Dakar 2020 – Sainz, Brabec, Casale aj Karginov zvyšujú svoj náskok

Thursday, 09. 01. 2020 - 20:20, Ľuboš Kašický

Piata etapa pomohla lídrom zvýšiť svoj náskok v priebežnom poradí.

„Dnes sme začali veľmi dobre, no potom sme mali pred prvým kontrolným bodom defekt,“ opisuje piatu etapu zo svojho uhla Carlos Sainz (MINI). „Zvyšok etapy bol síce rýchly, no hrboľatý. Podarilo sa nám však zachytiť nástup Nassera Al-Attiyu (Toyota) a udržali sme si vedenie.“ El Matadore rely športu došiel už druhýkrát po víťazstvo v etape, keď bol v cieli skôr pred Al-Attiyom takmer o tri minúty. Tretí skončil Stefan Peterhansel (MINI). Rovnaké poradie je aj na prvých troch miestach priebežného poradia, kde sa táto trojica veľkých hviezd začína trhať ostatným. Technika dnes potrápila Martina Prokopa (Ford), ktorý sa prepadol v priebežnom poradí o päť miest. Česko-slovenská posádka Zapletal so Sýkorom (Ford) došla dnes dvadsiata a priebežne je devätnásta.

Po včerajšom odstúpení Ivana Jakeša máme na trati už iba Štefana Svitka (KTM), ktorý nám v kategórii motocyklov robí radosť. Dnes Svitko došiel na jedenástom mieste a v priebežnom poradí je už desiaty so stratou 57 minút na lídra Rickyho Brabca (Honda), ktorý dnes došiel štvrtý a stratil tri minúty na útočiaceho Austrálčana Toby Price (KTM). Brabec však stále presvedčivo vedie, no Price už sa pretlačil na druhé miesto a črtá sa pekný súboj v druhej časti tohtoročných pretekov o Dakar 2020.

To medzi kamiónmi aj dnes vyhral Sotnikov na Kamaze, no líder Karginov mal situáciu pod kontrolou tretím miestom dnes potvrdil čistý hetrik pre ruské ťahače Kamaz. V cieli bolo poradie Sotnikov, Sibalov a Karginov. Viazovič (MAZ) z Bieloruska bol až štvrtý. Pekné piate miesto dnes pomohlo Alešovi Lopraisovi na Prage k posunu na priebežné štvrté miesto v kategórii kamiónov. Piaty Martin Macík s Ivecom.

V kategórii štvorkoliek vyhral etapu Francúz Dutu a priebežný líder Casale skončil tretí (obaja Yamaha). Na buginách sa konečne dočkal etapového víťazstva skúsený motorkár Cyril Despres. Aj piate miesto dnes v etape však stačilo Rusovi Kariakinovi, aby sa dostal do priebežného vedenia potom, čo včerajší líder Lopez dnes stratil 35 minút a došiel až na trinástom mieste.

V piatok sa jazdí posledná etapa pred sobotňajším voľným dňom. Štartuje sa v Hail a smeruje do Riyadu. Etapa meria 830 kilometrov a meraný úsek 477 km.