ESET V4 Cup sa začal na Hungaroringu

Friday, 03. 05. 2013 - 12:16, Martin Trenkler

Maďarský okruh Hungaroring privítal 27. a 28. apríla Majstrovstvá Slovenska v pretekoch na okruhu, ktoré sa jazdia ako súčasť Stredoeurópskej trofeje FIA (FIA CEZ Trophy). Množstvo slovenských, českých a ďalších tímov z okolitých krajín sa zároveň zúčastnilo na prvom ročníku ESET V4 Cup s finančnými cenami. Prvé trofeje sezóny 2013 tak boli rozdané.

Konôpkovci opäť triumfovali

Tím ARC Bratislava s vozidlom Saleen SR7 a Miroslavom Konôpkom na palube vyhrali oba šprinty v najsilnejšej Divízii 4 s objemom motorov nad 3 500 cm3. Na druhé miesto doviedol svoj Mercedes-Benz SLS GT3 Poliak Piotr Krawczyk z tímu Premium Motorsport Poland. Tretie pódiové umiestnenie si uchmatol Patrik Tkáč z tímu Dino&Co Racing Team na vozidle Ferrari 458 Italia GT3.

V kategórii objemov motorov do 3 500 cm3 vyhral Čech Robert Šenkýř z tímu Šenkýř Motorsport s autom BMW M3.

Maďari kraľovali dvojlitrom

Domáci pretekári Ákos Mohácsi (Suzuki Swift, tím ORION MSE) a Tim Gábor zvíťazili  v sobotňajších šprintoch v Divízii 4 do 2 000 cm3. Po druhé miesto si prišiel rovnako domáci Györ Lekeny (Lotus Exige a tím GFS OXXO Energy Team). Tretí preťal cieľovú čiaru Ondrej Szilágyi na vozidle Alfa Romeo 147. Tim Gábor exceloval aj v nedeľňajších pretekoch, keď si po trofej za 2. miesto prišiel Marek Fried (Lotus Exige a tím KT Motorsport). 3. miesto padlo do rúk Júliusa Končeka na vozidle Vauxhall Vectra.

Vytrvalostné preteky pre Ferrari

Na konci súbojov vo vedení trojhodinových vytrvalostných pretekov bol rozdiel medzi prvým a druhým iba 1 min. 45 s. Päťdesiatšesť nekonečných kôl na technicky náročnej trati zvládol napokon najlepšie tím Scuderia Praha na Ferrari 458 Italia. Za volantom sa striedali Ľubomír Jakubík a Michael Vorba, úročiaci zo skúseností v tíme MENX. Druhé miesto patrilo ďalšiemu Ferrari 458 Italia v rukách stále sa zrýchľujúceho Patrika Tkáča a skúseného Andyho Studeniča z tímu Dino&Co Racing Team. Na treťom mieste sa umiestnila domáca posádka Bús Edina a Kiss Norbert z tímu Feke-Team Motorsport na Ferrari (Divízia F+3500). Boli to však Peter Vančo a dlhoročný jazdec rely Tomáš Kukučka, ktorí pre tím Dino&Co Racing Team priniesli v najsilnejšej Divízii 4 nad 3 500 cm3 v rámci Majstrovstiev Slovenska tretie miesto.

Kategória do 3 500 cm3 v Divízii 4 patrila Maďarom Bódisovi Kalmánovi a Elekovi Istvánovi na vozidle Porsche 996 GT3 (tím BOVI Motorsport). Vozidlá do dvoch litrov objemu motora našli svojho víťaza v podobe Petra Madelíka a Petra Levíčka na Lotuse Exige GT (tím KT Motorsport).

Preteky formúl Stredoeurópskej trofeje FIA

Monopost Dallara F305 v rukách Rakúšana Christophera Höhera triumfoval v oboch víkendových pretekoch. Druhý bol v oboch prípadoch Christoph von Grünig na monoposte Formula Renault 2.0 (tím Daltec Racing). Jeho tímový kolega Martin Tenhaft získal sobotňajšiu tretiu priečku, zatiaľ čo nedeľný bronz patril Petrovi Trnkovi na formule Gloria C8F (tím AMK ECCE Homo).

Najbližšie kolo na Red Bull Ringu

ESET V4 Cup získal po pretekoch na Hungaroringu pozitívny ohlas medzi pretekármi. Dá sa očakávať, že tento víkend - 10. až 12. mája - uvidíme na Red Bull Ringu ešte viac prihlásených tímov. Bývalý okruh Veľkej ceny Rakúska Formuly 1 privíta pretekárov na druhom podujatí tohtoročnej okruhovej sezóny krajín Strednej Európy.