Home  »  Iné  »  Moto

Alpe Adria a Motozraz na Slovakia Ringu

Monday, 23. 04. 2012 - 10:02, Daniel Mandzi

Deväťdielny seriál alpsko-jadranského šampionátu motocyklov Alpe Adria odštartoval tento víkend na okruhu Slovakia Ring. Veľká cena SR preteky cestných motocyklov na okruhu 2012 sú súčasťou Alpe Adria Championship a ide o najvýznamnejšie a najväčšie preteky cestných motocyklov na Slovensku. Okrem pretekov sa tu v sobotu konal aj prvý Motozraz.

Kvalifikácia

Počas podujatia čakal na divákov aj jazdcov nabitý program, ktorý začal prvými jazdami v rámci Slovenského pohára CPM. Program pokračoval voľnými jazdami v piatok a pretekmi Slov. pohára CPM. V sobotu nasledovali kvalifikácie Alpe Adria a víkendový program končil nedeľňajšou sériou pretekov. Súťažný víkend pozostával z tried: CZ Open + PL Rookie, AA 125 SP/GP a Moto 3, AA Superstock 600, AA Superstock 1000, AA Supersport + Moto2 a najsilnejšia trieda AA Superbike.

V triede 125cc zvíťazil v sobotňajšej kvalifikácii Maďar Adrián Gyutai (Honda RS 125) časom 2:20.455. Zo Slovákov bola najrýchlejšia Barbora Jakubičková (Honda HRC 125) a časom 2:30.796 sa kvalifikovala na 4. priečke. Hneď za ňou sa umiestnili ďalší Slováci Michal Puškár a Peter Rauch, obaja na stroji Aprilia 125 RS.

Kvalifikáciu v triede STK 600 zvíťazil časom 2:11.419 Rakúšan Stefan Lichtenberger (Honda CBR 600RR). Jediný slovenský reprezentant v tejto triede - Jakub Jantulík (Yamaha) skončil na 15. mieste.

V triede STK 1000 dominoval kvalifikácii Čech Michal Filla (BMW S1000RR), s časom 2:08.061. Z 28 kvalifikovaných sa 16. miestom zo Slovákov najlepšie umiestnil Miroslav Sloboda (Ducati 1198 SP).

Kvalifikáciu triedy SSP - Moto 2 vyhral časom 2:08.086 Rakúšan Stefan Kerschbaumer (Yamaha YZF-R6). Zo Slovákov bol najúspešnejší Lukáš Jasenský (Yamaha R6), ktorý si vybojoval 8. priečku.

Poľu 34 pretekárov v najsilnejšej triede Superbike dominoval Čech Jan Halbich (Kawasaki ZX10-R) a časom 2:05.007 si vyjazdil Pole Position pred Maďarom Viktorom Kispatakim (Honda CBR 1000RR) a Čechom Michalom Fillom (BMW S1000RR). Siedme miesto na štarte získal Slovák Vladimír Karban (Kawasaki ZX 10). V slovenskom tíme Maco Moto Racing si švajčiarsky pretekár Gregory Junod vyjazdil skvelé štvrté kvalifikačné miesto. Junod súťaží aj v prestížnom seriáli FIM World Endurance Championship.

Preteky

Tak ako predošlé dni, aj deň pretekov priniesol nad Slovakia Ring priaznivé počasie. Preteky v triede 125 SP vyhral Slovák Michal Puškár (Aprilia 125 RS). Po siedmych kolách nechal za sebou s odstupom 9,7 s ďalšieho Slováka Petra Raucha (Aprilia 125 RS). Tretiemu Danielemu Scagnettimu (Aprilia 125 RS) chýbalo na víťaza 12,7 s.

Triedu STK 600 napokon vyhral Čech Michal Prášek (Yamaha R6), v tesnom súboji s Rakúšanom Stefanom Lichtenbergerom (Honda CBR 600RR), ktorého delili od víťaza v cieli len necelé tri desatiny sekundy. Tretí János Chrobák (Yamaha) prišiel do cieľa len o ďalšie dve desatiny sekundy neskôr. Vyrovnanosť poľa potvrdzuje fakt, že prvých šesť jazdcov v cieli delilo od seba len niečo vyše 1,5 sekundy! Zo Slovenska sa najlepšie umiestnil Jakub Jantulík (Yamaha), ktorý získal 11. miesto.

Triedu STK 1000 vyhral talentovaný Čech Michal Filla (BMW S1000RR), ktorý po 10 kolách prišiel do cieľa pred Bulharom Martinom Choyom a Francúzom Gwennom Giabbanim (obaja BMW S1000RR). V cieli delilo víťaza od tretieho len 1,2 sekundy.

Tesné to bolo aj v triede SSP - Moto 2: Len necelá sekunda delila víťaza Rakúšana Stefana Kerschbaumera (Yamaha YZF-R6) od druhého - Poliaka Mareka Szkopeka (Yamaha). Tretí bol Čech David Látr (Honda CBR 600RR). Slovák Lukáš Jasenský (Yamaha R6) skončil na 10. mieste.

Nedeľné pretekárske popoludnie vyvrcholilo pretekmi Superbikeov. Prvé dve miesta napokon patrili Čechom Janovi Halbichovi (Kawasaki ZX10-R) a Michalovi Fillovi (BMW S1000RR). Priemerná rýchlosť víťaza bola 168,460 km/h. Slovinec Marko Jerman (Suzuki GSX-R 1000 L1) dokončil na treťom mieste. Gregory Junod (Yamaha R1) zo slovenského Maco Moto Racing tímu si napokon vyjazdil piatu priečku. Zo Slovákov sa najlepšie umiestnil Vladimír Karban (Kawasaki ZX 10) na deviatom mieste. Naši Miroslav Sloboda a Peter Duchyňa skončili na 23. a 24. mieste.

MOTOZRAZ

Počas víkendu sa na okruhu Slovakia Ring zišli motorkári z celého Slovenska, ako aj okolitých krajín. Okrem spanilej jazdy všetkých účastníkov na okruhu čakal účastníkov tohto historicky prvého Motozrazu bohatý program vo forme koncertov rockových kapiel, motorkárskej svadby priamo na dráhe, adrenalínová Street Fighter Show a mnohé dalšie atrakcie.

„Sme radi, že okruh Slovakia Ring privítal prvé podujatie sezóny Alpe Adria a zároveň otvoril motorkársku sezónu prvým a úspešným Motozrazom," uviedol výkonný riaditeľ okruhu Tomáš Vranka.

Slovakia Ring v Orechovej Potôni je jedinečný motoristický areál na Slovensku. Na jednom mieste ponúka možnosť jazdiť na špičkovom motoristickom okruhu, zdokonaliť sa v škole bezpečnej jazdy, vyskúšať si off-road a užiť si relax v hoteli. Slovakia Ring je moderný okruh so špičkovými parametrami a dĺžkou 5 922 m, ktorou sa radí medzi najdlhšie v Európe. Ponúka pestré možnosti využitia pre profesionálov aj amatérskych jazdcov a prináša pravidelné víkendové podujatia pre širokú verejnosť. Pre všetkých, ktorí si chcú preveriť a zdokonaliť svoje jazdné zručnosti, je pripravená Driving Academy so školou šmyku a kurzami jázd rôzneho zamerania a náročnosti. Po aktívnom výkone si môžete dopriať obed či večeru v Hoteli Ring***, ktorý zároveň ponúka 47 izieb/apartmánov a wellness so saunami a bazénom.

Fotogaléria: Alpe Adria Championship

Fotogaléria: Alpe Adria Championship II