Home  »  Rally  »  WRC

Posádky ŠKODA na Estonské rallye zvítězily v kategoriích WRC2 a WRC3

Tuesday, 20. 07. 2021 - 08:35, Public relations

› Andreas Mikkelsen/Ola Fløene (N/N) s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo vyhráli v kategorii WRC2 na Estonské rallye, která je součástí FIA Mistrovství světa
› Rusové Alexey Lukyanuk/Yaroslav Fedorov, startující s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo vůbec poprvé, zvítězili v kategorii WRC3 podniku FIA Mistrovství světa, přestože se v poslední rychlostní zkoušce převrátili přes střechu
› Rallyový vůz na elektrický pohon postavený na bázi speciálu ŠKODA FABIA Rally2 evo při své oficiální premiéře dokončil třetí rallye rakouského mistrovství konanou ve Weizu na celkově třetím místě

Dvojité vítězství posádek ŠKODA na Estonské rallye, sedmém podniku FIA Mistrovství světa. Norové Andreas Mikkelsen a spolujezdec Ola Fløene (ŠKODA FABIA Rally2 evo) z týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport zvítězili v kategorii WRC2 a upevnili si tím vedení v celkové klasifikaci své kategorie. Přestože jsou s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo nováčky, na šotolinových cestách pobaltské země ruská posádka Alexey Lukyanuk/Yaroslav Fedorov dominovala kategorii WRC3. Čistě elektrický vůz ŠKODA RE-X1 Kreisel, postavený na základě vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo, dokončil Rallye Weiz v Rakousku na třetím místě.

Andreas Mikkelsen a jeho spolujezdec Ola Fløene se vrátili na vítěznou dráhu. Po sérii rallye v rámci FIA Mistrovství světa (WRC), kde je provázela smůla, stříkali Norové šampaňské z prvního místa stupňů vítězů na Estonské rallye. S vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo týmu Toksport WRT podporovaného společností ŠKODA Motorsport si na ultrarychlých šotolinových tratích v Pobaltí dojeli pro vítězství v kategorii WRC2 a upevnili si vedení v celkovém pořadí této kategorie. „Rád bych poděkoval týmu Toksport a značce ŠKODA za fantastický vůz, který mi poskytli. Jsem rád, že jsem jim mohl přinést vítězství, které si celý tým zaslouží. Rallye byla velmi náročná a my jsme museli být chytří a hlídat si, abychom se vyhnuli problémům,” vysvětlil Mikkelsen v cíli.

Mikkelsen od začátku rallye intenzivně soutěžil s norským kolegou Madsem Østbergem. Oba bývalí vítězové soutěží WRC si během dopoledních jízd 1. etapy vyměnili vítězství a dělilo je pouhých 6,2 sekundy. Mikkelsen se spolujezdcem Fløenem přežili infarktový moment, když jejich vůz ŠKODA FABIA Rally2 evo po skoku tvrdě dopadl na příď. Když Østberga potkal defekt, Mikkelsen se nakonec dostal do čela. Na konci páteční etapy činil jeho náskok na druhého Nikolaje Gryazina již více než 30 sekund. Během druhé etapy Østberg bojoval, ale Mikkelsen měl vždy odpověď a chytře si svůj náskok hlídal. V sobotu večer měl Mikkelsen na Østberga stále náskok 25,9 sekundy. Po kontrolované a bezchybné jízdě během závěrečného dne rallye nakonec zvítězil s náskokem 16,7 sekundy.

Kolegové z týmu Toksport WRT Marco Bulacia/Marcelo Der Ohannesian (BOL/RA) podali na rychlých estonských šotolinových cestách vynikající výkon. Na první rychlostní zkoušce závěrečného dne rallye krátce vyjeli mimo trať, ztratili sedm sekund a tím i třetí místo v kategorii WRC2. O etapu později zabojovali a dostali se na třetí místo, které udrželi až do konce. Tímto výsledkem dvacetiletý mladík Bulacia udržel celkovou třetí pozici v hodnocení šampionátu. „Byli jsme velmi spokojeni s naším tempem a s vozem ŠKODA, který byl prostě perfektní,“ řekl Bulacia.

Estonská rallye znamenala pro úřadujícího mistra Evropy Alexeye Lukyanuka premiéru ve FIA Mistrovství světa za volantem vozu ŠKODA FABIA Rally2 evo. „Ruská raketa“ debutovala ve velkém stylu. Díky nejrychlejšímu času v kategorii WRC3 na všech rychlostních zkouškách v první a druhé etapě Lukyanuk zvítězil. I přes převrácení vozu přes střechu v poslední rychlostní zkoušce dokázal rallye dokončit na osmém místě celkové klasifikace.

V kategorii WRC3 obsadil Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem s dalším vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo druhé místo. Polská posádka byla s tímto výsledkem více než spokojená. „Šlo mi hlavně o body do WRC3, ne o souboj s Alexeyem,“ prozradil Kajetanowicz. Druhým místem zmenšil odstup od vedoucího jezdce celkové klasifikace kategorie Yohana Rossela, který Estonskou rallye vynechal.

Ve výsledcích kategorie WRC3 se za Lukyanukem a Kajetanowiczem umístilo dalších sedm posádek s vozy ŠKODA. „Jsem velmi hrdý na naše zákaznické posádky, které na Estonské rallye obsadily prvních devět míst v kategorii WRC3,“ komentoval výsledky šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek. „Gratuluji také Andreasi Mikkelsenovi, který vítězstvím v kategorii oživil své naděje na titul v kategorii WRC2.“

Další podnik FIA Mistrovství světa v rallye je nováčkem seriálu. Belgická rallye (13.–15. srpna) je součástí kalendáře WRC vůbec poprvé.

Soutěžní premiéra čistě elektrického vozu ŠKODA RE-X1 Kreisel
Rallye Weiz, pátý podnik rakouského mistrovství, byla svědkem soutěžní premiéry revolučního rallyového vozu. S několikanásobným rakouským mistrem v rallye Raimundem Baumschlagerem za volantem se čistě elektrický vůz ŠKODA RE-X1 Kreisel utkal s konvenčně poháněnými vozy skupiny Rally2. Homologovaný vůz s výkonem 260 kW, postavený na podvozku ŠKODA FABIA Rally2 evo, se konvenčně poháněným vozům vyrovnal hned od začátku. Nakonec Baumschlager se spolujezdcem Jürgenem Heiglem skončili celkově třetí.