Registracia

Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Facebook connect
Meno:
E-mail:
Heslo:
Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Offroad

Ak vás článok zaujal, upozornite naň svojich známych. Vypíšte údaje a odošlite.

Dakar 2016: San Juan – Villa Carlos Paz, 15. január

Saturday, 16. 01. 2016 - 12:27, Andrej Haverda   

Dakar 2016: San Juan – Villa Carlos Paz, 15. január

Na jazdcov čakala najdlhšia etapa celých dakarských pretekov. Museli zvládnuť viac než 900 kilometrov, rýchlostná skúška tvorila viac ako polovicu trasy. Premiérovo sa z etapového víťazstva radovali pretekári hneď v troch kategóriách: Portugalec Rodrigues na Yamahe, Fín Hirvoven s Mini a Holanďan Versluis s truckom MAN. Favoriti Price, Peterhansel, Patronelli a De Rooy upevnili svoje celkové prvenstvá vo svojich kategóriách a zdá sa, že to budú mená víťazov tohtoročného 38. ročníka Rallye Dakar.

MOTOCYKLE: Trasu zo San Juan do Villa Carlos Paz si užil Austrálčan Toby Price (KTM), ktorý zajazdil druhý najrýchlejší čas a na víťaza etapy Heldera Rodriguesa (Yamaha) stratil iba štyri a pol minúty. „Bol to pre mňa skvelý deň. Snažil som sa tlačiť na pílu a útočiť. Mal som lepší druhý týždeň. V jeho začiatku som sa mierne zranil, ale už som v poriadku. Jazdil som dnes rýchlo a bezpečne," uviedol Rodrigues pre oficiálnu stránku podujatia. Price si upevnil vedenie v súťaži, na celkovo druhého Slováka Štefana Svitka (KTM) - ktorý bol v cieli štvrtý - navýšil náskok na takmer tridsaťosem minút (-37:39 min). Pokiaľ zvládne poslednú „erzetu", Price sa stane prvým Austrálčanom, ktorý slávny „Dakar" vyhraje.

Slovenský motocyklový reprezentant Štefan Svitko má pred poslednou etapou 38. ročníka Rallye Dakar na dosah vytúžené pódiové umiestnenie, historické pre Slovensko. „Dnes to bolo dlhé a náročné. Začalo pršať a hneď v prvej zákrute som bol na zemi. Celý som sa zablatil, ani som sa nemal čím utrieť. Myslel som si, že to organizátori zasa zrušia, ale po chvíli prestalo pršať. Po tankovaní som sa domnieval, že pôjdeme po rovine, ale vyhnali nás do hôr a ubiehalo mi to veľmi pomaly, takže som rád, že som v cieli. Neviem, či sa len mne išlo tak zle, pneumatiky mám už opotrebované, dosť sa šmýkalo. Vravel som si, že je po druhom mieste a nech som aspoň štvrtý. V cieli som nakoniec zistil, že som ešte zvýšil náskok," povedal Svitko pre RTVS.

Smolnú etapu zažil Francúz Antoine Meo (KTM), doposiaľ figurujúci na 3. mieste priebežnej klasifikácie. Necelých dvadsať kilometrov pred cieľom spadol, s poranenou rukou bol v cieli - s viac než polhodinovou stratou - až ako dvadsiaty prvý a v celkovom poradí klesol na 6. priečku (-01:12:50). Uvoľnila sa tak tretia pozícia, na ktorú sa vyhupol Chiľan Pablo Quintanilla s motocyklom Husqvarna, ktorý dlhú etapu zajazdil v šiestom najrýchlejšom čase.

Výborne si viedol domáci pretekár Kevin Benavides (Honda). Pripísal si tretí najrýchlejší čas a posunul sa na celkové 4. miesto. Na tretieho Quintanillu stráca iba štyri minúty a zdá sa, že v tejto kategórii bude v poslednej etape najväčší boj o bronzové vavríny.Zvláštny incident sa udial Alainovi Duclosovi. Francúz, po štvrtku dvadsiaty v celkovom poradí, si po páde dal dolu prilbu, aby mohol vykonať menšie opravy na svojom motocykli Sherco. Po chvíli chcel pokračovať, no prilba mu zmizla. Stalo sa to asi na 290. kilometri a z bezpečnostných dôvodov nemohol pochopiteľne ísť ďalej a musel hľadať riešenie. Ako vidieť, kradne sa naozaj všade.

ŠTVORKOLKY: Tesné prvenstvo v dvanástej etape si pripísal Argentínčan Marcos Patronelli (Yamaha), keď druhého Waltera Nosigliu z Bolívie (Honda) porazil iba o deväť sekúnd. Tretí najrýchlejší čas zajazdil Rus Sergej Karyjakin (Yamaha), ktorý sa tým vyhupol za bratov Marcosa a Alejandra Patronelliovcov na celkové tretie miesto (-01:52:07). Marcos mierne zvýšil náskok pred svojim súrodencom Alejandrom, má k dobru takmer štyri a pol minúty. Tesný rozdiel je tiež na priebežnej tretej a štvrtej pozícii. Na Karyjaka zo štvrtej priečky bude v poslednej „erzete" útočiť Juhoafričan Brian Baragwanath (jazdí tiež na stroji zn. Yamaha), stráca na neho iba päť minút.

AUTOMOBILY: Napínavý priebeh sa odohral v triede automobilov. O víťazstvo bojovali Fín Mikko Hirvonen a Katarčan Nasser Al-Attiyah, obaja s vozidlami značky Mini. V cieli bol medzi nimi rozdiel iba deviatich sekúnd. Nakoniec si tesné prvenstvo, a svoje prvé etapové, pripísal Hirvonen, ktorý je celkovo štvrtý. Na pomyslené stupne víťazov sa dostal premiérovo aj Juhoafričan Leeroy Poulter (Toyota). S celkovým poradím však nezamiešal, je piaty (-01:36:16).

To skúsený Francúz Stéphane Peterhansel (Peugeot) išiel na istotu a hoci bol v cieli s jedenásťminútovou stratou deviaty, zostáva na celkovom 1. mieste, so slušným náskokom štyridsiatich minút pred Al-Attiyahom. Pokiaľ sa v poslednej etape nestane niečo mimoriadne, vyrovná šiestym titulom v kategórii automobilov svoju skoršiu bilanciu šiestich prvenstiev v triede motocyklov.

Al-Attiyah tiež nebude v poslednej etape zbytočne riskovať, pretože má na 2. mieste náskok viac než hodinu pred Juhoafričanom Ginielom De Villiersom (Toyota). Ten naopak bude musieť zariskovať, pretože mu na chrbát dýcha Hirvonen. Zdá sa, že v tejto kategórii bude najväčší boj o tretie miesto.

KAMIÓNY: V etape už po druhýkrát v tomto roku kraľoval Holanďan Pieter Versluis (MAN), k pomyslenému zisku cenného kovu mu to však nestačí, keďže v celkovom poradí je až deviaty. Druhý najrýchlejší čas zaznamenal domáci pretekár Federico Villagra na Ivecu (figurujúci na celkovej 3. priečke), tretí čas si pripísal Holanďan Hans Stacey (MAN). Celkové poradie zostáva rovnaké aj po tejto etape, vo vedení je ďalší Holanďan Gerard De Rooy (Iveco), ktorý si po roku 2012 ide pre svoje druhé dakarské víťazstvo. Druhý v celkovom poradí Rus Airat Mardejev na Kamaze na neho stráca takmer hodinu a štvrť (-01:13:10).

Česká trojčlenná posádka tímu Bonver Dakar Project vo vozidle Tatra so slovenským navigátorom Jaroslavom Miškolcim obsadila v piatok 15. pozíciu (-15:13 min) a v celkovom hodnotení im patrí 16. miesto (-07:46:45). Druhého slovenského navigátora v službách českého zoskupenia Offroadsport Mareka Sýkoru klasifikovali v cieli meraného úseku na 38. priečke (-01:08:03) a celkovo je štyridsiaty (-39:37:16).

Záverečná sobotňajšia etapa bude mať 180 meraných kilometrov, okrem toho účastníci absolvujú ďalších 518 km spojovacích úsekov. Nebude to však jednoduché, na jazdcov čakajú kľukaté cesty, rýchle pieskové pasáže či skalnaté sektory. Až po tomto si budú môcť vydýchnuť v cieli v Rosariu.

PORADIE SLOVÁKOV A ČECHOV NA RALLYE DAKAR 2016 PO 12. ETAPE:
MOTOCYKLE:
2. Štefan Svitko (SK/KTM)

29. David Pabiška (CZ/KTM)
69. Jan Veselý (CZ/KTM)

AUTOMOBILY:
14. Miroslav Zapletal/Maciej Marton (CZ/PL/Hummer)
15. Martin Prokop/Jan Tománek (CZ/CZ/Toyota)
32. Petr Jerie/Dale Moscatt (CZ/AUS/Toyota)
47. Tomáš Ouředníček/Pavel Vaculík (CZ/CZ/Hummer)

KAMIÓNY:
8. Valtr/Kalina/Stross (CZ/CZ/CZ/Tatra)
11. Ardavichus/Falkov/Škrobánek (KAZ/KAZ/CZ/Tatra)
16. Vrátný/Holáň/Miškolci (CZ/CZ/SK/Tatra)
17. Kolomý/D. Kilián/R. Kilián (CZ/CZ/CZ/Tatra)
20. Macík/Tomášek/Mrkva (CZ/CZ/CZ/LIAZ)
36. Llovera/Gotlib/Martinec (AND/BEL/CZ/Tatra)
40. Randýsek/Zábranský/Sýkora (CZ/CZ/SK/MAN)Diskusia k článku