Yahya Al Helei stále na čele Svetového pohára

Wednesday, 12. 09. 2012 - 08:23, Michal Kostka

Len štrnásť dní od úspešného vystúpenia v Maďarsku, dubajský tím Yahya Al Helei a slovenský Raid Adventure Team pokračovali v spolupráci na ďalšom podujatí Svetového pohára FIA.

V poľskom Štetíne sa na štart súťaže Baja Poland postavilo päťdesiat automobilov, pričom v skupine produkčných vozidiel sa zišla mimoriadne silná konkurencia až devätnástich posádok. Yahya Al Helei a Khalid Al Kendi v úvodnom prológu zaznamenali v skupine T2 piaty čas, najrýchlejší bol ich priamy súper v boji o zisk Svetového pohára Brazílčan Reinaldo Varela.

;Michal Kostka

Sobotná etapa pozostávala z dvoch rýchlostných skúšok, pripravených vo vojenskom priestore Drawsko Pomorskie. Náročný pieskový povrch sa striedal s tvrdými úsekmi a lesnými cestami, čo pre dubajskú posádku dodalo súťaži príchuť exotiky a novoty. V oboch náročných skúškach s celkovou dĺžkou 333 kilometrov si zopakovali piate najlepšie časy v skupine, v celkovom priebežnom poradí boli o jednu priečku vyššie.

Záverečné dve skúšky sa odohrali na 79 kilometrov dlhej trati neďaleko Štetína. Pre dvojicu Al Helei, Al Kendi sa súťaž skončila predčasne po štvrtej skúške. Neznámy terén, ktorý robil starosti aj ďalšiemu jazdcovi z Emirátov, priebežnému lídrovi Svetového pohára Khalifovi Al Mutaiweimu, zastavil nielen slovenský Nissan so zahraničnou posádkou. Do cieľa súťaže sa nedostali ani favorizované posádky z prvej päťky absolútneho poradia, iným sa to podarilo len za cenu vysokých penalizácií.

Nečakanú dohru mala Baja Poland pri záverečnej technickej kontrole. Víťazné vozidlo Reinalda Varelu nezodpovedalo svojej sériovej podobe, Brazílčan si po vylúčení neodniesol z Poľska žiadne body. Aj po piatom podujatí tak na čele hodnotenia produkčných vozidiel zostáva Yahya Al Helei.

O tíme

Raid Adventure Team pôsobí na súťažnej scéne od roku 2000. Na konte má okrem iných aj tri víťazstvá na súťaži Budapešť - Bamako a dva tituly Majstra SR v cross country rally. V roku 2010 získal tím štyri medzinárodné tituly, vrátane prvenstva v Zóne Strednej Európy v triede T2 a bol prvým slovenským tímom na Silk Way Rally. Od roku 2010 má tím zastúpenie na cross country súťažiach aj v kategórii quadov.