Registracia

Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Meno:
E-mail:
Heslo:
Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Vrchy

Igor Drotár - absolútny majster Slovenska v pretekoch do vrchu!

Tuesday, 02. 09. 2014 - 08:25, Martin Trenkler   

Igor Drotár - absolútny majster Slovenska v pretekoch do vrchu!

Prešovská automobilová legenda Igor Drotár píše vo svojich 59 rokoch históriu slovenského motoršportu: v Čiernom Balogu - na predposlednom podujatí 19-dielneho seriálu  pretekov automobilov do vrchu (PAV) získal najvyšší titul absolútneho majstra Slovenska. Ako jediný v histórii slovenského motoršportu má tak na konte titul absolútneho šampióna z dvoch disciplín - rally aj PAV.

I keď od toho rallyového titulu ubehla nejaká doba, jeho vrchársky majstrovský titul je skutočne čerstvý. Získal ho dvomi víťaznými jazdami v sobotňajších pretekoch Balockého kopca (30.-31.8.). Mimoriadne náročný, 5 250 m dlhý kopec s 22 zákrutami a prevýšením 325 m bol súčasťou slovenského kalendára naposledy pred 4 rokmi. Horšia kvalita asfaltu a nepriazeň počasia preverili jazdcov skutočne dôkladne. Samotnú trať Igor Drotár opisuje takto: „Trať je výnimočne náročná. Priemerná rýchlosť presahovala 140 km/h, čo je v lese na rozbitej ceste skutočne veľa. Aj tá najmenšia chybička sa končí v stromoch..." V súčte oboch ostrých sobotňajších jázd vyhral Igor s časom 4:26,891 min, s odstupom 2,273 s od druhého Jozefa Béreša ml. Po roku súžitia s novým kopcovým špeciálom Škoda Fabia teda prišiel dlhoočakávaný úspech.

Jozef Pisch;0x8c2596-2.jpg

Igor Drotár: „Titul sme pochopiteľne chceli získať už v Čiernom Balogu, aby sme nemuseli čakať do posledného podujatia na Ostrej lúke. Majstrovský titul nám ušiel minulý aj predminulý rok. V ťažkom súboji so silnou konkurenciou, ktorá bola celú sezónu obzvlášť silná, sa nám sobotňajším víťazstvom Balockého kopca podarilo konečne získať titul absolútneho majstra Slovenska," povedal Igor a pokračuje: „Prvú sobotňajšiu jazdu sme mali náskok len pár desatín a v tej druhej som dal do toho skutočne všetko. V nedeľu som štartoval už ako novopečený majster a poňal tak jazdu skôr ako exhibičnú, pre divákov. Skončili sme druhí v celkovom hodnotení dňa. Napriek horšiemu počasiu sa tam zišlo skutočne dosť fanúšikov, čo ma nesmierne teší."

Jozef Pisch;0x8c3113.jpg

Čo pre veterána slovenskej motoristickej scény znamená tento výnimočný triumf? „Veľmi sa z tohto titulu teším a chcem poďakovať všetkým partnerom, ktorí sa priamo podieľajú na našom úspechu. Je to kolektívny šport a veľká vďaka patrí všetkým zainteresovaným. V našej histórii nie je športovec, ktorý by sa v dvoch disciplínach stal absolútnym majstrom. No a ja som musel na to čakať 60 rokov (smiech). Titul mi nepadol sám do lona, bol ťažko vybojovaný. Okrem víťazstiev a tesných súbojov som tento rok prežil aj haváriu pri 200-km rýchlosti," dodáva Igor.

Tibor Szabosi;h7p3431-2.jpg

Tento víkend ho uvidíme bojovať na rýchlostných skúškach jubilejnej 40. Rally Košice. Matematicky môže aj v tejto disciplíne ešte získať absolútny majstrovský titul, no ani sám Igor nechce nič predbiehať: „V Košiciach chcem predovšetkým dôjsť do cieľa. Je jednoduché nasadiť hneď od začiatku vysoké tempo, no treba bezpečne vyjsť aj na cieľovú rampu. Zíde sa tam slovenská, maďarská, česká aj poľská špička, takže bude to viac než len zaujímavé. Verím, že si našu dobrú druhú pozíciu v šampionáte minimálne udržíme," hovorí Igor na záver.

Tibor Szabosi;h7p4506-3.jpg

Absolútny majster Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu pre rok 2014 - Igor Drotár, bude aj s Vladom Bánocim bojovať na 40. Rally Košice už tento víkend - 6. a 7. septembra.

Martin Trenkler/RPM

Tibor Szabosi;h7p4590-2.jpgDiskusia k článku

Profily jazdcov
Najkomentovanejšie
Kalendár podujatí
Naši partneri
DuEnwww.dovrchu.czSlovakiaringRichard GondaHomola Motorsport