Home  »  Rally  »  Národné šampionáty  »  Česko

O českém spritovém titulu rozhodne Vsetín

Saturday, 28. 09. 2013 - 22:59, Zdeněk Weiser

Před týdnem se konala ve Šternberku předposlední soutěž rallysprintového šampionátu. Rally Jeseníky vyhrál suverénně a poněkud překvapivě mladý Mirek Jakeš s produkčním lancerem. I když před závěrečnou Rally Vsetín vede průběžnou tabulku mistrovství, k titulu má blíže jeho jediný soupeř Odložilík.

Zdeněk Weiser;Kořístka Rally Jeseníky 2013

Jeseníky v podzimním hávu
Konec astronomického léta přivítal soutěžní posádky v Městě času rychlých automobilů tradičním podzimním počasím. Od rána se schylovalo k dešti a ani předpověď počasí nevěstila nic dobrého. Pršelo sice jen místy, ale posádky absolvovaly celou soutěž na „mokrých" gumách. Zajímavou novinkou byla preference historických vozů, které startovaly netradičně vpředu. Mezi auty z minulého století exceloval letos už počtvrté Jiří Kalista s modrým Subaru Legacy RS.

Zdeněk Weiser;Kalista Rally Jeseníky 2013

Jakeš nejrychlejší na všech vložkách
Třiadvacetiletý mladík Mirek Jakeš si pojistil titul rallysprintového mistra ve třídě 3 už na předcházející soutěži v Pačejově. Díky stabilním výborným výsledkům se před ním navíc otevřela šance i na titul absolutního šampiona. Jakeš proto přesedl do vozu Mitsubishi Lancer Evo 9 specifikace R4, která povoluje větší úpravy než produkční vozy třídy 3. Díky většímu 33 milimetrovému restriktoru (nárůst výkonu o 20 koní) a odlehčení vozu o 50 kg dokázal vůz lépe držet krok se speciály kategorií Super 2000 a WRC. Se stopkami v rukou to znamenalo na trati rychlostní zkoušky čas asi o celou sekundu na kilometr rychlejší. Posádka Jakeš - Novák byla nejrychlejší na všech měřených úsecích a vyhrála svoji první soutěž v celkovém pořadí.

Zdeněk Weiser;Jakeš Rally Jeseníky 2013

Odložilíkovi stačilo druhé místo
Před startem byl největším favoritem soutěže Roman Odložilík. I když nestartoval s Citroënem Xsara WRC, se kterým letos vyhrál v Kostelci nad Orlicí. Se Škodou Fabia S2000 byl věčný korunní princ rallysprintového seriálu rovněž největším kandidátem na prvenství. Ruce mu však svazovala matematika. Zatímco Jakeš musí škrtat dva nejhorší výsledky a nemůže si připisovat plné body, Odložilík má na kontě dvě odstoupení a počítají se mu plné body. I když ve Šternberku dojel druhý s dvacetisekundovou ztrátou na svého soupeře, stále má před finálovou soutěží v ruce lépe namíchané karty. I kdyby Jakeš opět vyhrál, kroměřížskému jezdci stačí k titulu další stříbrná příčka.

Zdeněk Weiser;Odložilík Rally Jeseníky 2013

Smečka renaultů nestačila na Smékala
Vozy s jednou poháněnou nápravou to na kluzkém povrchu nemají jednoduché, o to zajímavější bývá jejich zápolení. Na Rally Jeseníky hostoval Egon Smékal s Citroënem DS3 R3T a s přeplňovanou šestnáctistovkou si bez problémů poradil s celou armádou dvoulitrových Renaultů Clio R3 s atmosférickými motory. O spritový titul však sváděla souboj dvojice Patrik Rujbr a Petr Brynda. Zkušený Brynda byl v úvodu rychlejší, ale na druhé vložce atakoval v retardéru balík slámy a navíc dostal pětisekundovou penalizaci. Rujbr se v cíli radoval ze stříbrné pozice, ale ani on ještě nemá úplně vyhráno. K titulu mu však prakticky stačí dojet do cíle.