Home  »  Rally  »  WRC

Nováček u značky Škoda Josh McLean dojel na vynikajícím druhém místě ve WRC2

Monday, 13. 05. 2024 - 09:48, T. Szabosi

› Josh McErlean/James Fulton z týmu Toksport WRT podporovaného Škoda Motorsport přišli o vítězství ve WRC2 v pátém kole FIA Mistrovství světa v rally o vlásek.
› Šest posádek Škoda skončilo v první desítce kategorie WRC2.
› Uchazeči o mistrovský titul Oliver Solberg a Gus Greensmith odstoupili se svými vozy Škoda Fabia RS Rally2 po jezdeckých chybách.

3,2 sekundy zabránily senzaci: irská posádka Josh McErlean/James Fulton (Škoda Fabia RS Rally2) dokončila svoji první účast v rámci FIA Mistrovství světa v rally (WRC) kategorie WRC2 v sezóně 2024 na těsném druhém místě. Na některých z 337 měřených kilometrů Portugalské rally dokonce vedla.

Posádky vozů Škoda Fabia RS Rally2 Oliver Solberg/Elliott Edmondson a Gus Greensmith/Jonas Andersson, které mají v letošní sezóně v rámci kategorie WRC2 na svém kontě po jednom vítězství, přijely na Portugalskou rally s velkými nadějemi. Kolegové z týmu Toksport WRT podporovaného Škoda Motorsport podle očekávání od samého začátku bojovali o vítězství v kategorii WRC2. Střídali se ve vedení, až se v pátek večer na čele usadil 22letý Solberg ze Švédska se svým britským spolujezdcem Edmondsonem. Brit Greensmith se švédským navigátorem kvůli hodinám v 9. rychlostní zkoušce dočasně klesli na třetí místo ve své kategorii.

Druhá etapa obrátila pořadí naruby. V 11. rychlostní zkoušce se pro posádku Oliver Solberg/Elliott Edmondson vše pokazilo. Solberg následně přiznal: „Když jsme míjeli vůz lídra rally ležící na boku, ztratil jsem na chvíli koncentraci.“ V následující zatáčce se Solberg otřel o násep a svůj vůz Škoda Fabia RS Rally2 převrátil. Posádka Gus Greensmith a Jonas Andersson tak dojeli do poledního servisu jako vedoucí dvojice kategorie WRC2. V cíli první rychlostní zkoušky po přestávce ale britsko-švédské duo chybělo – jejich Škoda Fabia RS Rally2 skončila na náspu. „Kvůli drobné chybě jsme skončili mimo cestu a vypadli z rally,“ hlásil Greensmith svému týmu Toksport WRT. Obě posádky se rozhodly, že do závěrečného dne nebudou znovu startovat.

Pro sebe překvapivě převzala vedení v kategorii WRC2 posádka Josh McErlean/James Fulton. Irská dvojice, která letos absolvovala svoji první účast v rámci WRC, zvolila konzervativní strategii, nicméně se svým vozem Škoda Fabia RS Rally2 provozovaným týmem Toksport WRT průběžně dosahovala rychlých časů. „V této fázi nemá smysl panikařit,“ žertoval 24letý McErlean. Příliš ho neznepokojilo ani to, když ztratil vedení před dvojicí Jan Solans/Rodrigo Sanjuan. V sobotu večer McErlean/Fulton zaostávali za Španěly o necelých deset sekund. Třetí finská posádka Lauri Joona/Janni Hussi (Škoda Fabia RS Rally2 týmu TGS Worldwide) je následovala se ztrátou další minuty.

V závěrečné etapě se odehrál napínavý souboj o vítězství v kategorii WRC2 mezi posádkami Solans/Sanjuan a McErlean/Fulton. Po 20. rychlostní zkoušce dělilo obě posádky pouhých 0,1 sekundy. Během 19,91 kilometru předposlední rychlostní zkoušky Solans/Sanjuan zvýšili svůj náskok na 6,4 sekundy. McErlean/Fulton se však nevzdávali. Závěrečnou Power Stage včetně slavného skoku Fafe projeli jako druhá nejrychlejší posádka kategorie WRC2, vedoucí pozice však byla mimo dosah. Nakonec rozhodlo 3,2 sekundy. „Dali jsme do toho všechno, je to neuvěřitelný zážitek, stát na stupních vítězů v kategorii WRC2. Rozhodně je co slavit,“ zářil McErlean v cíli ve městě Matosinhos. Irská posádka obsadila také druhé místo v kategorii WRC2 Challenger.

Lauri Joona se spolujezdkyní Janni Hussi doplnili kvalitní výsledky zákaznických týmů Škoda Motorsport, když dojeli v kategorii WRC2 na třetím místě. Celkem šest posádek Škoda se umístilo v první desítce kategorie WRC2. Fabrizio Zaldivar z Automotor Rally Teamu z Paraguaye a v Argentině narozený Marcelo Der Ohannesian, který startuje s italskou závodní licencí, dojeli na čtvrtém místě. Česká dvojice Martin Prokop/Michal Ernst (ORLEN Jipocar Team) skončila na sedmém místě, následovaná Italy Roberto Daprà/Luca Guglielmetti (Delta Rally Team) na devátém a místními hrdiny Armindo Araújo/Luís Ramalho (The Racing Factory) na desátém místě.

Další zastávkou posádek kategorie WRC2 bude Sardinie. Italský podnik FIA Mistrovství světa v rally se na šotolinových rychlostních zkouškách středomořského ostrova pojede od 30. května do 2. června.

Číslo rally: 11
Vedení v kategorii WRC2 se na 22 rychlostních zkouškách změnilo jedenáctkrát! Mezi pěti posádkami, které se alespoň chvíli těšily z vedení, byly i posádky vozů Škoda Fabia RS Rally2 Josh McErlean/James Fulton, Oliver Solberg/Elliott Edmondson a Gus Greensmith/Jonas Andersson, všechny tři jedoucí v týmu Toksport WRT.