Home  »  Karting

1. preteky Moravského Pohára a Majstrovstiev SR 28.-30.3.2019, Bruck an der Leitha (AT)

Monday, 08. 04. 2019 - 10:20, Tomáš Kuna

Uplynulý víkend sa na rakúskej trati Speedworld (Bruck an der Leitha) konalo uvodné podujatie Moravského pohára a Majstrovstiev SR v sezóne 2019. Jazdci sa po zimnej prestávke evidentne nevedeli dočkať vône benzínu a adrenalínovej atmosféry pretekov a na prvých pretekoch tejto sezóny sa ich zišlo rekordných 196. Veríme, že tento trend nám vydrží až do konca sezóny.

Vysokému počtu štartujúcich prispela aj účasť zahraničných jazdcov z Maďarska, Rakúska i Poľska. Úroveň konkurencie bola naozaj vysoká a zaručila, že diváci sa mali na čo pozerať. Krásne ale zároveň ostré súboje nechýbali v žiadnej z kategórií od najmladších detí v kategórii Mladí 50 až po kráľovskú triedu KZ.

V rámci Majstrovstiev Slovenskej republiky (MSR) boli vypísané nasledovné kategórie:

Výsledky jednotlivých majstrovských kategórií 1.kola MP + MSR 2019

V kategórii MINI 60 dominovali českí jazdci, ktorí ukázali svoje kvality a zručnosti. Víťazom sa stal pretekár so štartovným číslom 99 Jindřich Pešl pred Matyášom Lexmaulom (28) a Lukášom Obručníkom (21).

Kvalitnú a vyrovnanú medzinárodnú konkurenciu sme mohli sledovať v kategórii Rotax MicroMax, kde až do poslednej zákruty bojovalo celé 21 členné štartové pole. Z víťazstva sa nakoniec tešil slovenský reprezentant Matej Koník (596), druhý skončil so štartovným číslom 546 Nando Weixelbaumer z Rakúska a tretie miesto patrilo maďarskému jazdcovi Ákosovi Kormoczimu (511). Ďalší slovenskí reprezentanti sa umiestnili nasledovne: Jakub Gašparovič P12, Matej Vikor P14, Ondrej Kuna P15.

O krásne súboje nebola núdza ani v kategórii RotaxMax Junior. Čelo štartového pola tejto kategórie bolo nesmierne vyrovnané od meraného tréningu až po poslednú bodovanú jazdu, najrýchlejších troch pilotov od seba delilo iba niekoľko stotín sekundy. Na najvyšší pódiový stupeň si po ťažkom boji vystúpil vynikajúci poľský jazdec Marcel Surmacz (356), druhé miesto obsadil český jazdec Lukáš Svoboda (305) a bronzovú trofej získal Christian Kypus so štartovným číslom 367. Najlepším slovenským reprezentantom v tejto kategórii bol Jose Andreas Cordova Belduma na 10.mieste.

Kategóriu RotaxMax Senior ovládla Tereza Bábičková (263), ktorá s prehľadom vyhrala meraný tréning aj všetky bodované jazdy. Na druhom mieste skončil jej teamový kolega David Daum (134) z Rakúska a tretiemu miestu sa tešil Stephan Koeberl so štartovným číslom 322. Slovenskí reprezentanti Simon Sikhart a Gabriel Vikor skončili na 9. a 10. mieste.

Skúsení bratia Jakub a Petr Běželovci si zobrali pod taktovku kategóriu Rotax DD2. V meranom tréningu im šliapal na krk slovenský reprezentant Mário Šebáň (19), v preteku ale za českým duom dominovala maďarská dvojica Ferencz Kancsár, Bence Major. Z víťazstva v prvom kole pretekov MP a MSR sa nakoniec tešil Jakub Běžel (1) pred svojím starším bratom Petrom Běželom (9) a maďarským jazdcom Bencem Majorom (42). V kategórii DD2 Masters štartovali 3 jazdci, poradie v cieli bolo nasledovné: P1 Peter Gyutai (75), P2 Tibor Gloznek (25) a P3 David Kadlec (7).

Kráľovská kategória KZ patrila tento víkend jednoznačne českému pilotovi Dominikovi Javurkovi (77), ktorý nasadil pre súperov nedobehnuteľné tempo. V meranom tréningu zvíťazil o 3 desatiny sekundy a v pretekoch svoj najlepší čas dokázal ešte zlepšiť a právom sa tešil z 1.miesta. Súboje o druhé a tretie miesto zvádzali Jakub Kadlčák (166) a Daniel Papřskář (10). Konečné výsledky rozhodli o poradí Jakub Kadlčák P2 a Daniel Papřskář P3.

Ďalšie, v poradí 2. kolo seriálu MP + MSR sa uskutoční v dňoch 3.-5.5.2019 vo Vysokom Mýte (ČR).