Registracia

Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Meno:
E-mail:
Heslo:
Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Rally  »  ERC

ERC skončila v Lotyšku tragédiou

Monday, 09. 10. 2017 - 10:40, Ľuboš Kašický   

ERC skončila v Lotyšku tragédiou

Už v sobotu sme po odstúpení Bruna Magalhaesa spoznali staronového Majstra Európy v Poliakovi Kajetanowiczovi. V nedeľu však spadol vrtuľník v ktorom boli aj členovia jeho tímu a Poliak zo súťaže odstúpil.


Tohtoročný európsky šampionát v rely bol trochu divný. Jeho kalendár sa zúžil a v ôsmych súťažiach sme poznali až sedem rôznych víťazov! Poctivo všetkých súťaží sa zúčastnil Poliak Kajto Kajetanowicz, ktorý vytrvalo zbieral body a na titul mu tak stačilo vlastne aj jediné víťazstvo v Grécku. Pre nám dobre známeho Kajta to bol už tretí titul európskeho šampióna v rade, čo sa doteraz v histórii ERC nikomu nepodarilo!

er01.jpg

Kajetanowicz s Baranom sa mohli radovať z titulu už po získaní sobotňajších bonusových bodov, pretože ich jediný rival v boji o titul, Portugalčan Bruno Magalhaes v závere dňa havaroval a v súťaži nepokračoval. Radosť z titulu však netrvala dlho. V poslednej etape sezóny ERC sa v úvode druhej sekcie zrútil vrtuľník neďaleko cieľa RS11. Na palube boli štyri osoby. Jedna osoba zahynula a tri sú vážne zranené. Dvaja z posádky vrtuľníka boli Poliaci z tímu Kajta Kajetanowiza. Jeden zahynul a druhý je v nemocnici.

er03.jpg

Potom, ako sa Kajetanowicz v cieli RS11 dozvedel, čo sa stalo, tak zo súťaže odstúpil. „Vzhľadom na to, čo sa stalo mojim blízkym priateľom som sa rozhodol zo súťaže okamžite odstúpiť," vysvetľuje cez sociálne média Kajto. „Priatelia, je to pre mňa, ako športovca veľmi ťažké rozhodnutie, ale prosím rešpektujte ho. Ďakujem vám všetkým za podporu počas celej sezóny. Váš Kajto."

er05.jpg

Záver sezóny sme si určite predstavovali veselší, no aj toto patrí k rely. Tá lotyšská bola tentoraz naozaj divoká. Trať bola pod neustálym náporom počasia mokrá a posádky mali doslova blato „až za ušami". Aj preto sme videli niekoľko nepríjemných havárií z ktorým našťastie všetci vyviazli bez zranenia.

er04.jpg

Rozhodujúca pre výsledky sa ukázala sobotňajšia mestská ereska, kde usporiadatelia na poslednú chvíľu zmenili postavenie reklamných banerov. Tie tam boli umiestnené na poslednú chvíľu až pred štartom eresky. Aj takáto maličkosť je však v rely závažná chyba na ktorú doplatili haváriami hneď dvaja špičkový piloti šampionátu. Obaja sa na rovnakom mieste vyhýbali cez veľkú mláku, ktorá ich zviezla do stromu. Najprv skončil Magalhaes a krátko po ňom, keď trať reštartovali, havaroval aj Lukyanuk. Obaja zrušili svoje autá, no im sa našťastie nič nestalo. 

er08.jpg

Usporiadatelia však na základe udalostí museli eresku zrušiť a uznať, že urobili poriadnu chybu. V nedeľu sa nakoniec z víťazstva radovali mladé pušky, ktorých mená si budeme musieť zapamätať. Vyhral 20-ročný Rus Nikolaj Gryazin a na druhom mieste skončil pri svojom medzinárodnom debute (kvôli tomu robil aj vodičský preukaz) syn slávneho Rovanperu, mladý Kalle Rovanpera (17).

results-final-1.jpgDiskusia k článku