Home  »  Karting

1. pretek Moravského Pohára a Majstrovstiev SR 26.-28.6.2020, Slovak Karting Center - Slovakiaring (SVK)

Tuesday, 14. 07. 2020 - 08:00, Public relations

Po netradične dlhej prestávke spôsobenej aktuálnym dianím na celom svete, sme sa ako jedny z prvých krajín vrátili späť na závodné trate, a po niekoľkých týždňoch vyplnených iba tréningami, mali koncom júna konečne možnosť opäť zažiť iskrivú atmosféru kartingových pretekov, ktorá nám všetkým tak veľmi chýbala.

Oficiálny kalendár MP+MSR 2020 bol upravený a prvé dva preteky, ktoré sa mali pôvodne konať v apríli na Slovakiaringu (SVK) a v máji na Steelringu (CZ) boli zrušené. Sezónu sme teda začali posledný júnový víkend, kedy sa uskutočnilo prvé (pôvodne naplánované ako tretie) kolo pretekov Moravského pohára a Majstrovstiev Slovenskej republiky, na novopostavenej slovenskej trati patriacej pod svetoznámy okruh Slovakiaring.

Úvodné podujatie sezóny 2020 prilákalo úctyhodný počet pretekárov (142), avšak účasť nebola až taká vysoká na akú sme boli zvyknutí počas uplynulej sezóny. Veríme, že postupne sa vrátime k minuloročnému trendu, a aj napriek celosvetovej situácii a problémom s cestovaním i ďalšími rizikami, ktoré nám COVID-19 priniesol, prilákame opäť aj vyšší počet zahraničných jazdcov z Maďarska, Rakúska či Poľska.

V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky (MSR) boli pre tento rok vypísané a 1. preteku sa zúčastnili nasledovné kategórie:

Výsledky jednotlivých majstrovských kategórií 1.kola MP + MSR 2020

V kategórii BABY60 dominovali českí jazdci reprezentujúci team Feber Racing, Klára Tlusťáková (555) a Tobias Szécsényi (599). V meranom tréningu zajazdil najrýchlejší čas Tobias, avšak rozjazdy si zobrala pod taktovku jeho teamová kolegyňa, veľmi šikovná slečna Klára Tlusťáková, ktorá s prehľadom zvíťazila vo všetkých troch bodovaných jazdách. O tretie miesto bojovala trojica slovenských reprezentantov Lukáš Konopka, Nicolas Styk a Alex Molota, všetci traja nováčikovia v tejto kategórii. Z tretieho miesta sa po ostrých súbojoch napokon tešil Lukáš Konopka so štartovným číslom 2.

Kategóriu MINI60 ovládla opäť slečna, a to už vyššie spomínaná Klára Tlusťáková so štartovným číslom 555. Tentokrát víťazstvo nebolo až také jednoznačné a súperi ho Klárke poriadne sťažili. Napriek tomu súčet celkových bodov za P2, P2 a P1 nakoniec rozhodol o tom, že aj v tejto kategórii sa postavila na najvyšší pódiový stupeň. Na druhom mieste sa umiestnil výborne jazdiaci Lukáš Obručník (21) a z tretieho miesta sa tešil Dominik Závodný so štartovným číslom 211.

Kvalitnú konkurenciu a výrazné zastúpenie slovenských jazdcov (7 z celkového počtu 15) sme mohli vidieť v kategórii Rotax MicroMax, ktorú bezkonkurenčne ovládol slovenský reprezentant Jakub Gašparovič (19) jazdiaci za KF Racing Team. Jakub vďaka prezieravej a technicky bezchybnej jazde dokázal s prehľadom vyhrať meraný tréning a systémom štart-cieľ zvíťaziť aj vo všetkých 3 bodovaných jazdách. Krásne druhé miesto si výsledkami P2, P2, P2 vybojoval ďalší zo slovenských reprezentantov Matej Nemec so štartovným číslom 64. Stupne víťazov uzavrel do tretice slovenský reprezentant jazdiaci s podvozkom Croc Promotion, Matej Vikor (538).

O krásne a ostré súboje nebola núdza v kategórii Rotax Max Junior. 15-členné štartové pole bolo veľmi vyrovnané a bojovalo sa doslova „na každom fronte.“ Meraný tréning s prehľadom vyhral slovenský jazdec Zoltán Kőrös (250) s náskokom 0,2s. pred druhým, avšak pre technické problémy v prvej bodovanej jazde, z ktorej musel odstúpiť, sa umiestnil až na celkovom P4.    Na stupeň najvyšší sa opäť postavila dáma, prostredná z talentovanej sesterskej trojice, Eliška Bábičková (298), ktorá preťala cieľovú čiaru ako prvá vo všetkých rozjazdách. Na druhom mieste sa umiestnil maďarský jazdec Szabolcs Lantos (295) a bronzovú medialu získal tentokrát slovenský reprezentant Jose Andreas Cordova Belduma so štartovným číslom 285.

Eliška Bábičková (398), sa postarala o obrovskú radosť celému teamu TEPZ Racing, keď k víťazstvu v kategórii Rotax Max Junior pridala ďalšie, tentokrát v kategórii Rotax Max Senior. Neoblomne jej počas celého víkendu dýchal na krk minuloročný reprezentant ČR na Svetovom finále RMC Grand Finals, Matteo Richter so štartovným číslom 328, ktorému sa nakoniec ušla druhá priečka. Tretie miesto patrilo slovenskému reprezentanovi Krisztiánovi Vincze Dóka so štartovným číslom 363.

V kategórii DD2 sa zišlo na prvých pretekoch sezóny naozaj silné štartové pole. Z víťazstva v prvom kole pretekov MP a MSR sa nakoniec tešil úradujúci majster sveta, starší z bratov Běželovcov, Petr (402), ktorý vybojoval vo všetkých troch jazdách zaslúžené P1. Pomyselné striebro získal maďarský reprezentant Ádam Kovács (404) jazdiaci za team Kancsár Racing. Na treťom mieste sa po pole position v kvalifikácii umiestnil slovenský reprezentant Nikolas Szabó so štartovným číslom 410. V kategórii DD2 Masters štartovali 3 jazdci, poradie v cieli bolo nasledovné: P1 Peter Gyutai (575), P2 Kamil Kubera (75) a P3 Peter Goluch (562).

Kráľovská kategória KZ patrila tento víkend jednoznačne českému pilotovi Jakubovi Talašovi (4), ktorý začal sezónu v novom teame a s novým podvozkom (MS Kart) veľmi úspešne, a svojim súperom nedal takmer žiadnu šancu. Z druhého miesta sa tešil ďalší český jazdec Michal Pražák so štartovným číslom 355. Súboje o tretie miesto zvádzali slovenskí jazdci Martin Konopka (121) a Tomáš Mišík (21), spolu s českým kolegom Sebastienom Belhocinom (133). Po sčítaní všetkých bodov sa nakoniec z bronzovej priečky radoval Tomáš Mišík.

Ďalšie, v poradí 2. kolo seriálu MP + MSR sa uskutoční v dňoch 10.-12.7.2020 na Steelringu v českom Třinci.