Registracia

Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Meno:
E-mail:
Heslo:
Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Okruhy

Maťo Homola víťazom pretekov v Monze!

Sunday, 26. 09. 2021 - 17:58, Public relations   

Maťo Homola víťazom pretekov v Monze!

Maťo Homola predviedol na legendárnom talianskom okruhu opäť raz fantastické výkony a vďaka tomu si domov odnáša veľkú porciu bodov! Šieste miesto v prvých pretekoch a zlatá priečka v druhých znamenajú, že slovenský automobilový reprezentant odchádza domov so 63 bodmi.

2-218.jpg

Poďme na to však pekne od začiatku. Piatok znamená štandardne vo svete pretekov TCR Europe priestor na voľné tréningy. Rovnako štandardný je prístup Maťa a jeho tímu, kedy počas týchto tréningov testujú viacero vecí, vrátane rôznych nastavení na kvalifikáciu a na preteky. Prvý sa Maťovi podarilo dokončiť na 12. mieste, aj vďaka drobnej technickej poruche, kedy nemohol odjazdiť celých 30 minút.

3-167.jpg

V druhom to už bola úplne iná „muzika“, vďaka slipstreamu od dvoch pretekárov dokázal zajazdiť najrýchlejší čas, práve v poslednom kole. Tento výborný výsledok dokázal dosiahnuť aj napriek nižšej maximálnej rýchlosti svojho auta, ktorému chýba cca 10-12 km/h na najrýchlejších, napríklad kvôli najvyššej svetlej výške jeho Hyundai i30 N TCR, ktorú predpisuje BoP.

4-135.jpg

Kvalifikácia sa odohrávala v sobotu doobeda a Maťo relatívne jednoducho postúpil po výbornom výkone zo siedmeho miesta do druhej „kvaldy“. V tej druhej sa už išlo skutočne naplno a Maťo sa snažil vytlačiť zo svojho auta čo to šlo, predviedol takmer bezchybnú jazdy, ale nebolo sa za koho „zaháknuť“ takže maximálna rýchlosť chýbala. Jeho výkon nakoniec stačil na 9. miesto, z ktorého aj štartoval do prvých pretekov. Do druhých vďaka obrátenému štartovému roštu išiel z druhého miesta.

5-95.jpg

Prvé preteky boli skutočne napínavé a predviedli mnoho súbojov, Maťo sa ešte v prvej zákrute prepadol na 10. miesto, no následne začal predvádzať svoju zodpovednú jazdu. Bol konzistentný, bez chýb a ešte v prvom kole sa začal drať dopredu a dostal sa na 7. pozíciu. Preteky boli plné kontaktov a aj vďaka nim sme videli viacero odstúpených pretekárov. Maťo svoje auto doviedol do cieľa nakoniec na výbornom 6. mieste.

6-63.jpg

„Šieste miesto nie je pódium, ale som za neho veľmi vďačný. Po takto náročných pretekoch som rád, že som sa vyhol veľkému množstvu kontaktov a do cieľa som došiel v poriadku. Body sú pre mňa dôležité a veľmi sa teším na zajtra – budem štartovať z druhého miesta a vyzerá, že bude minimálne mokro – to mi bude vyhovovať,“ povedal po pretekoch Maťo.

7-34.jpg

Dnešné preteky boli presne podľa predpovede, hoci nepršalo, trať bola mokrá. Všetci pretekári však štartovali na suchých pneumatikách, keďže bol predpoklad, že trať bude ďalej už len schnúť. Maťovi štart nevyšiel tak ako by si predstavoval a po prvej šikane sa prepadol na piate miesto.  Krátko nato sa však predral dopredu a na brzdení pred zákrutou sa posunul na štvrté miesto. V šiestom kole vo veľmi rýchlej zákrute Parabolica predbehol ďalšieho jazdca a dostal sa na tretiu priečku. O ňu musel následne skutočne tvrdo bojovať s viacerými jazdcami, no Maťo ich vďaka svojej rýchlosti v technických pasážach dokázal držať od tela.

8-21.jpg

Ešte počas pretekov prišla správa, že Azcona dostane trest 5 sekúnd, za zavinenie kontaktu s iným jazdcom, ktorého rozhodil a vďaka tomu predbehol. Už vtedy bolo jasné, že ak Maťo dokáže preteky dôjsť v rozostupe 5 s. na druhého pretekára, bude na bedni strieborný. Po pretekoch bola dokonca dodatočne udelená penalizácia aj Girolamimu, ktorý predbiehal pod žltými vlajkami a pôvodne preteky vyhral. A tak sa slovenský jazdec môže tešiť z premiérového víťazstva tento rok.

9-12.jpg

„Boli to skutočne náročné preteky plné kontaktov. Veľmi sa teším, že som nakoniec na prvom mieste, aj keď to stálo veľa sily a stálo pri mne aj šťastie. Je to prvýkrát tento rok, čo som sa dostal so slovenským Jantar Teamom a s technickou podporou Janík motorsport na prvé miesto. Myslím, že aj vďaka Jarovi Krajčimu, môjmu inžinierovi sme sa dokázali dostať sem, kde teraz sme. Je to úžasné, myslím, že si to všetci zaslúžime. Domov beriem doslova guču bodov a verím že na finálnom víkende sezóny budem rovnako úspešný,“ povedal po pretekoch nadšený Maťo a dodal: „Veľká vďaka smeruje mojej rodine a všetkým partnerom, tiež Jarovi Krajčimu a nášmu tímu, ktorý predviedol výbornú robotu, ďakujem!“

1-253.jpg

Záverečný pretekársky víkend sezóny je na pláne 8.-10. októbra, v španielskej Barcelone. 

Video vyjadrenia Maťa Homolu po pretekoch na stiahnutie:
 
https://collect.wetransfer.com/board/sms5mh5lr1i4m5nhk20210926143807/latest?token=febd6821-436e-4d1a-8b31-49c6f4c59aab

Záznam z víťazných pretekov:

10-18.jpg

Kalendár TCR Europe 2021:

  • 07. - 09. máj SLOVAKIA RING (Slovensko)
  • 28. - 30. máj LE CASTELET (Francúzsko)
  • 18. - 20. jún ZANDVOORT (Holandsko)
  • 29. - 31. júl SPA-FRANCORCHAMPS (Belgicko)
  • 03. - 05. september NURBURGRING (Nemecko)
  • 24. - 26. september MONZA (Taliansko)
  • 08. - 10. október BARCELONA (Španielsko)


Diskusia k článku

Profily jazdcov
Najkomentovanejšie
Kalendár podujatí
Naši partneri