Home  »  Vrchy

Finále EHCC dopadlo na výbornú

Friday, 20. 09. 2019 - 14:31, Peter Baran

Kopcová sezóna série FIA European Hill Clim Championship mala v kalendári zapísané posledné podujatie. 38. ročník Buzetski Dani bol veľkým finále, v ktorom sa rozhodovalo o konečnom umiestnení vo viacerých triedach a skupinách. A svoje slovo v ňom chcel prehovoriť aj bratislavský Ambruz Racing.

Werner Schneider

Do bojov boli nasadené dve vozidlá. Mitsubishi Lancer Evolution IX s Petrom Ambruzom v triede N nad 3000 kubíkov a Honda Civic TypeR s Ankou Ambruzovou, ktorá nastupovala rovnako v N-kách, len do 2000. Peter Ambruz si toto podujatie zároveň vybral na oslavu svojich narodením v prostredí, ktoré mu je najbližšie – medzi pretekármi. Výsledky tréningov naznačovali, že Peter si jeden zo svojich darčekov chce vybojovať na trati. Druhý a tretí najrýchlejší čas tréningu, to všetko ešte s drobnými chybami, ktorým sa Peter chcel a vedel vyvarovať pri súťažných jazdách. V prvej súťažnej jazde súperi nedarovali oslávencovi ani desatinku. A práve desatinky delili prvú trojku pretekárov, ktorú uzatváral Peter Ambruz. Druhá súťažná jazda ukázala, že nie je dôležité vyhrať bitku, ale vojnu. Peter vydržal psychický tlak, rovnako ho podržala výborne pripravená technika. To sa však nedá povedať o jeho konkurencii. Antonino Migliuolo ani Liridon Kalenderi nedoviedli svoje vozidlá do cieľa. Peter Ambruz so svojím Mitsubishi Lancer Evolution IX dostal jeden z najkrajších darčekov. Prvé miesto v skupine N, prvé miesto v triede N plus 3000 a v šampionáte EHCC obsadil 28. miesto celkového poradia, pričom práve na „Buzete“ bola takmer celá kopcová špička z Európy. Výborný záver sezóny znamená pre Petra Ambruza aj vynikajúce 9. miesto vo FIA European Hill Climb Championshi v kategórii 1 – produkčné vozidlá.

Druhou bojovníčkou pod vlajkou Ambruz Racingu bola spomínaná Anka Ambruz. Jej prvá európska kopcová sezóna bola poznačená peknými výsledkami, ale aj množstvom menších či väčších problémov. Ale každý meter na trati znamená ďalšiu skúsenosť. Anka bola nútená prvý tréning vynechať, ale v tom druhom jej to išlo veľmi pekne. Profil trate jej v celku sadol. Aj keď na najrýchlejšieho Marka Tujkoviča nestačila, vybojovala si druhé miesto v N -2000. Celkovo v triede N ostala stáť tesne pod pódiom, na neslávnom 4. mieste. Aj pre Anku Ambruz je čas bilancovať kopcovú sezónu FIA EHCC. So ziskom 40 bodov si pekné 13. miesto rebríčka FIA EHCC cat.1 delí s talianskym jazdcom Lucom Gaetanim.

Aj keď EHCC skončilo, kopce majú ešte svoje podujatia. Aj tento víkend sa vybral Peter Ambruz na FIA CEZ modern do rakúskej Snakt Agathy. Ako jediný tam bude hájiť farby tímu, ale aj Slovenska, v tejto kategórii. Náročný víkend čaká aj rely časť tímu, ktorú reprezentuje Vlado Hudy s Jarom Frischom a ich Renaultom Clio Ragnotti. Tí sa zúčastnia ďalšieho podujatia Majstrovstiev Slovenska v rely, ktorým je obnovená Rallye Veľký Krtíš.