Trophy boli z pohľadu slovenských jazdcov úspešné, keď rovnako ako maďarskí pretekári aj Slováci získali 5 prvých miest

(2x Matej Konôpka, 2x Miro Konôpka,1x Christian Malchárek ), po jednom víťazstve získali Česi a Poliaci. Šampionát bude pokračovať posledný májový víkend pretekmi FIA CEZ Trophy v poľskej Poznani, kde sa očakáva účasť viac ako 100 pretekárov.