Home  »  Rally  »  ERC

Kopecký vítězí i na Azorech

Wednesday, 01. 05. 2013 - 13:27, Zdenka Frývaldská

Sata Rallye Acores byla čtvrtou soutěží mistrovství Evropy v rally. Jednalo se o vůbec první letošní podnik, jenž se odehrál na šotolinovém povrchu.

Soutěž na Azorských ostrovech patří k nejtěžším vůbec, o čemž se přesvědčili všechny posádky i v letošním roce. Hustá mlha, déšť, bláto a zima. To vše čekalo na všechny posádky. Na Azorech nechyběla vedoucí posádka šampionátu Jan Kopecký - Pavel Dresler na tovární Fabii S2000. Jeho největším konkurentem měl být pilot továrního Peugeotu 207 S2000 Craig Breen či domácí Magalhaes, Sousa nebo Moura, jenž přesedlal z produkčního Mitsubishi do Fabie S2000 po Andreasi Mikkelsenovi. Dobře natrénováno z Portugalska měl Robert Kubica, který se chtěl poprat o dobrý výsledek. Česká republika měla zastoupení ještě v dalších třech posádkách. Startovní číslo 3 vezl na své Fabii S2000 Honza Černý s Pavlem Kohoutem. Třetí Fabii S2000 v rukou české posádky byl Antonín Tlusťák s Lukášem Vyoralem. V roli vedoucího muže produkčního poháru přijel na Azorské ostrovy Jarek Orsák s Davidem Šmeidlerem.

První etapa měla na pořadu čtyři rychlostní zkoušky. Již úvodní byla kvůli velmi špatnému počasí zrušena. Zbylé tři vyhrál s přehledem Robert Kubica a usadil se na čele s náskokem necelých deseti vteřin. O druhé místo tvrdě bojoval Kopecký s Mourou. Navrch měl po první etapě Kopecký a to o pouhých osm desetin sekundy. Daleko nebyli ani čtvrtý Breen a pátý Sousa. Osmé místo patřilo po první etapě Honzovi Černému a první desítku uzavíral Jarek Orsák, jenž byl i ve vedení mezi produkčními vozy. Tlusťák s Vyoralem byli i díky minutové penalizaci až na sedmadvacátém místě. Mezi vozy s jednou poháněnou nápravou byl nejrychlejší Francouz Lefebvre s Peugeotem 208 R2. Čtvrt minuty ztrácel Rakušan Danzinger a třetí byl domácí Gago.

Počasí velmi výrazně zasáhlo i do průběhu druhé etapy. Nejdelší test soutěže Sete Cidades byl pro mnoho posádek posledním v soutěži. Druhý průjezd touto rychlostní zkouškou musel být dokonce zrušen. Již od první ranní rychlostní zkoušky měl problémy s motorem Honza Černý, jenž nakonec svoji snahu přehnal právě na rychlostní zkoušce Sete Cidades, kde vylomil kolo a do soutěže se vrátil až v rámci třetí etapy. A teď k samotné zkoušce Sete Cidades. Zde vyhasly naděje i pro druhou českou posádku Orsák - Šmeidler, která rovněž havarovala. Soutěž zde skončila pro čtvrtého muže dvoukolek, Hermanna Neubauera.

Do závěrečné třetí etapy tak vstupoval z prvního místa Kopecký s Dreslerem, jenž podávali po celou druhou etapu konstantní výkon a v čele soutěže vedli o třináct vteřin před Breenem. Třetí byl domácí Magalhaes, kterého ovšem ještě čekala velká bitva s Ricardem Mourou. Pouhých šest desetin byl za Mourou další domácí pilot Bernardo Sousa. A co se stalo s vedoucím Kubicou? Ten poslal svůj Citroen DS3 RRC v poslední zkoušce páteční etapy přes střechu, avšak se mu podařilo dostat do cíle a po druhé etapě mu patřila osmá příčka. Druhá česká posádka, jenž zůstala v soutěži, Tlusťák s Vyoralem, byli po druhé etapě na dvanáctém místě. Mezi dvoukolkami se dostal po druhé etapě do čela Danzinger. Druhé místo patřilo domácímu Gagovi a třetí Maďaru Bessenyey.

Ještě sedm rychlostních zkoušek bylo na pořadu posledního dne soutěže. V rámci superally nastoupili Honza Černý s Pavlem Kohoutem, ale jejich cesta skončila již ve druhé ranní zkoušce, kdy je znovu zastavila technika. První ranní test znamenal konec bojů o stupně vítězů pro Sousu, jenž havaroval. Svůj náskok v čele soutěže i nadále navyšoval Kopecký a v cíli se mohl radovat z třetího vítězství v této sezóně a z vůbec prvního triumfu na šotolině. S odstupem půl minuty skončil druhý Craig Breen. Bitvu o třetí místo rozhodl již dopoledne Moura, jenž nasadil velmi vysoké tempo a Magalhaes se musel smířit s „bramborovou medailí". Páté místo vybojoval Francouz Jéremie Ancian. Robert Kubica v poslední etapě nic neriskoval a v poklidu si dojel pro šesté místo. Zbylá česká posádka Antonín Tlusťák - Lukáš Vyoral vybojovala nakonec pěkné deváté místo. Ve dvoukolkách se událo několik výrazných věcí , jenž měly vliv na konečný výsledek. Z vedoucí pozice havaroval Danzinger. Do čela soutěže se tak dostal domácí Gago, jenž svojí šanci nevyužil a havaroval pár kilometrů před cílem. Z vítězství se tak raduje Maďar Bessenyey. I přes havárii dokončil na druhém místě Lefebvre a třetí skončil Rumun Tincescu.
Šampionát mistrovství Evropy bude pokračovat v polovině května na Korsice.