Home  »  Rally  »  WRC

Jezdec Škoda Fabia RS Rally2 Oliver Solberg vykročil za titulem v kategorii WRC2 vítězstvím

Monday, 19. 02. 2024 - 07:46, Public relations

› Posádka týmu Toksport WRT Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) na druhé rally letošního FIA Mistrovství světa zvítězila v kategorii WRC2 s náskokem více než jednu minutu
› Finská posádka Lauri Joona/Janni Hussi (Škoda Fabia RS Rally2) dojela v kategorii WRC2 na šestém místě
› Polská posádka vozu Fabia RS Rally2 ve složení Michał Sołowow/Maciej Baran zvítězila v kategorii WRC Masters Cup

Poté, co se Oliver Solberg zúčastnil Rallye Monte-Carlo, kde nebyl zapsán k sbírání bodů v kategorie WRC2, podařilo se mu tuto kategorii vyhrát na Švédské rally (15.–18. února). Dvaadvacetiletý Švéd s britským spolujezdcem Elliottem Edmondsonem, jedoucí za tým Toksport WRT podporovaný Škoda Motorsport, byli ve své kategorii na zasněžených a zledovatělých silnicích v okolí Umeå nejrychlejší na jedenácti z osmnácti rychlostních zkoušek.

Oliver Solberg se již ve čtvrtek večer nejrychlejším časem v úvodní rychlostní zkoušce „Umeå Sprint“ dostal do vedení kategorie WRC2 a už se neohlížel zpět. Po první etapě měl syn bývalého FIA mistra světa v rally Pettera Solberga před soupeři náskok přibližně 30 sekund. V pátek večer byl vůz Škoda Fabia RS Rally2 provozovaný týmem Toksport WRT dokonce veden jako třetí v celkovém pořadí – něco takového se ještě žádné jiné posádce kategorie WRC2 na konci celého závodního dne nepovedlo. „Třetí místo s vozem kategorie Rally2 je neuvěřitelné a v mé domácké rally je to tak trochu sen,“ komentoval tento úspěch Solberg.

Během sedmi sobotních rychlostních zkoušek zvýšili Solberg/Edmondson svůj náskok v kategorii WRC2 na více než jednu minutu. Přestože se jim nepodařilo udržet impozantní třetí místo v celkovém pořadí, dominanci švédsko-britského dua v kategorii WRC2 se během nejdelšího dne soutěže nikomu nepodařilo ohrozit. „Náskok je teď tak velký, že si jízdu prostě užívám,“ prozradil Solberg, který už ze své strategie vyřadil jakékoli riskování.

Druhá rally letošní sezóny WRC v neděli končila pouze třemi rychlostními zkouškami, což bylo pro Olivera Solberga s Elliotta Edmondsona usnadnění. Posádka týmu Toksport WRT ale vstoupila do závěrečné etapy soutěže s dalším nejrychlejším časem kategorie WRC2 a vyhrála také úplně poslední rychlostní zkoušku. V cíli činil jejich náskok před druhými Finy Sami Pajari/Enni Mälkönen téměř 1:20 minuty. „Úžasné. To byl ale víkend,“ rozplýval se Solberg v cíli. „S tolika lidmi, s takovou atmosférou. Byla tu rodina a přátelé. Takové vítězství je úžasné.“

Díky vítězství ve Švédsku se Oliver Solberg ujal společného vedení v celkovém pořadí kategorie WRC2. O první místo se dělí s Francouzem Yohanem Rosselem, který zvítězil v této kategorii na Rallye Monte-Carlo, ale ve Švédsku nestartoval.

Šesté místo v kategorii WRC2 obsadili Lauri Joona a Janni Hussi z Finska (Škoda Fabia RS Rally2). Do první desítky kategorie WRC2 se na osmém místě probojovali také místní hrdinové Isak Reiersen/Lucas Karlsson (Škoda Fabia RS Rally2). Vítězství v kategorii WRC Masters Cup, která je vyhrazena pro jezdce starší 50 let, si odnesla posádka Škoda Fabia RS Rally2 Michał Sołowow/Maciej Baran z Polska.

Po náročných asfaltových rychlostních zkouškách Rallye Monte-Carlo a zmrzlých lesních cestách Švédska se FIA mistrovství světa v rally přesouvá do východoafrické savany. Safari Rally v Keni (28.–31. března 2024) je dalším podnikem v kalendáři.

Číslo rallye: 129,1
Pro vozy kategorie WRC2 byla nejrychlejší rychlostní zkouška číslo 4. Povrch se skládal z téměř stejného podílu ujetého sněhu, ledu a zmrzlé šotoliny. Vítězové Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem (Škoda Fabia RS Rally2) prolétli 28,25 kilometru dlouhým měřeným testem „Floda“ průměrnou rychlostí 129,1 km/h.