Home  »  Rally  »  ERC

Dramata, vítězové a poražení Jänner Rallye

Thursday, 10. 01. 2013 - 22:33, Zdeněk Weiser

Jubilejní 30. ročník rakouské Lednové rally se zapsal do historie nejen díky extrémním povětrnostním podmínkám. Soutěž měla neuvěřitelně dramatický průběh a skončila historicky nejmenším rozdílem 0,5 sekund mezi vítězem a poraženým. Strhující souboj se odehrál i mezi jezdci ERC Production Cupu.

Klíčovým okamžikem soutěže byla RZ 15. Obhájce loňského prvenství Jan Kopecký vedl s poměrně pohodlným 20sekundovým náskokem a zdálo se být rozhodnuto. Třicetiletý jezdec Škody Motorsport však prorazil levou přední pneumatiku a než se dobelhal do cíle 13,5 km dlouhé vložky, ztratil téměř minutu. Kopecký se nevzdal a na zbývajících 50 měřených kilometrech se pokusil ztrátu eliminovat. Před finálovým úsekem mu ještě na vedoucího Bouffiera chybělo 10, 6 s. Nakonec česká posádka vyhrála o pouhou polovinu vteřiny!

Bryan Bouffier vzal těsnou prohru sportovně. „Se stříbrnou příčkou jsem spokojený. Byla to jedna z nejtěžších soutěží, kterých jsem se zúčastnil. Doufal jsem, že bude víc sněhu. Takto bylo velmi obtížné zvolit vhodné gumy." Bouffier by rád absolvoval více soutěží seriálu ME, ale jeho letošní program je zatím nejasný. Jedinou jistotou je start na Rallye Monte Carlo s Citroënem DS3 WRC týmu PH Sport. Tento týden vůz poprvé testoval v regionu Ardéche.

Strhující bitva se odehrála i mezi mistry Polska a Rakouska o post nejrychlejšího jezdce Evropského poháru produkčních vozů. Vídeňský aristokrat Beppo Harrach s Mitsubishi Lancerem Evo 9 specifikace R4 byl jasným favoritem. Soutěž v roce 2009 vyhrál, loni dojel třetí. V pátek se však 33letému jezdci nedařilo. Zamlžovalo se mu přední okno, laboroval s nastavením podvozku . V cíli páteční etapy byl až sedmý a ztrácel na polského soupeře téměř půl minuty.

Kajetan Kajetanowicz startoval s konkurenčním Subaru Impreza Sti R4 v Rakousku poprvé, ale na zrádné trati dokazoval, že úřadujícím polským šampionem není náhodou. V sobotu začal úřadovat Harrach a neúprosně svoji ztrátu stahoval. „Kajto" zatroubil do protiútoku, na finálové vložce zajel třetí nejrychlejší čas, ale na vítězství to už nestačilo. Harrach měl v cíli k dobru jen 1,1 vteřiny! Získal díky tomu cenu Colin McRae ERC Flat Out Trophy za nejvýraznější výkon soutěže.

Vedle Francoise Delecoura startovala i další osobnost historie rally. Pro šestašedesátiletého Švéda Stiga Blomqvista to byla už osmá účast na Jänner Rallye. Bývalý mistr světa z roku 1984 a tovární jezdec Saabu, Audi dokázal, že závodit stále umí. Se sériovým Lancerem Evo 9 týmu Gassner RalliSports obsadil druhou příčku ve třídě 3 za suverénním Orsákem.

Majitel týmu Hermann Gassner naopak překvapivě ani neodstartoval. Při technické přejímce bylo zjištěno, že číslo karoserie jeho Mitsubishi Lancer Evo 10 neodpovídá homologaci. Zkušený Němec přitom jezdí s tímto autem už od roku 2008. Ze stejného důvodu nebyli k soutěži připuštěni ani čeští jezdci Tuček a Petrášek.

Suverénním králem dvoukolek byl domácí talent Hannes Danzinger, který pro letošní sezonu vyměnil naftové VW Scirocco TDI za Renault Clio R3. Rakušan měl v cíli impozantní šestiminutový náskok před Italem Chentrem se Škodou Fabia R2. Danzinger má letos v plánu zaútočit na evropský titul v kategorii vozů s jednou poháněnou nápravou. Úvod sezony se mu vydařil. Jeho devětadvacetiletá spolujezdkyně Kathi Wüstenhagenová na cílové rampě jen zářila.

Danzingerovi konkurenti se z bitvy postupně vyřadili sami nebo je zradily jejich vozy. Talentovaný Hermann Neubauer, který chce rovněž absolvovat seriál ME, ztratil na RZ12 cenné sekundy jízdou po louce a o dva měřené úseky dál urazil u své Suzuki Swift S1600 kolo. Elwis Chentre zapadl v pátek ráno do sněhu a 4 minuty trvalo, než se divákům podařilo zelenobílou fabii vytlačit zpět na cestu.

Na stejném místě vylétl ze silnice i rakouský veterán Walter Mayer. Na rozdíl od Itala měl smůlu, že se svou imprezou trefil strom a nemohl pokračovat. Pětašedesátiletý jezdec pracoval v osmdesátých letech jako testovací jezdec Audi a ladil quattra pro tehdejší soutěžní hvězdy Moutonovou, Röhrla a Blomqvista. Později začal sám závodit, dvakrát se zúčastnil Barum rally a v roce 1992 se stal vicemistrem Rakouska. Za volant soutěžního vozu se vrátil předloni.