Registracia

Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Meno:
E-mail:
Heslo:
Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Rally  »  ERC

17-ročný Solberg naložil Lukyanukovi!?!

Tuesday, 28. 05. 2019 - 10:40, Ľuboš Kašický   

17-ročný Solberg naložil Lukyanukovi!?!

Nečakaným víťazom tretieho podniku ERC, ktorý sa počas víkendu jazdil v Lotyšsku, sa stal iba 17-ročný syn Pettera Solberga, Oliver Solberg, ktorý „na Európe“ debutoval!

 

To, čo predviedol mladučký Solberg (VW Polo GTI R5) na lotyšskej súťaži, bolo skutočne výnimočné. Mladé ucho „vycvičilo“ skúsených mazákov, keď Oliver viedol od štartu až do cieľa a vyhral desať rýchlostných skúšok z trinástich (tri nechal šokovanému Lukyanukovi). „Vlani som tu jazdil na R2-ke a bolo to rýchle. Teraz idem s R5-kou a je to neskutočne rýchle,“ priznal chlapec z rely rodiny, pre ktorého to bola vôbec prvá jazda s Polom na šotoline a premiéra v Majstrovstvách Európy v rely.

erc12-os.jpg

Lotyšská súťaž je jedna najrýchlejších v ERC šampionáte a teší sa mimoriadnemu diváckemu záujmu. Aj preto sa sem posádky tešia. „Chodím sem rád, aj keď moje prvé dva štarty nedopadli dobre,“ smeje sa Marian Griebel, ktorý teraz stačil iba na siedme miesto. „Na tretí pokus v roku 2016 som tu však zvíťazil v juniorke a získal aj titul. Bol to jeden z najlepších dní v mojej kariére a posunul ma do R5-ky.“

erc02-3.jpg

Fanúšikov však najviac zaujímalo, ako sa bude dariť Alexovi Lukyanukovi (Citroen C3 R5), ktorý v úvodných dvoch podnikoch sezóny havaroval a s jeho obhajobou titulu to nevyzerá zatiaľ príliš optimisticky. V Lotyšsku Moskovčan konečne došiel do cieľa a zatiaľ si pripísal aj body za druhé miesto. Aj tie však ostávajú otvorené. Prečo? V druhej etape hneď dvakrát prekročil rýchlosť na prejazdoch približne o 70-80 km/h a dostal od FIA pokutu 5000 eur. „Opravovali sme brzdy a čas na prejazd bol krátky. Ak sme chceli stihnúť časovú kontrolu, tak sme museli ísť rýchlo,“ ospravedlňoval svoju divočinu ruský pretekár, ktorý dodával, že premávka bola slabá a nikoho neohrozil. Ľútosť mu však nepomohla a FIA ho odmenilo aj verejnoprospešnými prácami (desať dní). Ak však svoju rýchlu jazdu Moskovčan znova niekde zopakuje, tak mu vezmú body za Lotyšsko.

erc07.jpg

To, že sa Rus ponáhľal sa dá pochopiť aj v kontexte toho, že ho musel poriadne napáliť mladíček „s mliekom na brade“. Iba sedemnásťročný Oliver Solberg (23. 9. 2001) predviedol v Lotyšsku excelentný výkon a hoci štartoval v „juniorke“, tak porazil celé štartové pole vrátane konsternovaného Lukyanuka! „Alexej bol vždy mojim hrdinom a pozeral som si všetky jeho on-boardy. Pýtal som sa otca, ako je možné, že je taký rýchly. A potom som vyštartoval do prvej eresky a bol som o šesť sekúnd rýchlejší. Bolo to neuveriteľné! Nemám slov. Som absolútne šťastný,“ rozhovoril sa na tlačovke po pretekoch Oliver Solberg.

erc06-luky.jpg

Pod pozorným dohľadom svojho otca Pettera Solberga nastúpil Oliver do súťaže v plnou vervou a okamžite si vybudoval malý náskok, ktorý počas súťaže ešte navyšoval. Lukyanuk bol z neho zúfalý a ako jediný dokázal držať mladého Solberga aspoň na dohľad. Ďaleko za nimi zostali Sesks, Ingram i líder priebežného poradia, Poliak Habaj.

Ďalším podnikom európskeho šampionátu v rely je jedna najstarších rely súťaží sveta, poľská rely (28.-30.jún 2019). Pozrite si však výsledky pretekov v Lotyšsku a priebežné poradie ERC 2019.

erc05-1.jpg

 Diskusia k článku

Profily jazdcov
Najkomentovanejšie
Kalendár podujatí
Naši partneri