Home  »  Karting

5.pretek Moravského Pohára a Majstrovstiev SR  9.-11.8.2019, Vysoké Mýto (CZ)

Monday, 12. 08. 2019 - 17:45, Tomáš Kuna

Po mesačnej letnej prestávke sa seriál  Majstrovstvá Slovenskej republiky opäť vrátil na pretekársku dráhu. Spolu 183 pilotov sa zúčastnilo piateho podniku v tomto roku, ktorý druhýkrát v sezóne 2019 zavítal na Autodrom vo Vysokom Mýte (ČR). Diváci mohli sledovať krásne preteky a výborné výkony na suchu i daždi.

V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky (MSR) boli vypísané nasledovné kategórie:

Výsledky jednotlivých majstrovských kategórií 5.kola MP + MSR 2019

Kategóriu MINI60 opäť ovládol český pretekár Jindřich Pešl (99), líder celkovej tabuľky, pred výborne jazdiacim Matyášom Lexmaulom so štartovným číslom 28, ktorý dominoval na mokrej trati a v hustom daždi dokázal vyhrať prvú bodovanú jazdu, celkovo to však stačilo len na 2.miesto. O predné priečky zabojoval aj slovenský reprezentant Alex Nemec (559), ktorý skončil na celkovom 3.mieste.

Trieda Rotax MicroMax bola tentokrát obsadená o niečo slabšie ako zvyčajne ale napriek tomu sa bolo na čo pozerať. V kvalifikácii prekvapil nováčik v tejto kategórii slovenský reprezentant Jakub Gašparovič so štartovným číslom 519, ktorý vďaka premyslenej taktike a skvelej jazde dokázal získať pole position o 11 tisícin sekundy. V bodovaných jazdách mali trošku navrch skúsenejší kolegovia Matej Koník (596) a Tomáš Brančík (540), čo rozhodlo o celkovom poradí – P1 Matej Koník (SR), P2 Tomáš Brančík (ČR), P3 Jakub Gašparovič (SR).

Lukáš Svoboda (305), líder kategórie Rotax Max Junior sa vo Vysokom Mýte ujal vedenia už počas voľných tréningov a neohrozenou jazdou systémom štart-cieľ dokázal vyhrať všetky 3 bodované jazdy. Na druhom mieste sa po ostrých súbojoch umiestnila Eliška Bábíčková (298), a tretiu priečku obsadil Ladislav Lorinc so so štartovným číslom 388.

V kategórii Rotax Max Senior dominovala, ako už tradične, pekelne rýchla zástupkyňa nežnejšieho pohlavia Tereza Bábíčková so štartovným číslom 263. Vydýchnuť jej však ani na sekundu nedali českí kolegovia Jan Matyáš (196), Vojtech Birgus (132) a Marek Mizera (44). Konečné poradie v cieli bolo nasledovné - Jan Matyáš P2, Marek Mizera P3, Vojtech Birgus po zlyhaní techniky (odstrihnutá zadná os) P4. Slovenskému reprezentantovi Gabrielovi Vikovori sa tentokrát ušla až 9. priečka.

V kategórii DD2 sme mohli sledovať veľmi pekný a vyrovnaný pretek, bojovalo sa „na všetkých frontoch.“ Víťazstvo opäť obhájilo české súrodenecké duo, v poradí Jakub Běžel (1) 1.miesto, Petr Běžel (9) 2.miesto. Na treťom mieste sa umiestnil dvojnásobný majster sveta, maďarský jazdec Ferencz Kancsár so štartovným číslom 2. Najlepšie umiestneným slovenským reprezentantom bol Mário Šebáň (19) na P6. V kategórii DD2 Masters štartovali 3 pretekári. Z víťazstva sa tentokrát tešil Tibor Gloznek so štartovným číslom 25, P2 obsadil maďarský jazdec István Mészaros (62) a na treťom mieste cieľovú čiaru preťal Tomáš Molota so štartovným číslom 222.

V triede KZ2 sa je vždy na čo pozerať a inak tomu nebolo ani tentokrát. 16 pilotov štartujúcich v tejto kategórii sa postaralo o výborné predstavenie pre divákov, nechýbali ostré súboje ani tvrdé predbiehacie manévre. Po sčítaní bodov za tri bodované jazdy sa na celkovom prvom mieste umiestnil Dominik Polcr so štartovným číslom 21. Favorit pretekov Jakub Talaš (4) po diskvalifikácii za porušenie technických predpisov v jednej z rozjázd obsadil celkové 2.miesto. Z bronzovej trofeje sa tešil Dominik Javurek (77) jazdiaci za český Spirit Racing team.

Predposledný, šiesty pretek seriálu MP + MSR sa uskutoční v dňoch 23.-25.8.2019 na Steelringu v českom Třinci.