Registracia

Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Meno:
E-mail:
Heslo:
Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Iné  »  Slalom

AutoSlalom v širšom centre Prešova

Tuesday, 26. 06. 2012 - 08:56, Daniel Mandzi   

AutoSlalom v širšom centre Prešova

Východniari, hlavne prešovčania a košičania plochu pred starou mestskou halou poznajú veľmi dobre. Nemusíte sa ani pýtať aktívnych jazdcov, ktorí tu už dlhé roky chodia jazdiť rôzne preteky, aj tak toto miesto bude drvivá väčšina poznať. Na tejto rozsiahlej ploche sa totiž motoristické akcie striedajú s kultúrnymi - napríklad s cirkusom. V prvú júnovú sobotu to bolo práve opačne. Po dvoch týždňoch prítomnosti cirkusu, ktorý denne bavil prešovčanov do mesta zavítal seriál AutoSlalom.

00104.jpg

Krátka no svižná trať

Aj priaznivci automobilového slalomu miesto pred halou dobre poznajú. Už roky sa tu, hlavne pri príležitosti rely organizujú aj preteky na čas medzi kužeľkami. No nie je slalom ako slalom a trať ako trať. Kým pôvodná trať má za prioritu dĺžku, pri stavaní alternatívy na rovnako mieste organizátori na prvé miesto rebríčka priorít postavili rýchlosť a dynamiku. Z viacerých kútov depa, či od divákov sa ozvývali neveriacke hlasy, milo prekvapené tým, ako dynamická a bezpečná trať sa tu na veľkom parkovisku v tvare L objavila. Je síce druhá najkratšia v portfóliu serie, no 1050 m ponúka jazdcom kombináciu základných prvkov dobrého slalomu. Prudkú akceleráciu, brzdenie, tesné vyhýbaky, tiahle zákruty i klasickú vyšívačku.

0033.jpg

Rekord trate padol 2x

V kontraste s traťou vo Svidníku je tá v Prešove relatívne pomalá. Najlepší slalomári ju zajazdia pod 80 sekúnd, teda do minúty a dvadsať sekúnd. Tí najlepší sú ešte o 10 sekúnd rýchlejší. Rovnako ako minulý rok, aj teraz sa o rekord trate postaral Domino Benček na upravenom Subaru Impreza GT STI. Svoj pôvodný naj čas 1:10,650 opravil o presnú sekundu. Šokujúce na tomto výkone je, že Domino dokázal tento rekordný čas na tisícinu sekundy presne zopakovať v meranej jazde III. a IV. Je zrejmé, že to bola náhoda, no tento výkon na trati podčiarkuje Dominove schopnosti za volantom a potenciál jeho auta...

0036.jpg

Stále sa čaká na 50 a viac jazdov

Na štart sa v Prešove postavilo 47 jazdcov. Organizátori už druhú sezónu očakávajú, že aj na východe sa do týchto pretekov bude zapájať ešte viac jazdcov. Je prekvapivé, že ani 5. preteky série AutoSlalom neboli schopné prekročiť 50-ku štartujúcich. Preto sa tu stále jazdí v 4 objemových kategóriách aj keď mnohé autá by si zaslúžili byť preradené do kategórie Slalomový špeciál. Nebolo by však akceptovateľné, aby sa v kategórii stretlo menej ako 6 jazdcov, ktorí bojujú o prvé tri miesta... Neostáva teda iné, než čakať na zvýšenie počtu štartujúcich nad 60. Ako to v Prešove v jednotlivých triedach dopadlo?

0035.jpg

S1 do 1400 ccm

S najmenšími motormi bolo na štarte 14 jazdcov. Presná polovica z nich dokázala, že aj s týmito autami je možné jazdiť tu časy pod 80 sekúnd. Najlepšie to dokazovali prví štyria jazdci, ktorí sa nad túto hranicu dostali len s chybnými jazdami a trestnými sekundami. Prvý v triede skončil Filip Hudák na Peugeote 106 s veľkým náskokom pred konkurenciou a výsledným časom 2:30,690 min. Druhý dojazdil Mário Tóth na Škode 100L s časom 2:35,010 a tretie miesto si zabezpečil Peter Marinec na Fiate 127 s časom 2:35,590.

0045.jpg

S2 do 1600 ccm

Prekvapivo v triede S2 sa na štarte objavilo len 5 jazdcov. Najlepšie si počínal Ján Ivanko na Honde Civic, ktorý dosiahol v súčte časov výsledok 2:33,830. Druhý dojazdil Jozef Kočiš na Peugeote 106 GTi so súčtom časov 2:40,990. Na treťom mieste bola prekvapením podujatia jediná žena v štartovnom poli Jagiena Pavlíková na Opeli Tigra s časom 2:44,420.

0055.jpg

S3 do 2000 ccm

Triedu do dvoch litrov obsadilo 12 jazdcov. O prvé tri miesta s veľmi vyrovnanými šancami bojovali Gajdošovci a Peter Danielis. Gajdošovci sedlali repliku Lotusu 7, Peter jazdí na upravenom Seate Ibiza. Konečné poradie určili hlavne chyby na trati. Tomáš Gajdoš skončil ako prvý, lebo za celý deň zvalil len jeden kužeľ a to v poslednej ostrej jazde. Vyhral s časom 2:23,020. Druhý skončil Stano Gajdoš s o necelú sekundu horším celkovým výsledkom, lebo trestné sekundy dostal v dvoch jazdách. Peter Danielis na Ibize síce urobil chybu len v prvej meranej jazde, no jeho priemerné časy na Lotus nestačili. Najpriek tomu boli mimoriadne dobré. Peter skončil tretí s časom 2:25,390. Najbližší ďalší jazdci na 4. a 5. mieste sa totiž nedostali pod 2:33.

0048.jpg

S4 nad 2000 ccm

Veľmi milým prekvapením bola účasť v najväčšej triede nad dva litre. Tu sa o prvé tri miesta pasovali až 16-ti jazdci. Dvaja z nich prišli dokonca z Poľska. Preteky aj v celkovom poradí s prehľadom vyhral už spomínaný rekordér Dominik Benček na Subaru Impreza GT Sti. Vďaka až neskutočnemu výkonu v tretej a štvrtej ostrej jazde sa mu ako jedinému podarilo dostať v súčte časov pod 2:20. Druhé miesto si zaistil Patrik Jaš na Mitsubishi Lancer EVO IX s časom 2:23,660 a trofej za tretie miesto si domov odniesol Tomáš Goboňa na Subaru Impreza. Podobne ako v triede S3 sa aj tu prvým trom podarilo jazdiť so značným náskokom pred ostatnými. Štvrté miesto obsadil Marcel Jankura na Forde Focus ST so stratou vyše 7 sekúnd.

0087.jpg

Seriál AutoSlalom pokračuje dvoma júlovými pretekmi. Prvé sa konajú na západnom Slovensku na letisku v Piešťanoch v termíne 05.07. (štvrtok - štátny sviatok) a následne 14.07. (sobota) na letisku vo Svidníku. Tu sa zároveň bude jazdiť ďalšie kolo Majstrovstiev SR v automobilovom slalome. Pre podrobnejšie informácie o jazdcoch, videá tratí, rozsiahle fotogalérie, videoklipy z pretekov a registráciu do pretekov navštívte domovskú stránku seriálu www.autoslalom.sk

0014.jpgDiskusia k článku

Profily jazdcov
Najkomentovanejšie
Kalendár podujatí
Naši partneri