48. Garrett Rally Košice uzatvorí slovenský rally šampionát v sezóne 2022

Wednesday, 28. 09. 2022 - 20:49, Radovan Szabosi

Štyri domáce a tri zahraničné súťaže obsahoval na začiatku sezóny 2022 kalendár Majstrovstiev Slovenska v rally. Po predčasnom ukončení Rally Slovakia Ring a zrušení Hunter Rally, zostalo v kalendári len 5 podujatí. Tým posledným bude októbrová 48. Garrett Rally Košice, ktorá rozhodne aj o tituloch majstrov Slovenska.

Sezónu 2022 slovenského rally šampionátu otvorila v marci 3. Rally Slovakia Ring, ktorá sa konala na jedinom slovenskom okruhu v Orechovej Potôni. Na súťaž sa prihlásila takmer sedemdesiatka súťažných posádok zo Slovenska, Česka a Poľska. Všetko nasvedčovalo tomu, že nás čaká skvelý „zahrievací“ úvod sezóny, ktorý prinesie viac príjemných zážitkov a spomienok, ako tých negatívnych. Avšak opak bol pravdou. Hneď v prvej rýchlostnej skúške došlo k smutnej udalosti, po ktorej bola súťaž zrušená.

Po troch týždňoch nasledoval reštart sezóny a to na 40. Kowax Valašskej rally ValMez. Na dvojetapovej súťaži so 150 meranými kilometrami odštartovalo celkom 84 posádok z piatich krajín. Posádok bodujúcich do Majstrovstiev Slovenska moderných i historických vozidiel bolo spolu 30. Podmienky na trati okorenilo nestabilné aprílové počasie, ktoré prinieslo slnko i dážď, ale aj večerné rýchlostné skúšky, ktoré väčšina posádok absolvovala za úplnej tmy. Absolútnymi víťazmi sa stali Václav Pech s Petrom Uhelom na Forde Focus RS WRC, ktorí vyhrali 5 z 14 rýchlostných skúšok. V rámci slovenského šampionátu vyhrali obe súťažné etapy Filip Mareš s Radovanom Buchom na Škode Fabia Rally 2 Evo. Z čisto slovenských posádok sa najvyššie umiestnili bratia Melichárekovci, ktorí skončili celkovo na 6. mieste.

Na konci mája sa uskutočnila domáca 49. Slovakia Rallye Tatry, ktorej súčasťou bola aj 5. Green Slovakia Rallye Tatry. Posádky mali absolvovať dve etapy s deviatimi rýchlostnými skúškami o celkovej dĺžke 123 kilometrov. Na štart sa spoločne v rámci Majstrovstiev Slovenska a Slovenského rally pohára postavilo vyše 60 posádok zo štyroch krajín. Tradičným diváckym ťahákom bol nočný mestský okruh v centre Popradu, ktorý prilákal veľké množstvo fanúšikov. Po vynechanej Valaške sa predstavil aj úradujúci majster Slovenska, Grzegorz Grzyb s novým spolujazdcom Tomaszom Borkom na Škode Fabia Rally 2 Evo. Posádka vyhrala 5 z 9 rýchlostných skúšok a s celkovým náskokom 14 sekúnd sa stala absolútnym víťazom aj víťazom oboch etáp v rámci MSR.

V polovici júna sa Majstrovstvá Slovenska vrátili opäť do Českej republiky, tentokrát na 17. Agrotec Petronas Rally v Hustopečiach. Horúca rally medzi vinicami priniesla dve súťažné etapy s 12 rýchlostnými skúškami a takmer stovku prihlásených posádok. Na asfaltovo-šotolinovej trati si to „rozdávali“ tri domáce posádky Kopecký – Hloušek, Pech – Uhel a Mareš – Bucha. Rozdiely medzi nimi boli minimálne a víťazstvá v RS si napokon podelili v pomere 6:5:1. Keďže Filip Mareš zbiera body aj do slovenského šampionátu, opäť mu v oboch etapách patrilo prvenstvo. Body za druhé miesto si pripísali Grzyb s Borkom a za tretie miesto Jaro a Erik Melichárekovci.

Poslednou doteraz uskutočnenou súťažou z kalendára MSR bola Marma 31. Rally Rzeszow v Poľsku. Štartovnú listinu tvorilo 65 súťažných posádok, kde tradičné zastúpenie zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska doplnili aj Švédi Kristensson s Johanssonom, ktorí dokonca priebežne vedú poľský šampionát. Pripravené boli dve súťažné etapy o celkovej dĺžke 152 km na 11 rýchlostných skúškach. Aj tu bola prvá etapa okorenená nočnou RS, ktorá štartovala až o 20. hodine a vedúcemu Grzybovi tentokrát s Adamom Biniedom priniesla celkom pekné zvýšenie náskoku pred svojimi súpermi, ktoré využili v druhej etape. Posádka vyhrala len 4 rýchlostné skúšky, ale aj napriek tomu si po troch rokoch zopakovala svoje víťazstvo a odniesla si plný počet bodov aj v slovenskom šampionáte.

Keďže pre túto sezónu bol zavedený systém koeficientov, teda násobenia bodov a to podľa dĺžky uskutočnenej etapy, v priebežnom hodnotení šampionátu sú aj veľké bodové rozdiely. Tie sa ale účasťou na poslednej súťaži – 48. Garrett Rally Košice, dajú znížiť, respektíve aj úplne zmazať alebo otočiť. Aj napriek neúčasti na Valašskej rally vedú slovenský šampionát Grzegorz Grzyb s Tomaszom Borkom pred bratmi Jarom a Erikom Melichárekovcami a Filipom Marešom s Radovanom Buchom. Keďže v „hre“ je 120 bodov za víťazstvo a ďalšie 3 body za dokončenie oboch etáp, teoretickú šancu na titul majstrov majú ešte všetky tri menované dvojice. Rovnako neisto to vyzerá aj v jednotlivých triedach. Rozhodnuté je snáď len v triede 7, kde by mal titul majstrov patriť Tomášovi Polovkovi s Danielom Turcsányim a v skupine 2WD, kde to vyzerá na triumf českej dvojice Jiří Pohlídal – Jan Kubala. Tieto výsledky si ale samozrejme necháme potvrdiť po košickej rally v dňoch 21.-23.10.2022.