Dakar 2009 po 9. etape: Tomáš Tomeček mal haváriu, našťastie bez vážnejšieho zranenia

Tuesday, 13. 01. 2009 - 12:21, Andrej Haverda

Dakar 2009 po 9. etape: Tomáš Tomeček mal haváriu, našťastie bez vážnejšieho zraneniaLa Serena – Copiapo, štart a cieľ juhoamerického Dakaru, v ktorej sa v plnej jej kráse predstavila púšť Atacama. Aj v tejto etape, už štvrtej v tomto ročníku, bola rýchlostná skúška skrátená a opäť to boli piesočné duny v jej závere, ktoré pretekári nakoniec neabsolvovali. Organizátori sa tak rozhodli preto, že vďaka vysokým teplotám je mäkký piesok na konci trasy nestabilný a mohlo by v ňom uviaznuť mnoho posádok. Cieľová čiara tak bola posunutá o dvadsať kilometrov na 430. kilometri rýchlostnej skúšky.

O siedmej hodine ráno miestneho času vyrazil na trať prvý motocyklista, bol ním Cyril Despres s KTM nasledovaný priebežným lídrom preteku Marcom Comom. Títo dvaja jazdci však vo včerajšej etape nemali hlavné slovo, pretože skončili v rovnakom poradí až za stupňami víťazov. „Rýchlostku“ vyhral Holanďan Frans Verhoeven na KTM, ktorý bezpečne vedie triedu Marathon. Druhý došiel Francúz David Frétigné so stratou troch minút, necelú minútu za ním skončil chilský jazdec Francisco Lopez.

Na prvých priečkach priebežnej klasifikácie sa rovnako ako v predošlých dňoch nič nemení. Prvý zostáva stále Marc Coma s hodinovým náskokom pred Frétigném, tretí je Despres s mankom zhruba jeden a pol hodiny. Frans Verhoeven si včerajším víťazstvom polepšil o dve priečky na priebežné ôsme miesto.

Slovenský motocyklový jazdec Ivan Jakeš obsadil v pondelkovej etape 26. miesto so stratou 1:01:58 h na víťazného Verhoevena. Tridsaťpäťročnému rodákovi z Brezovej pod Bradlom prospel sobotňajší deň voľna a po tejto etape si v klasifikácii polepšil o jedenásť miest, momentálne figuruje na 74. priečke s odstupom viac ako 15 hodín na vedúceho pretekára Španiela Comu.

Medzi českými jazdcami bol opäť najlepší Martin Macek na továrenskej yamahe, ktorý so stratou jednej hodiny došiel na 25. mieste. Rovnaké miesto mu patrí tiež v celkovom poradí. Ďalší z Čechov Jan Froněk na KTM bol 47. David Pabiška tiež na KTM bohužiaľ nezopakoval dobré umiestnenia z predchádzajúcich etáp a nevošiel sa ani do prvej päťdesiatky. Skončil päťdesiaty ôsmy.

V priebehu včerajška bojovali medzi quadmi (štvorkolkami) o víťazstvo Josef Macháček s Argentínčanom Marcosom Patronellim a neustále si vymieňali prvú a druhú pozíciu. Napokon vyhral o 39 sekúnd český jazdec Macháček. Za Patronellim došiel tretí Francúz Hubert Deltrieu.

Po celkovom už štvrtom etapovom prvenstve na Dakare 2009 stále tejto triede kraľuje Josef Macháček s dva a pol hodinovým náskokom pred Patronellim a približne tri a pol hodinovým náskokom pred Poliakom Sonikom. Ďalší český borec Oldřich Bražina včera došiel siedmy a celkovo mu stále patrí piata priečka.

Včerajší deň medzi automobilovými konkurentmi už nebol tak jasnou záležitosťou zn. Volkswagen ako v predošlých dňoch; napriek tomu im v cieli patrili prvé priečky. Na druhom a potom na treťom mieste sa dlho držalo BMW Argentínčana Terranovy, ale nakoniec ho pred cieľom predbehol Hummer amerického pilota Robbyho Gordona. Terranova bol teda štvrtý. Druhý došiel so stratou 1:47 min. Mark Miller, ktorý musel zhruba sedemdesiat kilometrov pred cieľom zastaviť kvôli defektu pneumatiky. Toho využil doterajší líder Carlos Sainz, ktorý do tej doby šiel na druhej priečke, dostal sa pred svojho stajňového kolegu Millera a rýchlostný test vyhral. „Nani“ Roma s mitsubishi skončil siedmy.

Prvé priečky priebežného poradia stále okupujú tri volkswageny v poradí Sainz, Miller a De Villiers. Ten včera došiel piaty so stratou 11 minút, a klesol tak na priebežné tretie miesto. Štvrtý je Roma s mitsubishi, ktorý stráca takmer hodinu.

Z českých jazdcov doviezol Miroslav Zapletal svoje mitsubishi na pätnáste miesto so stratou približne jeden a štvrť hodiny, celkovo je trinásty.

V triede nákladných vozidiel mal skvele rozjazdenú „erzetu“ Tomáš Tomeček s tatrou, ktorý sa po štarte začal prebojovávať do čela preteku. To sa mu tiež podarilo a na prvom kontrolnom bode na 131. kilometri viedol. Na 147. kilometri však havaroval a prevrátil kamión na bok.

Tomeček bol preventívne prepravený do nemocnice, odkiaľ bol ešte v priebehu noci prepustený a vrátil sa do bivaku v Copiape. Tam sa medzitým zostatok posádky snažil dovliecť nepojazdnú tatru. „Tomáš je v poriadku a čaká v bivaku na ďalších členov svojej posádky,“ hlásil z cieľa „erzety“ mechanik Miroslav Martinec. „K havarovanej tatre došiel asistenčný kamión, ktorý ju teraz ťahá na lane do cieľa v Copiape.“

Do etapy odštartoval ako prvý Holanďan Gerardus De Rooy (Ginaf) nasledovaný Čaginom a Lopraisom, na 80. kilometri rýchlostnej skúšky však zle odbočil – rovnako ako Čagin a veľa ďalších posádok; a nabral stratu. De Rooy sa potom rozhodol pomôcť Tomečkovi, avšak Čagin na kamaze pokračoval v stíhacej jazde za brazílskym pilotom tatry De Azevedom, ktorý sa po problémoch tímového kolegu Tomečka dostal do vedenia. Títo dvaja jazdci sa až do konca rýchlostného úseku preťahovali o vedenie, napokon však vyhral Čagin s dvadsaťpäťminútovým náskokom pred triom De Azevedo – Justo – Martinec.

Tretí došiel ďalší ruský kamaz vedúceho pilota Kabirova, ktorého strata v cieli však činila až 33. minút. A vzhľadom k tomu, že v priebežnom poradí mal pred druhým Čaginom náskok iba necelých štyroch minút, prepadol sa na druhú priečku. Tretí je Gérard De Rooy s ginafom (strata 48:35 min.). Triedu pohonu 6X6 vedie aj naďalej Španiel Juvanteny (MAN TGS 26.480).

Druhým najlepším českým kamiónom v cieli bola tatrovka s Alešom Lopraisom za volantom, ktorú zaznamenali na dvanástom mieste so stratou 1:47:36 hodiny. V celkovom poradí sa však trojlístok Loprais – Štajf – Holáň už posunul na 11. miesto. Na 21. mieste v etape potom došla liazka MS Rally Truck stajne s Marekom Spáčilom, navigátorom Jaroslavom Lamačom a druhým vodičom Zděnkom Kubešom. Napriek problémom s ložiskom na náprave si udržali vynikajúce šieste miesto a naďalej ostávajú najúspešnejšou českou posádkou v kabíne kamióna.

Zaujímavosťou etapy bola stohodinová penalizácia všetkým kamiónovým posádkam od 17. miesta, ktorú žiaľ inkasovala aj česká trojica Randýsek – Šiška – Nemajer na vozidle MAN. V etape skončili štyridsiati šiesti, v celkovom poradí im patrí 37. miesto.