Registracia

Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Meno:
E-mail:
Heslo:
Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Iné  »  Offroad

Juraj Varga zdolal Desafio Ruta 40 v Argentíne

Saturday, 02. 09. 2023 - 15:11, Miroslav Majláth   

Juraj Varga zdolal Desafio Ruta 40 v Argentíne

Svetový šampionát Cross Country Rally má za sebou svoje štvrté kolo. To sa konalo v Južnej Amerike, konkrétne v Argentínu na podujatí Desafio Ruta 40 aj za účasti Slováka Juraja Vargu.

 

Varga motorsport

Päť etapová súťaž plus jedna kvalifikačná etapa. Celkovo dvetisícsedemsto kilometrov dlhá súťaž vrátane tisícdvesto kilometrov meraných úsekov. Nesmierne náročná súťaž odohrávajúca sa na všetkých možných povrchoch, vrátane nádherných vysokých pieskových dún, rýchle, ale aj veľmi technické úseky, množstvo prachu a starostí so štvorkolkou. Tým všetkým musel prejsť Slovák Juraj Varga ak chcel vidieť cieľ Desafio Ruta 40.

Varga motorsport

„Bola to veľmi dlhá a nesmierne ťažká súťaž. Ale na druhej strane aj veľmi pekná, pričom v mnohom mi pripomínala Maroko. Navigačne to bolo náročné, ani duny neboli jednoduché, terén bol veľmi rôznorodý a musím povedať, že som si to poriadne užil. Naučil som sa strašne veľa nových vecí, boli tu rozdiely v navigácii, celý tím okolo mňa bol nový, musel som si zvyknúť na inú štvorkolku, no proste všetkého naraz veľa moc.

Varga motorsport

Čo ma mrzí je výsledok, ale takto to niekedy v motoršporte proste chodí. Ako už viete, nejazdil som na vlastnej štvorkolke, ale na argentínskej. No a už v tretej etape nastali problémy. Už od štartu nemala štvorkolka výkon, následne k tomu praskla olejová hadička a ja som z dôvodu veľkej straty oleja musel spomaliť. No a asi tridsať kilometrov pred cieľom prasklo vzduchové nasávanie a oprava na trati mi trvala dve hodiny. V ďalšej etape zase prišiel problém s elektrikou, ktorý som v dunách nevedel opraviť. Samozrejme som dostal obrovskú penalizáciu, ale mohol som pokračovať ďalej, čo bolo podstatné.

Varga motorsport

Tieto problémy neboli chybou tímu, ten sa snažil viac ako mohol, vymenil vždy všetko s čím bol problém. Mechanici robili aj do pol tretej v noci, snažili sa, ale niekedy prídu aj takéto smolné dni, keď technika jednoducho štrajkuje a môžete sa aj na hlavu postaviť, nič s tým neurobíte. V žiadnom prípade nič z toho čo sa dialo nebola ich chyba.

Varga motorsport

Samotná súťaž bola naozaj krásna, rôznorodá, perfektná a výborne pripravená. Nakoniec z toho bolo ôsme miesto medzi štvorkolkami a tretie v rámci bodovania do svetového šampionátu. V priebežnom poradí šampionátu mi pritom patrí tretie miesto. Moja veľká vďaka patrí všetkým partnerom Varga motorsport Teamu, argentínskemu tímu, mechanikom a samozrejme mojej rodine,“ opísal Juraj Varga jeho argentínske pôsobenie.

Varga motorsport

Posledným kolom svetového šampionátu Cross Country Rally bude Rallye du Maroc, kde pevne veríme, že Slováka Juraja Vargu opäť uvidíme na štarte. Štart tejto súťaže je plánovaný od 12. – 18 októbra 2023.

Varga motorsport

Miro Majláth   Diskusia k článku

Profily jazdcov
Najkomentovanejšie
Kalendár podujatí
Naši partneri