Home  »  Vrchy

ZAV EDDA Cup, BABA (SR), 11.,12.7. 2020

Friday, 17. 07. 2020 - 20:01, Public relations

Další podnik nezávislého seriálu závodů automobilů do vrchu EDDA Cup se uskutečnil ve Slovenské republice. EDDA Cup je největší český seriál závodů do vrchu, jeho promotérem je stále aktivní úspěšný závodník Eda Patera. Ten s organizačním týmem a závodníky využil velkorysé nabídky slovenské legendy, multišampióna, mistra sportu Josefa Studeniče a vypsal závod v rámci jím pořádané Mezinárodní jízdy do vrchu Baba 2020. Trať na pezinskou Babu má oprávněně mezi závodníky výbornou pověst vybudovanou v dobách, kdy zde startovala evropská esa. Jezdci EDDA Cupu měli i přes velký zájem domácích závodníků ve startovní listině garantováno 80 míst a tento počet se zaplnil ještě dlouho před uzávěrkou přihlášek, čímž se podařilo rozptýlit obavy organizátorů po zkušenostech z prvního startu EDDA Cupu na Babě, kdy byla naše účast slabší. I to svědčí o posunu v přístupu k závodění v seriálu. Slovenská startovní listina se také rychle plnila a za 72 hodin měl pořadatel naplněnou kapacitu. Nakonec o víkendu na Babě startovalo kolem 150 závodníků. Všechny jezdce čekala 5 100 metrů dlouhá, náročná trať s vyspravovaným povrchem. Pro některé závodní speciály s krátkou kopcovou převodovkou byla trať rychlá až moc, motory dlouho trpěly v maximálních otáčkách na nejvyšší rychlostní stupeň.

Do depa a parkoviště závodních vozů umístěném v bývalém kamenolomu se karavana EDDA Cupu začala sjíždět už ve čtvrtek a v během pátku po martyriu na D1, zpestřeném prohlídkou výstavy stavebních strojů (celoroční vstupenka 1 500,- měsíční 440,-), se nakonec až na pár na poslední chvíli omluvených dostavili přihlášení k technické a tentokrát dvoustupňové administrativní přejímce. Po skončení přejímek byla vydána konečná startovní listina. Po obvyklé večerní zábavě v depu, kde občerstvení zajišťoval podobný stánek, na jaký jsme zvyklí i u nás, s pivem za 1,50, což pamětníky vrátilo asi o 40 let zpátky, se všichni odebrali ke klidnému spánku. Ten ovšem netrval dlouho, neboť se zvedl takový vichr, že cvičil s karavany o létajících stanech a dalším mobiliáři ani nemluvě.

Sobotní ráno tedy bylo depo jako vymetené. V osm hodin čekala všechny závodníky rozprava, start byl naplánován na půl devátou, to se však dodržet nepodařilo i vinou tureckého řidiče kamionu, který nehledě na trvalý zákaz vjezdu těžkých náklaďáků, si tudy v noci zkracoval cestu a v půli tratě zůstal stát nepojízdný. Chudák Kemal, kdyby se mu to stalo kterýkoliv jiný víkend, možná by mu to prošlo, takhle vyfasoval 1 000 € pokutu a až během polední přestávky se podařilo jeho soupravu zpojízdnit a odstranit z tratě.  Početný organizátorský tým pod vedením J. Studeniče se snažil operativně řešit každou nenadálou situaci, v týmu bylo několik pořadatelů i jiných závodů na Slovensku, přesto byla vidět na legendě slovenského motosportu nervozita, vyplývající z velké odpovědnosti při pořádání rovnou tak velkého podniku po více než desetileté pauze. Tréninky tak začaly se zpožděním, nicméně díky disciplinovanosti jezdců zpoždění už během dne nenarůstalo, a podařilo se absolvovat celý naplánovaný harmonogram závodu EDDA Cupu. Ředitel závodu J. Studenič se dohodl s promotérem EDDA Cupu Edou Paterou, že jezdci EDDA Cupu pojedou komplet v jednom svozu, což si vyžádalo modifikaci jinak obvyklého systému dablérů.   Během soboty se podařilo sladit rozdíly ve zvyklostech a postupech EDDA Cupu a představami a požadavky slovenských organizátorů a závodníci se mohli soustředit hlavně na závodění. Po popolední přestávce a startu první závodní začalo pršet, přezouvalo se na mokré pneumatiky. Všichni závodníci si zaslouží pochvalu, neboť se s nástrahami mokré tratě vypořádali bez bouraček, čímž přispěli ke klidnému průběhu závodu. Pršet vydrželo až do vyhlašování vítězů jednotlivých tříd. Před samotným vyhlášením v proslovu J. Studenič poděkoval panu Ladislavu Jungovi za velkou pomoc při pořádání, zmínil záštitu ministra vnitra SR a pozdravný dopis organizátorům a závodníkům od paní prezidentky Z. Čaputové. Co se týče vztahů s nositelem národní autority pro motosport, připomínalo nám to dobu ze začátků EDDA Cupu. Sobotní večer už nebyl tak bujarý jako páteční, jednak byli všichni po náročném dni dost utahaní a promoklí a vyfoukaní.

V neděli se závod vyloupl do jasného dne, sobotou poučení pořadatelé neponechali nic náhodě a trénik začal podle harmonogramu v půl deváté. Jezdci EDDA Cupu se dohodli, že si chtějí více zazávodit, promotér jim vyšel vstříc a nedělní závod se jel na tři závodní jízdy s jedním tréninkem. I v neděli se všem vyhýbaly těžší havárie, nedošlo k žádnému úniku provozních kapalin na vozovku, což vždycky znamená značnou časovou ztrátu a závody za velkého zájmu diváků, kteří oblehli celou trať. Na J. Studeničovi bylo vidět, jak z něj postupně opadá nervozita a začíná si užívat pocit z dobře vykonané práce. Po třech závodních jízdách byli vyhlášeni nejlepší závodníci ve všech vypsaných třídách a jezdci EDDA Cupu se po úspěšném víkendu vydali na cestu do svých domovů. Závod na Babě vesměs hodnotili velice kladně s přáním vrátit se sem, na kvalitní trať s přátelskými a vstřícnými organizátory zase za rok.

Do závodu EDDA Cupu se přihlásili i slovenští jezdci a do kolektivu EDDA Cupu rychle zapadli. Časomíru a zpracování výsledků měl, jako v celém seriálu, i na Slovensku na starosti spolehlivý Karel Sajdl se svým týmem a ten změřil, že v sobotu byl absolutně nejrychlejší pravidelný host a kamarád  EDDA Cupu slovenský reprezentant vítěz třídy N +2000 Peter Jureňa na Mitsubishi Lancer. V sobotu se ještě podařilo vystoupit na stupně vítězů dvěma slovenským jezdcům. Ve třídě historických automobilů o objemu do 1300 cm3 na Škodě 120 S v barvách Z. Vojtěcha vybojoval třetí místo Michal Krištofič, v historických šestnáctistovkách také třetí místo obsadil Ján Ondrejka na klenotu Renault Alpine A 110. V silně obsazené třídě závodních speciálů obsadil deváté místo Vladimír Podmajerský na Peugeotu 206. Ten si ovšem v neděli polepšil a dojel na pátém místě. Třetí místo v historických šestnáctistovkách obhájil J. Ondrejka. Na čtvrtém místě ve třídě historiků do 1150 cm3 dokončil, po sobotním odstoupení, závod Lukáš Papay na „embéčku“. Nedělní závod ještě ze slovenských závodníků dokončil Ondrej Cambor se Škodou Rapid na sedmém místě ve třídě E 1400.

V sobotu byl v nejsilnějších závodních speciálech nejlepší Tomáš Kučera ze Svijany racing také na Lanceru, toho však zradila v neděli technika a po první závodní jízdě nedokončil. V produkčních šestnáctistovkách Ladislav Kopelent porazil Martina Zelenku, závodní šestnáctistovky vyhrál před Zdenkem Tichým Miroslav Černý. V silných dvoukolkách se dařilo hostujícímu Martinu Rybníčkovi, když na Škodě Octavia zvítězil. Asi nejdelší cestu pro medaili za první místo ve třídě urazil vítěz třídy H 1300 německý závodník Antti Hoheisel. Vyrovnané závodění podle koeficientu ve třídě H potvrdilo sobotní vítězství Petra Flosmana s Favoritem nad Janem Valentou na Mercedesu, kteří si v neděli pořadí vyměnili. V neděli byl absolutně nejrychlejší vítěz třídy E +2000 Tomáš Košek na Mitsubishi Lancer EVO VI. Po tuhém boji v závodních čtrnáctistovkách vyhrál na VW Polo Tomáš Omelka nad Tomášem Novákem v Pick-upu Kawasaki. Ve třídě E 2WD +2000 mohl konečně na suché trati využít potenciál Lamborghini Huracan Martin Jerman a zvítězil. Promotér EDDA Cupu E. Patera si tentokrát užíval jen závodění bez starostí se zabezpečením závodu a ve své třídě získal dvě vítězství.

Závody na Babě se povedly jak pořadatelům, tak závodníkům, jezdci EDDA Cupu předvedli v zahraničí svou sportovní, technickou i společenskou úroveň a přispěli tak i ke spokojenosti mnoha příznivců motoristického sportu, kteří se na Babě sešli.