Home  »  Karting

Kecskemét - nová trať v seriály MSR v Kartingu

Monday, 17. 06. 2019 - 18:26, Tomáš Kuna

Príchod leta nadšenci motokárového športu oslávili ako inak – pretekmi. Tentokrát seriál Moravský pohár a Majstrovstvá Slovenskej republiky zavítal na trať pre väčšinu štartového pola neznámu, ale napriek tomu veľmi zaujímavú, nachádzajúcu sa neďaleko Budapešti v maďarskom meste Kecskemét. Finálna štartová listina obsahovala 137 pretekárov, medzi ktorými výrazne dominovali domáci maďarskí jazdci. So silnou konkurenciou od maďarských susedov počítala drvivá väčšina teamov, preto nenechali nič na náhodu a mnohí jazdci trénovali už od štvrtkového poobedia.

V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky (MSR) boli vypísané nasledovné kategórie:

Výsledky jednotlivých majstrovských kategórií 3.kola MP + MSR 2019

Kategóriu MINI60 ovládli opäť českí jazdci v nasledovnom poradí – 1.miesto Jinďrich Pešl so štartovným číslom 99, strieborná priečka patrila Lukášovi Obručníkovi s číslom 21 a tretie miesto vyojoval Maximilián Kepeň so štartovným číslom 33. Suverénne najrýchlejším jazdcom bol domáci maďarský pretekár Martin Molnár (112), ktorý bol však diskvalifikovaný kvôli podváhe a napriek výbornej jazde stupeň víťazov minul.

Rotax MicroMax je v sezóne 2019 jednou z najsilnejšie obsadených kategórii v rámci seriálu MP + MSR. Veľmi silná medzinárodná konkurencia teda nechýbala ani na pretekoch v Kecskeméte. Bojovalo sa na „všetkých frontoch“ a títo malí – veľkí piloti predviedli divákom krásne súboje, ostré predbiehacie manévre a opäť potvrdili, že sa v nich skrýva obrovský talent a zanietenie pre motoristický šport. Takmer vždy neohrozený slovenský reprezentant Matej Koník (596) to tentokrát nemal vôbec jednoduché, ale napriek tomu sa mu podarilo zachovať nastavený tohtosezónny trend a vyhrať. Veľkým adeptom na víťaza bol domáci pilot Beni Gaspar (555), ktorý kvôli kolízii v jednej z bodovaných jázd nakoniec obsadil celkové druhé miesto. Z bronzovej trofeje mal veľkú radosť Nando Weixelbaumer (546) z Rakúska jazdiaci za team KMS Europe.

Triedu Rotax Max Junior na plnej čiare ovládli domáci pretekári z Maďarska, s ktorými mal čo robiť aj líder štartového poľa tejto kategórie Lukáš Svoboda (305), ktorý z dôvodu diskvalifikácie za nedodržanie technických predpisov tentokrát na stupeň víťazov nevystúpil. Tri samostatne bodované jazdy plné drsných súbojov rozhodli o nasledovnom poradí – P1 Válint Balázs (304), P2 Szabolcs Lantos (395) a P3 Daniel Sugár (340). Najlepším slovenským reprezentatom v tejto kategórii bol Jose Andreas Cordova Belduma (85) na celkovom 4.mieste.

V kategórii Rotax Max Senior tentokrát chýbala líderka celkovej tabuľky Tereza Bábičková. Výborne ju „zastúpil“ a s veľkým náskokom vyhral maďarský jazdec Válint Bence so štartovným číslom 104, ktorý na domovskej trati nedal súperom žiadnu šancu. Druhá a tretia priečka patrila českým pretekárom. Druhé miesto obsadil Vojtěch Birgus (132) reprezentujúci Gregor Racing team a po dlhej dobe na stupeň víťazov vystúpil aj Matteo Richter (128). Gabriel Vikor so štartovným číslom 36 na 5.mieste bol najlepšie umiestneným slovenským reprezentatom v tejto kategórii.

Na štartový rošt spojenej triedy DD2 a DD2 Masters sa tentokrát postavilo 9 pilotov. Chýbalo rýchle súrodenecké duo bratov Běželovcov, ale napriek tomu mohli diváci vidieť veľmi zaujímavé preteky. Štartové pole bolo veľmi vyrovnané, o čom svedčí aj na tisícinu sekundy rovnaký najlepší čas vedúcich dvoch jazdcov v meranom tréningu. Cieľovú čiaru pretli v nasledujúcom poradí – P1 Bence Major (42), P2 slovenský reprezentant Mário Šebáň, ktrorý  predviedol skvelý výkon v poslednej jazde, kedy na mokrej trati zajazdil suverénne najlepší čas. Tretiu priečku obsadil jazdec teamu MSKart Jiří Matějíček (16). Konečné výsledky kategórie DD2 Masters rozhodli o nasledovnom poradí - P1 maďarský jazdec Peter Gyutai (75), ktorý na domovskej trati šliapal na päty mladším kolegom z kategórie DD2, P2 obsadil Tomáš Molota (222) a P3 Tibor Gloznek (25).

KZ- tiek sa tentokrát pozbieralo o čosi menej ako zvyčajne, ale konkurencia bola veľmi vyrovnaná. V meranom tréningu štvorica jazdcov Talaš, Paprskář, Polcr a Vácha dokázala zajazdiť časy s absolútne minimálnymi rozdielmi v rámci jednej desatiny sekundy, čo naznačovalo, že v troch bodovaných jazdách sa bude načo pozerať. Pár poštartových kolízií ale nakoniec poradie trošku zamiešalo a na stupeň víťazov vystúpili piloti kráľovskej kategórie KZ v nasledovnom poradí – 1.miesto Dominik Polcr so štartovným číslom 21, 2.miesto slovenský reprezentant Martin Konopka (121) a 3.miesto František Pros (511). Víťaz kvalifikácie Jakub Talaš (4), kvôli kolízii v prvej bodovanej jazde získal „zemiakovú“ medialu za 4.miesto.

Pomaly sa preklápame do druhej polovice sezóny 2019 a v poradí štvrtý pretek seriálu MP + MSR sa uskutoční už onedlho (21.-23.6.2019) na českom okruhu SteelRing v Třinci.