Home  »  Rally  »  Národné šampionáty  »  Česko

Deštivou Rally Pačejov suverénně vyhrál Jan Kopecký

Thursday, 06. 10. 2022 - 07:52, Radovan Szabosi

› Na start předposlední soutěže MČR v rally 2022 se postavily 3 posádky dealerských týmů ŠKODA a všechny tři obsadily stupně vítězů
› Jan Kopecký ze ŠKODA Agrotec Rally Teamu vítězem Rally Pačejov 2022 stylem start – cíl
› Náročné rychlostní zkoušky okořenilo proměnlivé počasí, posádkám komplikovalo situaci bláto na trati

Mistrovství ČR v automobilových soutěžích pokračovalo o víkendu 1. a 2. října 43. ročníkem Invelt Rally Pačejov. Klání na západě Čech přineslo další vyrovnanou bitvu o domácí body. O ty se úspěšně popraly i 3 dealerské týmy ŠKODA, když obsadily kompletní stupně vítězů. Z výhry se v Pačejově potřetí v řadě těšil již jistý mistr republiky Jan Kopecký. Druhý dojel Filip Mareš, ze třetího místa se radoval Dominik Stříteský.

Loučení s úspěšnou sezonou ve velkém stylu. Tak by se dalo charakterizovat vystoupení Jana Kopeckého na Rally Pačejov 2022, pro kterého to byl poslední start v letošní sezoně. Závěrečný podnik českého mistrovství, německou 3 Städte Rallye, totiž posádka Agrotec ŠKODA Rally Teamu vynechává. Na start pačejovské rally ovšem dnes již jistý mistr republiky Jan Kopecký nastoupil s odhodláním předvést divákům špičkový rallysport, když svým soupeřům nedal žádnou šanci a deštěm smáčenou soutěž vyhrál stylem start – cíl a potvrdil tak, že svůj devátý mistrovský titul získal v letošní sezoně zcela oprávněně. „Ke startu na Pačejově jsem přistupoval stejně jako ke všem ostatním soutěžím. Společně s celým týmem jsme se soustředili na kvalitní přípravu posádky i vozu, abychom potom mohli předvádět rychlou ale zároveň spolehlivou jízdu. Polevit v tempu na trati nejde, protože tím klesá i soustředění a zvyšuje se prostor pro chybu,“ okomentoval své počínání v Pačejově Jan Kopecký, který zvítězil v pěti z celkových dvanácti rychlostních zkoušek.

Ve velice dobrém světle se na Rally Pačejov 2022 předvedl Filip Mareš. Reprezentant mladoboleslavského Laureta Auto ŠKODA Teamu dokázal dokonce vyhrát nejvíce rychlostních zkoušek (zajel 7x nejrychlejší čas na 12 měřených testech), ale na Kopeckého to tentokrát nestačilo. Byl to ovšem právě Filip Mareš s vítězným Janem Kopeckým, kteří díky vysokému tempu doslova ulétli zbytku startovního pole. Filip Mareš těžil zejména z dobrého nastavení svého speciálu ŠKODA FABIA Rally2 evo z limitované edice Edition 120 a také z úspěšné volby obutí na proměnlivý povrch rychlých pačejovských tratí, kde se vinou častých dešťových přeháněk střídal suchý, mokrý i blátem pokrytý asfalt. „Se svým výkonem jsem spokojený. Nedělali jsme žádné zbytečné chyby. Na každou sekci se nám podařilo připravit vhodné nastavení vozu i dobře zvolit pneumatiky. Prostor pro další zrychlení vidím zejména na mokrém povrchu,“ zhodnotil soutěž Filip Mareš, pro kterého je Rally Pačejov nejoblíbenější soutěží v kalendáři českých rally.

Trojici nejrychlejších posádek na Rally Pačejov 2022 uzavřela dvojice Dominik Stříteský – Jiří Hovorka z hlučínského ACA ŠKODA Vančík Motorsport týmu a zajistila tak, že stupně vítězů soutěže obsadily výhradně posádky dealerských týmů ŠKODA. „Jsem rád, že jsem ustál tlak od Václava Pecha, který nám dýchal na záda. V neděli ale udělal chybu, ztratil s námi kontakt a my jsme tak mohli jet ve větším klidu. V Pačejově jsem startoval počtvrté v kariéře a takto těžké podmínky jsem zde nezažil. O to více si vážím třetího místa a děkuji týmu za podporu během celého náročného víkendu,“ okomentoval svou účast na soutěži v okolí západočeských Horažďovic dvaadvacetiletý jezdec z Kelče u Valašského Meziříčí.

Pačejovská soutěž sehrála roli předposledního podniku v kalendáři, ale posledního na našem území. Závěrečný díl se totiž odehraje v Německu na 3 Städte Rallye. Na startu této soutěže se v rámci soupisky dealerských týmů objeví pouze Adam Březík ze zlínského Samohýl ŠKODA Teamu.