Home  »  Rally  »  ERC

Víťazom Gryazin, šampiónom Lukyanuk

Monday, 24. 09. 2018 - 14:00, Ľuboš Kašický

Jubilejná 75.poľská rely rozhodla definitívne o novom európskom šampiónovi. Rus Alexej Lukyanuk vystriedal na tróne Poliaka Kajetanowicza.

Mala to byť oslava vo veľkom štýle, no všetko bolo inak. Po piatkovom prológu vyštartovala Fiesta R5 Rusa Lukyanuka do prvej etapy ako líder štartového poľa, no Alexej sa neradoval dlho. Už na RS3 havaroval a musel zo súťaže odstúpiť. Aj napriek tomu však z Poľska odchádza Rus ako víťaz. Jeho súper Bruno Magalhaes v poľskej súťaži neštartoval a náskok Lukyanuka je taký, že mu pred posledným podnikom v Lotyšsku už nikto titul nevezme.

„Mám zvláštny pocit," tešil sa aj netešil po havárii v prvej etape Alexej. „Som však šťastný za sponzorov a partnerov. Je to pre nás veľký krok dopredu. Išiel som do toho naplno aj dnes, no máme málo najazdené a stratil som kontrolu nad autom. Ospravedlňujem sa Brunovi, že sa tento rok súboj skončil tak skoro. Bol naozaj veľmi silný súper." V histórii európskeho rely šampionátu je 37-ročný Moskovčan prvým ruským rely Majstrom Európy.

Po odstúpení Lukyanuka sa na čele súťaže bezpečne zabýval jeho krajan Nikolaj Gryazin (Fabia R5), ktorý v poľskej súťaži tento rok jasne zvíťazil (vyhral osem eresiek). Rusa jazdiaceho s lotyšskou licenciou naháňal síce Fín Jari Huttunen (Hyundai i20 R5), no ten nakoniec zaostal o takmer desať sekúnd. Pre Gryazina je to cenný úspech na ceste za titulom v kategórii ERC Junior U28, kde pred posledným podnikom v Lotyšsku má na Chrisa Ingrama teraz náskok sedem bodov.

Pre nás bol v Poľsku zaujímavý štart slovenského tímu Rufa Sport s Poliakom Grzegorzom Grzybom. Ten obhajoval poľský titul z pred dvoch rokov (2016) a hoci v absolútnom poradí skončil až na siedmom mieste, tak v rámci poľského majstráku to znamenalo tretie miesto a v celkovom súčte obhajobu titulu o jediný bod pred vychádzajúcou poľskou hviezdou Mikolajom Marczykom (štartoval u nás na Rally Prešov 2018). Krásny výsledok pre slovenský tím Rufa Sport. Gratulujeme!

Európsky rely šampionát ukončí svoju sezónu v polovici októbra na lotyšskej súťaži v Liepaja.

Výsledky 75.poľskej rely (15 RS / 214,92 km)