Home  »  Rally  »  IRC

Barumku vyhrál na čtvrtý pokus Hänninen

Sunday, 02. 09. 2012 - 21:41, Daniel Mandzi

Čtvrtou účast na Barum Czech Rally Zlín proměnil tovární jezdec týmu Škoda Motosport Juho Hänninen ve vítězství. Prvenství má však pro finského pilota hořkou příchuť. Soutěž byla po nehodě posádky se startovním číslem 32 na voze Subaru Impreza STi ve třinácté rychlostní zkoušce Halenkovice předčasně ukončena. Auto z dosud neobjasněných příčin vyjelo z tratě, na místě nehody došlo ke zranění diváka, který utrpěl zranění neslučitelná se životem.

Další tři příčky absolutním pořadí obsadili čeští piloti. Druhý skončil Roman Kresta, třetí Tomáš Kostka a na čtvrtém pozici skončil překvapivě Jaromír Tarabus. Soutěž ovládly vozy Škoda Fabia S2000, které figurují na prvních šesti místech. Diváci viděli od páteční městské rychlostní zkoušky v ulicích Zlína napínavé souboje, ve kterých hráli hlavní roli skandinávští piloti Juho Hänninen, Andreas Mikkelsen a český obhájce loňského vítězství Jan Kopecký. Vítězství v osmi sobotních testech si rozdělilo mezi sebe právě uvedené trio. Před nedělní etapou měl Hänninen jedenáctivteřinový náskok na svého týmového kolegu Kopeckého a půl minuty za ním figuroval Mikkelsen. Neděle však s pořadím v první desítce pořádně zatočila. Hned v úvodní vložce ztratil pět minut Nor Mikkelsen kvůli dvěma defektům a ve hře o prvenství zůstali jen tovární jezdci škodovky. Ve třinácté rychlostní zkoušce odpadl Hänninenův největší konkurent. Kopeckého zradil motor. V hodnocení IRC produkční vozy byl nejrychlejší Andreas Aigner z Rakouska, mezi dvoukolkami vyhrál český jezdec Jan Černý na citroënu. Do rally bylo převzato celkem 99 posádek z 23 států, klasifikováno bylo celkem nakonec 64.