Registracia

Po dokončení registrácie bude odoslaný do Vašej E-mailovej schránky E-mail s odkazom na stránku, kde budete musieť Váš účet behom nasledujúcich 24 hodín aktivovať. Prečítajte si podmienky registrácie.

Kliknutím na ikonku sa môžete u nás zaregistrovať aj cez Váš Facebook účet(testovacia prevádzka).

Facebook connect
Meno:
E-mail:
Heslo:
Heslo:
Súhlasím s podmienkami registrácie
Prihlásenie Google Translate

Home  »  Offroad

Ak vás článok zaujal, upozornite naň svojich známych. Vypíšte údaje a odošlite.

38. ročník Rallye Dakar 2016 je minulosťou

Sunday, 17. 01. 2016 - 22:26, Andrej Haverda   

38. ročník Rallye Dakar 2016 je minulosťou

V argentínskom meste Rosario skončila posledná etapa 38. ročníka Rallye Dakar 2016. Lídri jednotlivých kategórií si po dvanástej etape kontrolovali svoje pozície a záverečná trinásta tak nepriniesla žiadne veľké prekvapenia. Z dakarského titulu sa môže už po dvanástykrát radovať Francúz Stéphane Peterhansel; naopak prvý titul slávi Austrálčan Price. Tretiu trofej pozdvihol nad hlavu Argentínčan Patronelli a dvojnásobným dakarským víťazom je Holanďan De Rooy.

MOTOCYKLE: Po prvýkrát v dakarskej histórii zvíťazil Austrálčan. Talentovaný Toby Price sa zúčastnil slávnej Rallye Dakar iba po druhýkrát, pri svojej minuloročnej premiérovej účasti prekvapil tretím miestom a tohto roku si rovno došiel do Rosaria pre titul najlepšieho motocyklistu. Dvadsaťosemročný rodák z Hillstonu v Južnom Walese jazdil za celkovým prvenstvom suverénne, od začiatku pretekov išiel za ním s veľkou istotou. Dokopy vyhral päť etáp, v ďalších troch sa zmestil medzi trojicu najlepších. Zaváhal len v 3. etape, keď skončil na 36. mieste. Price triumfoval pred svojim najbližším prenasledovateľom so značným náskokom takmer štyridsiatich minút (-39:41 min).

„Neviem, čo povedať, ani čo si myslieť. Som v šoku, nikdy by mi nezišlo na um, že môžem vyhrať tieto preteky pri druhej účasti. Je to neuveriteľné pre moju rodinu, priateľov a fanúšikov doma v Austrálii. Byť prvým austrálskym víťazom Rallye Dakar je jednoducho šialené. Už dokončiť túto súťaž považujem za triumf, vyhrať ju je niečo úžasné. Útočil som, keď som musel, keď bol ten správny čas. Dával som si pozor na motocykel počas dôležitých maratónskych etáp. Tiež sa mi darilo v navigácii. Dúfam, že toto je len začiatok a v budúcnosti dosiahnem ďalšie víťazstvá. Nebude to ľahké, takže si musím vychutnať tento triumf," cituje Pricea oficiálna stránka Rallye Dakar.

Životný úspech dosiahol aj Slovák Štefan Svitko, ktorý vydobyl vynikajúce 2. miesto. Tridsaťtriročný rodák zo Žaškova utvoril pre Slovensko nový rekord, keď vylepšil konečnú štvrtú pozíciu Ivana Jakeša z roku 2013. Jazdcovi na motocykli KTM 450 Rally Replica sa historický výsledok podarilo dosiahnuť na siedmy pokus, predtým najvyššie skončil dvakrát piaty v rokoch 2012 a 2015. Na Dakare sa po prvý raz predstavil v roku 2010, vtedy mu patrila konečná 13. pozícia. Okrem toho dva razy nedokončil (2011, 2013) a raz skončil deviaty (2014).

Jazdec Slovnaft Teamu figuroval na celkovom druhom mieste od 9. etapy a túto pozíciu si dokázal ubrániť až do záverečnej „erzety" z Villa Carlos Paz do Rosaria. V meranom úseku o dĺžke 180 km skončil na piatej priečke.

Slovenský reprezentant bol aj priebežne prvý po 3. etape. Na Rallye Dakar dosiahol už dvadsať umiestnení v najlepšej päťke etapy. Tohtoročné „vydanie" bolo v tomto podaní pre neho rekordné, v TOP 5 sa ocitol až deväťkrát z dvanástich etáp, jednu organizátori zrušili. Svitko si pódiovým umiestnením na Dakare splnil svoj sen i ambície, tohtoročné výkony vyšperkoval aj premiérovým víťazstvom v stredajšej 10. etape. Trojnásobný majster Európy v endure iba raz skončil mimo prvej desiatky - bolo to v 4. etape, keď obsadil 14. pozíciu.

Iba deväť minút za Svitkom skončil Chiľan Pablo Quintanilla. Dvadsaťdeväťročný jazdec na motocykli Husqvarna 450 Rally si zopakoval celkové umiestnenie z roku 2014, vlani bol štvrtý a pri premiére v roku 2013 šiesty. Quintanilla sa stal víťazom sobotňajšej poslednej 13. etapy s náskokom 1:41 min pred domácim Argentínčanom Kevinom Benavidesom (Honda), piaty Svitko zaostal o takmer šesť a pol minúty (-06:24 min).

V prvej desiatke celkovej klasifikácie sa ocitlo až päť nováčikov. Sú nimi Benavides (4.), Francúzi Adrien van Beveren (6.) a Antoine Meo (7.), Američan Ricky Brabec (9.) a Španiel Armand Monleon (10.). Meo dokázal pri svojej prvej účasti vyhrať dve etapy, Benavides jednu.

ŠTVORKOLKY: Marcosovi Patronellimu zdá sa ročná pauza od Dakaru vôbec neublížila a na najťažších motoristických vytrvalostných pretekoch si v kategórii štvorkoliek pripísal tretie celkové prvenstvo po rokoch 2010 a 2013. „Som extrémne šťastný, máme za sebou teatrálny Dakar. Na začiatku som mal smolu, ale odvtedy bolo všetko lepšie. Mal som konštantnú výkonnosť. Lomcujú so mnou emócie, bol to ťažký Dakar. Mal som dojem, ako keby to boli dvoje pretekov v jedných - rallye časť a dakarská časť. V prvej rýchlej časti som sa necítil až tak dobre, ale v druhej som bol schopný utvoriť si náskok," povedal Marcos Patronelli.

Marcos Patronelli v konečnom zúčtovaní triumfoval o vyše päť minút pred svojím starším bratom Alejandrom, dvojnásobným víťazom Rallye Dakar z rokov 2011 a 2012. Celkovo tretí skončil Juhoafričan Brian Baragwanath, ktorý sa stal víťazom sobotňajšej záverečnej etapy. Okrem toho sa tešil aj v 3. a 10. etape.

AUTOMOBILY: Medzi automobilmi si dvanásty triumf na Rallye Dakar vybojoval legendárny Stéphane Peterhansel. Päťdesiatročný Francúz sa prvýkrát objavil na púštnom dobrodružstve v roku 1988, odvtedy dosiahol šesť prvenstiev v kategórii motocyklov (1991, 1992, 1993, 1995, 1997, 1998) a k nim pridal rovnaký počet aj v súťaži automobilov (2004, 2005, 2007, 2012, 2013, 2016). „Je to výnimočné. Pociťoval som veľký tlak, ale dokázal som sa s tým popasovať. Po prejdení cieľovej čiary mi padol kameň zo srdca, posledné tri dni boli extrémne stresujúce. Som tiež nadšený, že som napísal novú kapitolu do histórie Peugeotu, pretože chalani v tíme pracovali tvrdo v posledných dvoch rokoch. Niektoré z mojich víťazstiev si cením viac, ale toto zaradím medzi tri najlepšie. Ešte je skoro myslieť na budúcnosť. Jedna vec je istá, dosiahnuť rovnaký počet triumfov na aute ako na motocykli bolo jedným z posledných veľkých cieľov v kariére. Teraz, keď som to dokázal, nie je veľa vecí, čo by ma motivovali," povedal Peterhansel.

Rodák z obce Échenoz-la-Méline triumfoval o vyše polhodinu pred vlaňajším víťazom Nasserom Al-Attiyahom (Mini), ktorý mal síce silný druhý týždeň, ale na prvé miesto to vytiahnuť nedokázal. Bronzový stupienok patrí Juhoafričanovi Ginielovi de Villiersovi (Toyota). Sobotňajšiu etapu vyhral Sébastian Loeb - deväťnásobný majster sveta v rallye a nováčik na Rallye Dakar. Francúz bol dokonalým prekvapením, vyhral štyri etapy, ale osudným sa mu stal úvod druhého týždňa, keď sa boril s technickými problémami. Napokon obsadil celkové 9. miesto.

KAMIÓNY: V kategórii kamiónov si pripísal už druhé dakarské víťazstvo Holanďan Gerard De Rooy (Iveco). Dakar 2016 vyhral s prehľadom s viac než hodinovým náskokom (-01:10:27) pred minuloročným víťazom Rusom Airatom Mardejevom (Kamaz). Bronzovú medailu získal domáci pretekár Federico Villagra s truckom Iveco (-01:40:55).

Do cieľa v Rosariu dorazilo 84 motocyklistov, 23 jazdcov na štvorkolkách, 67 pilotov automobilov a 44 posádok kamiónov. Absolvovali viac než 9500 kilometrov. Sláva víťazom a česť porazeným! 38. ročník Rallye Dakar 2016 je minulosťou, nech žije ten s letopočtom 2017!

PORADIE SLOVÁKOV A ČECHOV NA RALLYE DAKAR 2016 PO ZÁVEREČNEJ ETAPE:
MOTOCYKLE:
2. Štefan Svitko (SK/KTM)
30. David Pabiška (CZ/KTM)
71. Jan Veselý (CZ/KTM)

AUTOMOBILY:
14. Martin Prokop/Jan Tománek (CZ/CZ/Toyota)
16. Miroslav Zapletal/Maciej Marton (CZ/PL/Hummer)
31. Petr Jerie/Dale Moscatt (CZ/AUS/Toyota)
46. Tomáš Ouředníček/Pavel Vaculík (CZ/CZ/Hummer)

KAMIÓNY:
8. Valtr/Kalina/Stross (CZ/CZ/CZ/Tatra)
11. Ardavichus/Falkov/Škrobánek (KAZ/KAZ/CZ/Tatra)
16. Vrátný/Holáň/Miškolci (CZ/CZ/SK/Tatra)
17. Kolomý/D. Kilián/R. Kilián (CZ/CZ/CZ/Tatra)
19. Macík/Tomášek/Mrkva (CZ/CZ/CZ/LIAZ)
35. Llovera/Gotlib/Martinec (AND/BEL/CZ/Tatra)
40. Randýsek/Zábranský/Sýkora (CZ/CZ/SK/MAN)Diskusia k článku