Home  »  Rally

Opely Ampera dominovaly v Monte Carlu

Saturday, 31. 03. 2012 - 19:10, Daniel Mandzi

Agilní Automobile Club de Monaco pořádá nejen nejstarší automobilovou soutěž Rallye Monte Carlo, slavnou Grand Prix Formule 1, ale od roku 1995 i průkopnickou rally pro vozy s alternativním pohonem. 13. ročník vyhrál legendární jezdec Bernard Darniche s hybridním elektromobilem Opel Ampera.

Soutěž se konala koncem března na Azurovém pobřeží a na horských tratích známých ze soutěže mistrovství světa. Po 550 km dlouhé hvězdicové jízdě ze dvou francouzských měst a švýcarského Lugana následoval 270 km dlouhá trasa ve Francouzských Alpách. 130 startujících posádek bylo rozděleno do čtyř kategorií podle druhu pohonu. Podmínkou účasti byl emisní limit 115 gCO2/km. V rozmanitém startovním pelotonu se objevila celá řada sériových vozů i prototypů. K favoritům patřily sportovní vozy Tesla Roadster a Fisker Karma, početně silně zastoupené byly známé Toyoty Prius, Opely Ampera a Mitsubishi I-MiEV.

Ve startovní listině bylo možné číst mnoho jmen známých z motoristického sportu. Okruhový pilot Erik Comas s Teslou Roadster, francouzský mistr v rally Bryan Bouffier s Peugeotem 3008 HY4 nebo dva soutěžní veteráni Jean Claude Andruet a Bernard Darniche. Oba patřili do čtyřčlenného týmu Opel France, který podporovala německá automobilka. Sedmdesátiletý Darniche, který v roce 1979 vyhrál s Lancií Stratos HF Rallye Monte Carlo,se s Opelem Ampera nakonec stal i vítězem Rallye Monte Carlo des Énergiés Nouvelles 2012.

Opel Ampera, který byl vyhlášen vozem roku 2012, je sériově vyráběným hybridním elektromobilem. 288 článků lithium-iontových akumulátorů zajišťuje energii na ujetí 40 – 80 km. Následně pohání elektromotor klasický benzinový motor o objemu 1,4 litru. Pohonná jednotka disponuje výkonem 150 koní a úctyhodným krouticím momentem 370 Nm. Při sportovním režimu zrychluje z 0 – 100 km za 9 sekund. Udávaná kombinovaná spotřeba činí 1,6 litru/100 km. Opel hodlá vyrobit 10 000 kusovou sérii vozů, které se mají dostat na trh ve druhé polovině roku, za cenu 43 000 Euro.