Registracia

Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Meno:
E-mail:
Heslo:
Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Iné  »  Offroad

Jantar Team na Dakare až v troch kategóriách, s Ivanom Jakešom a ďalšími dvoma Slovákmi

Tuesday, 21. 09. 2021 - 09:14, Public relations   

Jantar Team na Dakare až v troch kategóriách, s Ivanom Jakešom a ďalšími dvoma Slovákmi

Jantar Team vyšle na motoristické rally preteky Dakar 2022 v Saudskej Arábii v termíne 2. až 14. januára historicky najväčšiu slovenskú posádku, aká kedy v najzaujímavejšom púštnom dobrodružstve štartovala. Okrem českého rekordéra Davida Pabišku ju tvoria 12-násobný dakarský účastník medzi motocyklistami Ivan Jakeš a duo Juraj Ulrich – Ľuboš Schwarzbacher, ktoré bude štartovať v kategórii Dakar Classic.

Tibor Szabosi;ac7i5960-2.jpg

Na tohtoročnom Dakare štartoval slovenský Jantar Team, ktorého majiteľom je Ján Miloň, len s dvoma českými jazdcami medzi motocyklistami bez asistencie. Tentoraz sa na štart postaví so štyrmi členmi, z toho tromi Slovákmi.

Tibor Szabosi;ac7i5490-1.jpg

O umiestnenie na niektorom zo stupňov víťazov v najťažšej triede Original by Motul, teda bez asistencie, bude pretekať David Pabiška. V tejto kategórii obsadil na uplynulej edícii Dakaru štvrtú priečku. V celkovej klasifikácii medzi motocyklistami je jeho najlepším umiestnením 18. priečka z roku 2014. Na štart Dakaru sa 46-ročný český pretekár postaví trinásty raz. Zakaždým vždy prišiel do cieľa a v tomto ohľade sa stal rekordérom prestížneho podujatia. „Bude to pre mňa veľká výzva rovnako ako každý rok. Po uplynulej edícii viem, čo môžem očakávať od saudskoarabského terénu. Organizátori sľubujú ešte viac piesočných dún, čo znamená, že nás čakajú náročné preteky,“ hovorí David Pabiška.

Tibor Szabosi;asr67894-1.jpg

V nevyspytateľných púštnych lokalitách Arabského polostrova sa opäť stretne v jednom tíme s Ivanom Jakešom, s ktorým v rokoch 2009 až 2011 spolu pôsobili v českom KM Racing. „Veľmi sa teším. Pôjdem v tíme, ktorý má ambície a tie chceme naplniť. S Davidom sa poznáme dlhé roky. Určite sa budeme navzájom podporovať,“ hovorí pred svojou trinástou účasťou na Dakare Ivan Jakeš. Prvýkrát na ňom štartoval na africkom kontinente ešte v roku 2007. Najlepším umiestnením 47-ročného borca je konečné 4. miesto z roku 2013. Mimoriadne cenná bola aj 11. pozícia o rok neskôr, najlepšia v celkovom poradí pri jazdcovi nad 40 rokov.

Tibor Szabosi;ac7i5903-4.jpg

Posledných päť ročníkov v rokoch 2016 až 2021 Ivan Jakeš nedokončil. Trikrát mu plány zmarilo zranenie, raz porucha prevodovky a v uplynulom ročníku dva pozitívne testy na ochorenie COVID-19, pre ktoré vôbec neodštartoval. O to viac sa teší na štart v roku 2022.

Tibor Szabosi;asr67990-2.jpg

Zaujímavosťou je, že miesto v Jantar Teame si vybojoval tak trochu netradične vo víkendovom mikrosúboji s majiteľom Jánom Miloňom. „Dlho sme premýšľali o spojení Davida s Ivanom. Ivana som sledoval, pretože som chcel mať na Dakare 2022 čo najväčší tím, predovšetkým so slovenskými jazdcami. Aj preto som ho počas tréningu vyzval na malý súboj. A keďže ma zdolal, zaslúžil si miesto v tíme. Spoločne s Davidom sú ostrieľaní borci, majú mnoho skúseností. Veríme, že ich zúročia a dosiahneme fantastický výsledok,“ želá si majiteľ Jantar Teamu Ján Miloň.

Tibor Szabosi;ac7i5642-5.jpg

Na margo očakávaných umiestnení svojich zverencov v kategóriách medzi motocyklistami doplnil: „Od Davida očakávam útok na stupne víťazov v kategórii bez asistencie, ktorý mal na dosah v uplynulej edícii. Do prípravy dáva všetko, cítim, že má veľkú šancu. Ivana by som rád videl v najlepšej dvadsiatke. Ak sa to podarí, bol by to pre mňa splnený sen.“

Tibor Szabosi;asr67930-2-1.jpg

Historicky najväčšiu slovenskú posádku Jantar Teamu na Dakare 2022 tvorí aj duo Juraj Ulrich – Ľuboš Schwarzbacher, ktoré bude štartovať v kategórii Dakar Classic. Vypísaná je pre automobily s rokom výroby pred 2000. Slovenská posádka bude štartovať v automobile Mitsubishi Pajero prvej generácie, s ktorým vyhral Dakar v roku 1985 Patrick Zaniroli. Ikonické Pajero 3000 L141G s motorom 3,0 V6 a výkonom 141 koní sa postaví na štart legendárnych pretekov po viac ako 30 rokoch. „Je to pre mňa splnenie sna. Po absolvovaní Silk Way Rally som si chcel okúsiť ešte aj Dakar. Dokázali sme to v kategórii Classic, čo bude veľká výzva,“ hovorí Juraj Ulrich, jeden z najskúsenejších slovenských cross-country rally jazdcov. Na spomínaných pretekoch Silk Way Rally 2011 obsadil v triede T2 bronzovú priečku. Okrem troch titulov slovenského šampióna vyhral rovnako trikrát aj FIA stredoeurópsky seriál cross-country rally, v pretekoch Budapešť – Bamako triumfoval dokonca štyrikrát. Navigovať ho bude Ľuboš Schwarzbacher, s ktorým spolu štartovali na viacerých zmienených podujatiach. „Dakar je veľká výzva. Čakajú nás vzrušujúce dva týždne. Uvedomujeme si, že nebudú jednoduché, ale sme na to pripravení. Budeme bojovať o čo najlepšie umiestnenie. Nevieme sa dočkať štartu prvej etapy,“ hovoril Ľuboš Schwarzbacher.

Tibor Szabosi;ac7i5711-6.jpg

Pôvodne mal s Jantar Teamom štartovať aj ďalší slovenský reprezentant v Endure, niekoľkonásobný majster SR aj Rakúska Thomas Hostinský. S tímom absolvoval kompletnú prípravu. V októbri sa mal zúčastniť sa na kvalifikačných pretekoch v Maroku, avšak z osobných dôvodov účasť odriekol. Pre nesplnenie kvalifikačných požiadaviek organizátora sa na štart Dakaru 2022 nepostaví. „Škoda, že nebude štartovať Thomas Hostinský, ktorý mal zbierať skúsenosti od Davida s Ivanom. Jeho rozhodnutie však plne rešpektujem a chápem,“ ozrejmil majiteľ tímu Ján Miloň.

Tibor Szabosi;asr68394-3.jpg

Púštne dobrodružstvo sa v termíne 2. až 14. januára 2022 uskutoční v Saudskej Arábii. Na pretekárov čaká 12 náročných etáp, počas ktorých najazdia viac ako osem tisíc kilometrov.

Tibor Szabosi;ac7i5558-4.jpg

Fotogaléria z predstavenia Jantar teamu na Dakar 2022

Fotogaléria z predstavenia Jantar teamu na Dakar 2022 - IIDiskusia k článku

Profily jazdcov
Najkomentovanejšie
Kalendár podujatí
Naši partneri