Home  »  Vrchy

Dvě stříbrná pódia na Ústecké 21

Tuesday, 30. 05. 2023 - 07:02, T. Szabosi

Říčanský jezdec Adam Králík si na populární trati Ústecká 21 v Ústí nad Orlicí dojel v obou závodních jízdách pro druhé místo v cíli. Díky získaným bodům za tento cenný výsledek stále dominuje v letošním průběžném pořadí skupiny 5 Mistrovství ČR v závodech automobilů do vrchu, a to s náskokem již 38 bodů před druhým v pořadí.

Příjemné počasí přivítalo velké množství diváků na trati Ústecká 21, jejíž délka je 3650 metrů a jezdcům nabízí jedenadvacet zatáček s celkovým převýšením 225 metrů. V sobotu byly na programu dvě tréninkové a dvě závodní jízdy. V neděli pouze jeden trénink a tři jízdy závodní, ze který se započítávaly dvě nejrychlejší.

Adam Králík přijel do Ústí nad Orlicí s cílem získat co nejvíce bodů do klasifikace domácího šampionátu a upevnit si tak průběžné vedení ve skupině 5. Sobotní závod byl pro Adama bohužel poznamenán opakováním jeho první závodní jízdy z důvodů havárie jiné vozu. Při této opakované jízdě však došlo k nechtěnému přehřátí brzd, ale především předních pneumatik, které tím ztratily hodně ze své přilnavosti. Výsledkem pak byla časová ztráta v cíli, ale poslední sobotní jízda již potvrdila celkově druhou příčku Adama Králíka v cíli prvního závodu skupiny 5 se součtem časů v hodnotě 4:51.35.

V obou nedělních závodních jízdách předvedl Adam na ústecké trati za volantem svého vozu SEAT Leon FR velmi vyrovnaný výkon a součtem časů ze dvou jízd s hodnotou 4:51.30 si opětovně dojel pro skupinové stříbro, stejně jako v sobotním závodě. Ve výsledku tím získal za celý víkend 36 bodů a s přehledem dominuje skupině 5 Mistrovství ČR ZAV 2023.

„Z Ústí nad Orlicí odjíždím hodně spokojený, protože dvojité stříbro a zisk šestatřiceti mistrovských bodů mě nyní dává více komfortní odstup v průběžném vedení skupiny 5 od mých soupeřů. Já ústeckou trať dobře znám a moc se mi líbí, včetně zdejší divácké atmosféry. V sobotu jsme se ale bohužel při opakované jízdě hodně potýkaly s přehříváním brzd a předních pneumatik, které před cílem už zcela ztratily svůj grip a jízda tak byla dost na hraně. Proto jsme nasadili jiné pneumatiky, ale v neděli jsme se museli vrátit k původní volbě.

Každopádně nyní řešíme pro další závod pneumatiky nové,“ komentoval průběh obou závodů Adam Králík a dodal: „Chtěl bych také velmi poděkovat pořadatelům na Ústecké 21 za skvělou víkendovou organizaci. Jeden závod úspěšně skončil, ale myšlenkami jsme už s celým týmem na legendární Ecce Homo ve Šternberku, která startuje už o nadcházejícím víkendu. Bude to pro nás velmi důležitý závod i z pohledu případného bodování do klasifikace FIA European Hill Climb Championship. Nejvýznamnější domácí podnik letošní sezóny je za dveřmi a my se na něj moc těšíme!“

Příštím startem týmu Rabbit Czech Racing bude závod Ecce Homo ve Šternberku, pátý podnik domácího šampionátu a současně také pátý závod seriálu FIA European Hill Climb Championship 2023. Závod se koná v termínu 2. – 4. června 2023.