Home  »  Rally  »  Národné šampionáty  »  Česko

Na Vrchovině překvapivě vítězí Malyszczki

Monday, 08. 04. 2013 - 12:43, Zdenka Frývaldská

Rally Vrchovina byla, stejně jako v loňském roce, úvodní soutěží Timeseal Mistrovství ČR ve sprintrally. Již před startem bylo jasné, že do průběhu soutěže výrazně promluví počasí. A tak se i stalo. Vrchovina se tedy odjela jako „české Monte Carlo". Rychlostní zkoušky pokryl led a sníh a jedna rychlostní zkouška musela být kvůli špatné průjezdnosti zrušena. Seznam přihlášených nabízel velmi kvalitní startovní pole, avšak jak již bylo řečeno, tak do hry vstoupilo počasí a z původně 105 přihlášených posádek do soutěže odstartovalo do soutěže „pouze" 75 dvojic. Svůj start nakonec odvolal např. loňský mistr Tomáš Kostka či vicemistr Roman Odložilík. Nepřijela ani dvojice rychlých Poláků Rzeznik a Habaj. Svoji premiéru s vozem S2000 odovolal i Petr Trnovec a Petr Leher. Chyběl i velký favorit dvoukolek Egon Smékal a svoji premiéru s vozem S1600 musel odvolat i Dan Zpěvák. Největším favoritem tak byl Jan Sýkora, Jan Dohnal či Miroslav Jakeš, jenž letos nahradí Milana Pantálka.

Ráno bylo pro všechny posádky brzké a studené. První rychlostní zkouška byla takřka celá pod ledem a jakákoliv chyba mohla znamenat velký problém. Následoval test Radíkov, jenž byl směsicí asfaltu a sněhu a test Klenová, který byl celý pod sněhem. Bohužel, na start první rychlostní zkoušky se nedostavili ani největší favorité soutěže Sýkora a Dohnal. Oba po přejetí rampy na náměstí ve Slavonicích odstoupili. U Honzy Dohnala se jednalo o zdravotní problémy a u Honzy Sýkory zklamala technika. Do soutěže neodstartoval ani Patrik Rujbr, který se měl premiérově představit na Renaultu Clio R3 servisovaný Lubou Minaříkem. Již druhý test byl rovněž poslední pro Jaromíra Tomaštíka, který svoje Subaru Impreza WRC stylově zaparkoval v příkopu u jednoho z retardérů. Po druhé zkoušce soutěž vzdala i dvojice Peták - Benešová. Po dvou rychlostních zkouškách tak byl na čele soutěže ne příliš známý Polák Mariusz Malyszczki na Mitsubishi Lancer Evo IX z týmu Racing Service. S odstoupem dvou vteřin mu dýchal na záda Jakeš s Novákem a třetí byli Kořístka s Drozdem, jenž poprvé startovali se „čtyřkolkou" Mitsubishi z týmu Jaroslava Orsáka. Velkým překvapením bylo i průběžné sedmé místo Martina Vopatřila s Fabií R2 či neskutečné deváté místo Petra Šimurdy se Škodou 130 LR.

Následovaly druhé průjezdy Českým Rudolcem, Radíkovem a Klenovou. Pořadí se zde velmi promíchávalo a to díky jezdeckým chybám či penalizacím. Dobře rozjetou soutěž nedokončil ani Martin Březík, který uvázl v příkopu. Půl minuty ztratil v příkopu i Miroslav Jakeš. Na šesté rychlostní zkoušce skončila soutěž i pro Zdeňka Zdráhalu, jenž trefil velmi dobře známou břízu. Zkoušku před servisní zastávkou musel odstoupit ze soutěže i jeden z favoritů dvoukolek Martin Vlček, jenž „políbil" jeden z retardérů a za cílem se jeho vůz už nepohnul z místa. S velkým patnácti vteřinovým náskokem byl stále v čele Malyszczki před Robertem Kořístkou, který byl ovšem zatížený čtyřicetisekundovou penalizací. Třetí místo držel Mirek Jakeš, jenž byl rovněž zatížený penalizací. V jeho případě se jednalo o dvacet vteřin. Čtvrté místo patřilo Štajfovi a první pětku uzavíral Miroslav Plíhal na jediném voze WRC.

Do konce soutěže zbývaly poslední dvě rychlostní zkoušky. Mohutný finiš předvedl Miroslav Jakeš, avšak to stačilo „pouze" na druhé místo. Překvapivým vítězem celé soutěže se totiž stala polská posádka Mariusz Malyszczki - Jacek Rathe. Skvělé třetí místo vybojoval Robert Kořístka. V závěru vybojoval čtvrté místo Plíhal a z osmého až na páté poskočil Lumír Firla. Až by se dalo říct, že člověku zůstane rozum stát nad celkovým osmým místem Petra Šimurdy se Škodou 130 LR. První desítku uzavřel Martin Vopatřil s Fabií R2, jenž taktéž vyhrál mezi dvoukolkami. Za povšimnutí stojí i dvanácté místo Adama Koblihy s Citroenem C2 R2. Do cíle soutěže se nakonec dostalo pouhých 51 posádek.

Další soutěž Timeseal Mistrovství ČR ve sprintrally budou Rally Lužické hory na konci tohoto měsíce.