Home  »  Rally  »  IRC

Orsák nejlepším jezdcem tří diamantů

Tuesday, 30. 08. 2011 - 22:03, Daniel Mandzi

Jaroslav Orsák vyhrál na Barum rally jako nejrychlejší jezdec značky Mitsubishi produkční kategorii IRC. Navzdory úmornému vedru absolvoval vrcholnou soutěž sezony bez jediného zaváhání a podobně jako v Hustopečích dojel čtvrtý v rámci MMČR. Před závěrečnou soutěží českého šampionátu postoupil na osmou příčku absolutního pořadí. Druhý člen týmu Orsák Rallysport Martin Vlček musel v sobotu odstoupit pro poruchu motoru.

Posádka Jaroslav Orsák - Karel Vajík nastoupila na start 41. ročníku zlínské soutěže s vozem Mitsubishi Lancer Evo 9 v plné specifikaci R4. Už při testech si valašský jezdec ověřil, že nový podvozek může v technických pasážích rychlostní zkoušky přinést zisk zhruba 0,4 sekundy na kilometr. Prestižní domácí soutěž absolvoval už pošesté a tak mu příliš nevadilo, že pořadatelé snížili počet seznamovacích průjezdů na dva.

Ve strhující atmosféře úvodní večerní divácké vložky v ulicích bývalé obuvnické metropole rozehrál Orsák svoji soutěžní partii dvacátým časem. „Po tropickém dni přetrvala vysoká teplota i pozdě večer. Horko bylo jistě náročné i pro diváky, o to víc si cením, jak skvělou kulisu už tradičně vytvořili. Obuli jsme středně tvrdé gumy, které nebyly optimální volbou. Tvrdší směs by byla vhodnější," dodatečně zhodnotil situaci sedmadvacetiletý jezdec.

V sobotu ráno čekala na posádky nejnáročnější část soutěže. Čtyři obtížné měřené úseky následovaly bezprostředně za sebou bez možnosti servisu a případný defekt nebo poškození vozy mohlo mít fatální důsledky. O tom se přesvědčila celá řada favoritů. Jarin nasadil vyrovnané tempo, ale zároveň se snažil šetřit techniku. Ukázalo se, že to byla prozíravá taktika, protože robustnost italských dílů podvozku zatím není příliš ověřená. Posádka Orsák - Vajík zvládla první etapu bez problémů a pravidelně zajížděla časy v první dvacítce průběžného pořadí. V závěru předstihla v interním souboji i dalšího domácího jezdce Antonína Tlusťáka se speciálem Fabia S2000.

Také v neděli pokračoval Jaroslav Orsák ve vyrovnané jízdě a snažil se udržet svoji pozici. To se mu podařilo a v cíli byl klasifikován na zasloužené 16. příčce. Důležitější však bylo vítězství v produkčním poháru IRC a čtvrtá pozice v rámci MMČR. Orsák byl zároveň nejrychlejším jezdcem na voze Mitsubishi, které byly v poli 112 startujících nejpočetnější značkou. Výborný výsledek v českém mezinárodním mistrovství znamenal postup o 2 pozice v tabulce, které by si jezdec rád ještě vylepšil při finálové soutěži v Příbrami. „Ráno nás překvapilo mokro na úvodní lesní části staronové malenovické vložky. I když v noci vydatně pršelo, nečekali jsme, že asfalt bude tak klouzat," svěřil se Orsák.

Druhá týmová posádka Martin Vlček - Richard Lasevič, startující s Lancerem Evo 9 skupiny N, měla smůlu. Ani na čtvrtý pokus se Vlčkovi nepodařilo dojet do cíle. Paradoxní je, že třikrát odstoupil na stejné rychlostní zkoušce. Tentokrát ho vyřadila porucha motoru na RZ7.